Günalan, Burdur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Günalan (Lengüme)
—  Köy  —
Burdur
Burdur
Ülke Türkiye Türkiye
İl Burdur
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 349
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0248
İl plaka kodu
Posta kodu 15000
İnternet sitesi: [2] uydu görünümü =[3]

Günalan, Burdur ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı "LENGÜME" dir. Yaklaşık olarak 300 yıl öncesinde şu andaki yerleşim bölgesine yakın bir yer de Bayköy diye adlandırılan yerden göç edilmiştir. Köy sınırları içerisinde Teke Saraylar adında bir eski yerleşim yeri mevcuttur.

Köyün (Lengüme) camii takribi 18. y. yılın sonları ile 19. y. yılların başlarında avlu içerisinde kare planlı devşirme taş malzemeden (Roma, Bizans dönemi malzemeler.) örgülü kırma çatılı, çatı üzeri Marsilya tipi kiremitle örtülü. Dört ahşap sütün tarafından taşınan üç bölümlü son cemaat yeri olan camii içindeki sütün kaideleri bahçe ve dış duvarda olduğu gibi devşirme başlıklar kullanılmıştır. Orta Bölümü kubbeli yan bölümler çapraz tonozla kaplanmıştır. Orta kubbe içerisinde, eteklerinde ve kemer köşelerinde boya ile yapılmış bitkisel bezemeler vardır. Çift kanatlı ahşap kapı oyma tekniği ile süslüdür. Batı duvarı üzerinde yarım şerefe şeklinde bir balkonu andıran minare kısmının ahşap külah bölümü çatı üzerinde devam etmektedir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde tarhana adında kuru bir çerez vardır.Kış aylarında akşamları sobanın üstünde haşlandıktan sonra ceviz ile birlikte tüketilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir merkezine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak,kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 349
1997 345

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilkögretim okulu vardır ancak 3. sınıfa kadardır,Burdur ilinde merkez okullarda taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içi paket taş döşelidir.Köyün en büyük meydanı "çeşme önü" meydanıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]