Karacaören, Burdur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nüfus_itibarıyla = 76 (2000 Yılı)

Alan kodu    = 0248
Posta kodu    = 15000
Bölge      = Akdeniz
İl        = Burdur
İlçe       = Merkez

Merkeze bağlı küçük bir köydür. Burdur İline uzaklığı 35 km.'dir. Köyün ilk adı Karacaviran Köyü olarak geçmektedir ve hala nüfus kayıtlarında Karacaviran olarak görünmektedir. Genellikle köyden Burdur'a ve Antalya'ya göç çoktur. Köyün büyük bir çoğunluğu Şehir merkezinde Antalyada ikamet etmektedir.

Karacaören Köyü

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün sınırları içerisinde Kuzey batıda MALLOS ve Güneyinde HADRİANİ adında iki antik şehir vardır. Köyün adının ören yeri yıkıntı ,kalıntı anlamından geldiği kesindir.Resmi kayıtlarda zaman zaman karacaören ya da Karacaviran olarak değişmiştir. Köyün hemen hemen her yerinde bina su yolları ,cam eriyikler testi madeni ve toprak eşya yer altı mezarı oyma lahit (mobilize kaya mezarı) bulunur.Yer isimleri tarihine ışık tutmaktadır. Örnek: Mandır,mağazalar,ören,eski köy, Kirse (kilise),Büyük pazartepe,Küçük pazartepe,Belsekizi,Asar,Asarlık,Selivat,Demirciler çıbığı(*),Afyonluk, vb.

(*) 1950-60 larda köydeki demircilerin kaynak için kulladığı toprak)

Köyümüzde Burdur ilinde bulunan 7 Pers şehrinden birisi mevcuttur. ( Düğer,Akyaka, Bereket,Karacaviran,Kozluca-Boğaziçi,Yeşildağ,Hacılar) Asar Dağı; Bölgenin (Pers Şehirleri) En yüksek dağı olmasından dolayı tanrılara İbadet edilen ve hediyeler sunulan sunak olduğu araştırmalar sonucu anlaşılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya -Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ulaşımı dağ köyü olması hasebiyle şehirle irtibatı zordur. Burdur'a Traktörle 13 km olan Kozlucaya oradanda Burdur'a gidilir. Ya da özel arabanızla gidersiniz. Köyün farklı yönlerden olmak üzere 3 çıkışı vardır. Yeşildağ Köyünden burdur'a 35 km, Soğanlı Köyünden 29 km civarındadır. Hacılar Üzerinden 34 km Kozluca üzerinden 58 km dir. Oysa 90 lı yıllarda köye iki 50 NC otobüs günlük çalışıyordu.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2016 45
2007 70
2000 85
1997 75

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi kuru tarım ve 2-3 sürü küçük baş hayvancılığı veaz sayıda büyükbaş hayvancılık|hayvancılığına dayalıdır.Nüfusun hızla düşmesi sebebiyle köyde az sayıda emekli insan kalmıştır.arazilerini ekecek kişi kalmadığından genelde şehir merkezinde ikamet edenler ya da başka köylerden kişiler ekmektedir.Sulu tarım kişi başı 50-250 metre kare civarındadır (Ortalama kişi başı)Sulama küçük havuz sisemiyle yapılır.Domuz istilası nedeniyle köy için yegane gelir getiren nohut ,mısır gibi ürünler ekilemektedir. Ören Harmanyeri mevkiinde özel sektörce yaklaşık 30 000 m2 alanda güneş enerji santrali kurulmuştur. Çalca Tepesi güneyinde açılan mermer ocağı çıkarılan mermerlerin volkanik etki belirtileri görüldüğünden dolayı kapatılmıştır. Yüğlük Ardı' nda açılan Bej ocakta ekonomik değeri olmadığından dolayı kapatılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, bir adet ilköğretim okulu vardır ancak nufusun az olması ve öğrenci azlığı nedeniyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. 1960 larda 70 öğrenci varken şimdi Büğdüz İlköğretim Okuluna giden Bir Öğrenci vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak yazları genellikle köyün yukarısında bulunan evlere su az verilmektedir. Kanalizasyon şebekesi 2015 yılında yapılmıştır . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yollar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon santrali vardır. Köyde özel idare tarafından köye verilen bir adet römork itfaiye bulunmaktadır. Köyün havuzdan bahçelere giden arıkları kapalı sisteme çevrilmiştir. Köyün sokakları kilit parke taşıyla döşenmiş olup eksik kalan kısımlar 2016 mali yılında tamamlanacaktır.

Özel idare ve Köy muhtarlığının gayretleriyle Çocuk oyun parkı yapılmıştır. Köy odası ,Cami önü düzenlemesi, Mezarlık ,hizmet binası, ve mezarlık düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Sulama sıkıntısı olduğundan su arama çalışmaları devam etmektedir. (28.01.2016)

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]