Karacaören, Burdur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Nüfus_itibariyle = 76 (2000 Yılı)

Alan kodu    = 0248
Posta kodu    = 15000
Bölge      = Akdeniz
İl        = Burdur
İlçe       = Merkez

Merkeze bağlı küçük bir köydür. Burdur İline uzaklığı 56 km.'dir. Köyün ilk adı Karacaviran Köyü olarak geçmektedir ve hala nüfus kayıtlarında Karacaviran olarak görünmektedir. Genellikle köyden Burdur'a ve Antalya'ya göç çoktur. Köyün büyük bir çoğunluğu Şehir merkezinde Antalyada ikamet etmektedir.

Karacaören Köyü

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün sınırları icerisinde Kuzeyde MALLOS ve Güneyinde HADRİANİ adında iki antik şehir vardır. Köyün adının ören yeri yıkıntı ,kalıntı anlamından geldiği kesindir.Resmi kayıtlarda zaman zaman karacaören ya da Karacaviran olarak değişmiştir. Köyün hemen hemen her yerinde bina su yolları ,cam eriyikler testi madeni ve toprak eşya yer altı mezarı oyma lahit (mobilize kaya mezarı) bulunur Yer isimleri tarihine ışık tutmaktadır. Örnek: Mandır,mağazalar,ören,eski köy,Kirse(kilise),Büyük pazartepe,Küçük pazartepe,Belsekizi,Asar,Asarlık,Selivat,Demirciler çıbığı(*),Afyonluk, vb. (*) 1950-60 larda köydeki demircilerin kaynak için kulladığı toprak)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya -Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ulaşımı dağ köyü olması hasebiyle şehirle irtibatı zordur. Burdur'a Traktörle 13 km olan Kozlucaya oradanda Burdur'a gidilir. Ya da özel arabanızla gidersiniz. Köyün farklı yönlerden olmak üzere 3 çıkışı vardır. Yeşildağ Köyünden burdur'a 35 km, Soğanlı Köyünden 29 km civarındadır. Hacılar Üzerinden 34 km Kozluca üzerinden 58 km dir. Oysa 90 lı yıllarda köye iki 50 NC otobüs günlük çalışıyordu.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 70
2000 81
1997 75

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi kuru tarım ve 2-3 sürü küçük baş hayvancılığı veaz sayıda büyükbaş hayvancılık|hayvancılığına dayalıdır.Nüfusun hızla düşmesi sebebiyle köyde az sayıda emekli insan kalmıştır.arazilerini ekecek kişi kalmadığından genelde şehir merkezinde ikamet edenler ya da başka köylerden kişiler ekmektedir.Sulu tarım kişi başı 50-250 metre kare civarındadır (Ortalama kişi başı)Sulama küçük havuz sisemiyle yapılır.Domuz istilası nedeniyle köy için yegane gelir getiren nohut ,mısır gibi ürünler ekilememktedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, bir adet ilköğretim okulu vardır ancak nufusun az olması ve öğrenci azlığı nedeniyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. 1960 larda 70 öğrenci varken şimdi Büğdüz İlköğretim Okuluna giden Bir Öğrenci vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak yazları genellikle köyün yukarısında bulunan evlere su az verilmektedir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yollar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon santrali vardır. Köyde özel idare tarafından köye verilen bir adet römork itfaiye bulunmaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]