Taşkapı, Burdur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşkapı
—  Köy  —
Burdur
Burdur
Ülke Türkiye Türkiye
İl Burdur
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 798
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0248
İl plaka kodu
Posta kodu 15000
İnternet sitesi: YerelNet

Taşkapı, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşkapı Köyü’nün hangi tarihte kurulmuş olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Köyün sosyal yapısının Haciyanlar, Seyisler ve İmamlar adlı üç aşiretten oluştuğu görüşü ortak bir kanıdır. Roma ve Bizans dönemine ait olan Tarlüz, Arap İni, Yukarı Çine ve Taşlı Tarla, köyü çevrelemektedir.

Köyün bulunduğu alanın daha öncelerde sık ormanlık bir alan olduğu, adını da eski yerleşim merkezlerinden olan Yukarı Çine’de bulunan Kapı Taş’tan almıştır. Kapı Taş adı daha sonra ağızlarda değişime uğrayarak Taşkapı olarak bugünkü adını almıştır.

Bir rivayete göre, köy halkı Cumhuriyet dönemine kadar Çine Beyleri ile ortakçılık yapmıştır. Cumhuriyet’ten sonra 1933'te araziler satın alınmıştır. Bir başka rivayete göre ise, yüksek tepelerin üzerinde kurulu olan Taşkapı’da yıllar önce hiç kimse yaşamıyormuş. Sadece el değmemiş bir tabiat, akan berrak sular ve hayvanlarla, kurulu şekilde yaşam sürüyormuş. Bizanslılar, Yukarı Çine’de bulunan Kapı Taş’a yerleşmişler. Daha sonra aslen Afyon ilinin Emirdağı ilçesinden olan bir çoban, memleketinde işlediği bir cinayet yüzünden kaçmak zorunda kalmış ve kaçarken Çine Beylerinin yanına gelmiş ve Çine beylerine, çobanlık yaptığını ve iş istediğini söylemiş. Beyler de ona bir sürü verip şimdiki Taşkapı'nın olduğu yeri göstermişler. Burada sürüyü otlatmasını söylemişler. Bir gün sürü otlatırken, tekenin sakalının ıslak geldiğini görmüş. Bu, birkaç gün devam etmiş. Çoban, tekenin nereden su içtiğini merak etmiş ve tekeyi takip ederek, böğürtlenlerin arasına eğilmiş ve böğürtlenlerin arasında az bir su bulunduğunu görmüş. Hemen bir kazma kürek bulmuş ve başlamış kazmaya ve şimdiki Koca Pınarın olduğu yeri bulmuş. Buradaki tabiatın ve suyun farkına varan bir takım Yörükler buralara ailelerini de getirmişler ve Taşkapı'yı yaşanılır hale dönüştürmeye başlamışlar.

Buraya gelen aileler gün geçtikçe çoğalmış, çoğaldıkça da burası köy halini almış. İlk gelen Yörükler Cıpbır (Gögolanlar), Kıpbır (Macar lar), Tımbır (Aksel ler), Kıltır (Hümmetler), Talaşlar (Koca paralar)'dan meydana gelmiştir. Köye ilk gelen aileler içinde; Aktaşlar, Arıklar, Kalkanlar, Akınlar, Çevikler, Keskinler, Aydınlar. Pallar, Tekinler, Öztürkler, Uçarlar, Altınoklar, Şahinler gibi ailelerin reisleri varmış. Bu bölgeye yerleşmeye başlayan Yörük beyleri, Taşkapı ve çevresindeki köyleri Çiftlik olarak kullanıyorlarmış. Beylerin babaları olan Hacı Ali, Mustafa bey gibi kişiler burada evlenerek birer aile kurmuşlar ve soylarını devam ettirmişler. Bu köye ikinci bölüm olarak melli’ den aileler gelmiştir. Gelen bu aileler; Varollar, Çiçekler,Talaylar, Çağlayanlar, Akbaşlar, İlhanlar, Çelikler, Çakırlar, İleriler, Savaşlar, Egeler, Kubilaylar, Akseller, Altaylar, Okanlar, Onaylar, ve Altınsoylar vardır.

Üçüncü olarak ise, Yanık ve gümüş aileleri, Kapı Taş'taki Bizanslıların göçlerinden kalan kişilerdir. Ünlü soyadını taşıyan sülalenin kökü de Isparta’ya dayanmaktadır. Bu köyün yerleşim düzeni içine Aşağı sülemiş’ten gelerek katılan Çalışkanlar da bu yerleşimin beşinci ayağını oluşturmaktadırlar.

Bu köyün etnik yapısına bir başka çeşitlik de Arabistan’dan gelmiştir. Hacı Mehmet ve Hacı Musa adındaki kişiler Hicaz’a gittiklerinde oradan alıp getirdikleri kız ve erkek çocukların birbirlerine aşık olmaları ile başlayan olay, araya giren büyükler yüzünden engellenen evlilikler, büyüklerin ölümü ve evliliğin gerçekleşmesi ve soylarını sürdürmesi şeklinde sonuçlanmıştır. Yani bu köyün içerisine Arabistan’dan gelerek soy devam ettiren kişiler de olmuştur. Bunlara şu anda Araplar denmektedir. Burdur iline olan uzaklığı 18 km'dir. Nüfusu:926, Hane sayısı:350'dir.

Buraları, temiz havasıyla, suyuyla gördüğünde herkesin hayran kalabileceği bir güzelliğe sahiptir. Yörede adı değişmeyen tek köy olarak bilinir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri güzeldir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur'un doğusunda ve merkezine 18 km uzaklıktadır. Uzunpınar vardır suyu ve kalesi meşhurdur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 1579
2007 1300
2000 798
1997 836

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içi ana yolları parke taşı döşelidir.

Köy konum olarak Burdur-Antalya karayolu üzerinde olup Burdur'un Ağlasun ilçesindeki antik yerleşim yeri olan Sagalassos'un bulunmasından dolayı köyün içinden geçen karayolu çok çalışmaktadır. Burdur'a her 15 dakikada bir, Ağlasun arabaları ve köyün servisleri çalışmaktadır. köyün kendi arabası 10 tanedir çok işler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]