Çallıca, Burdur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çallıca(EĞNEŞ)
Ülke Türkiye Türkiye
İl Burdur
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 733
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 262
Posta kodu 15000

Çallıca, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yanı başında yer alan tepelerde çalı ağaçlarını fazlalığından dolayı eski Eğneş ismi yerine Çallıca isminin verildiği düşünülmektedir. Eğneş ismi de Yunan mitolojisinde Anna sminin Agnes olarak evrimleşmesi ve dilimize de Eğneş olarak uyarlanmasından kaynaklandığı iddia edilmektedir. Köyün yakınında Cormasa isimli ören yeri mevcuttur. Buranın Cormasa olduğu 1958 yılında Amerikalı ünlü tarihçi Bean tarafından tespit edilmiştir. Birçok tarihçi tarafından bu ören yerinin Roma İmparatorluğu tarafından milattan sonraki ilk yıl içinde Sagalassos yönetiminden ele geçirildiği söylenmektedir. Çanak çömlek ve sütun yapımı açısından yapılaşma Psidia karakteri göstermektedir. Halen söz konusu ören yerinde birçok mağara ve mezar bulunmaktadır. Ayrıca köyün yakınında 300 yıllık olduğu düşünülen Osmanlıdan kalma mezarlık bulunmaktadır. Bu mezarlığın varlığı köyün Osmanlı Devleti zamanında da var olduğu kanıtı taşımaktadır. Burdurun en büyük köylerinden birisidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ülke ortalamasından daha gelişmiş yemekleri,oyunları,görünümü ve geçim yönünden iyi konumdadır. Köy düğünlerinde ağır zeybek,sarı zeybek,serenler,v.b oyunlar oynanır. Bunun yanı sıra ise tarlaya hububat türü yani buğday,arpa,yulaf,çavdar,nohut,pancar,mısır,afyon gibi ürünler ekilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur merkezine 42 km uzaklıkta, Burdur-Fethiye(Muğla) karayolunun üzerinde yer almaktadır. Köyden birçok şehirlarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firması geçmektedir. Köyün ovasından şehirler arası geliş-gidişi ayrı yol yapımı başlamıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde görünmesine rağmen karasal iklim koşulları geçerlidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Büyükbaş/nüfus oranında büyük pay sahibi olan bu köyde, çok miktarda süt üretimi gerçekleşmektedir. Ayrıca pancar ve tahıllar eskisi kadar önemini korumamakta, köy halkı daha çok hayvancılığa doğru geçmektedir. Çeşitli kooperatiflerle ve özel sektör firmalarıyla süt toplama sözleşmesi yapılmıştır. 2010 yılından sonra köyün etrafında bulunan dağlarda mermer ocakları açılmış, yüklü miktarlarda mermer çıkarılmaktadır. Ancak bu durum, çevresel açıdan bazı sıkıntıları getirmekte doğal güzelliklerin kaybolmasına neden olmaktadır. Ayrıca bölge güneş enerisini en verimli alan bölgelerden biri olduğu için güneş enerji panelleri kurulması açısından avantajlı konumdadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde parke taş döşenmiş olup ulaşım kolaylaşmıştır. Köy santrali dijital sisteme geçmiştir. Evlere internet bağlantısı sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]