Boz kiraz kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boz kiraz kuşu
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Emberizidae
(Kiraz kuşugiller)
Cins: Emberiza
Tür: E. cineracea
Emberiza cineracea
Brehm, 1855

Boz kiraz kuşu[1][2] (Emberiza cineracea), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Ayrıca boz çinte[3], kül rengi yelve[4] ve gri kiraz kuşu[2] olarak da adlandırılır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşun boyu 16–17 cm, vücudu ince yapılı ve beyaz kuyruk tüylüdür. Kalın gaga kısmı daha soluk ve az çizgilidir. Sırt grimsi, koyu izler taşır, kanatlara doğru kahverengimsi tonlardadır.

Yetişkin erkeğin başı soluk sarı ve bıyık kısmı ve boğaz daha parlak çizgilidir. Türkiye'nin güneyinde yerleşenlerin genellikle alt kısımları sarı, fakat doğudakiler (E. c. semenowi formları) grimsidir. Dişiler, kahvemsi-gri üst kısımlı, boğaz beyazımsı renkli ve sadece bıyık bölgeleri sarı çizgilidir. Genç bireylerde düz bir soluk karın kısmı ve çizgili göğüs bulunur.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşlar genellikle tohumlarla beslenirler. Yavrularını beslerken diğer kiraz kuşları gibi böceklerle de yerler. Kuru dağlık yamaçlarda yuvalanır, yuvasına genellikle 3 yumurta bırakır. Şakımaları, sert ve kısık zru- zru-zru-zru şeklindedir.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Boz kiraz kuşu, Türkiye'nin ve İran'ın güneyinde ve kışları Kızıl deniz çevresinden Afrika'nın kuzeydoğusuna Afrika ve Yemen'e kadar olan bölgelerde bulunur.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bülent Gözcelioğlu (2002). "Türkiye Tür Listeleri Sınıf:Aves (Kuşlar)". TÜBİTAK. 29 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2012. 
  2. ^ a b Çakmak, Merete (2005). Anadolu Kuş Adları Sözlüğü:İngilizce-Türkçe-Latince. İstanbul: Kitap Yayınevi. s. 74. ISBN 975-6051-03-5. 
  3. ^ Guy M. Kirwan (2008). The Birds of Turkey. Londra: Christopher Helm. ISBN 978-1-4081-0475-0. 
  4. ^ Karol, Sevinç (1963). Zooloji Terimleri Sözlüğü. Ankara: Türk Dil Kurumu Yayınları.