Bon Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
   Bon Festivali
Osurasma, or praying a soul out of purgatory-J. M. W. Silver.jpg
Diğer adı Obon
Türü Dini, Kültürel
Önemi Ataların ruhlarının evlerine geri döneceğine inanılır
Tarih 5 Ağustos
15 Temmuz (Kanto)
7. kameri ayın 15. günü
Bağlantılı günler Hayalet Festivali

Obon (お盆) ya da sadece Bon (), atalarının ruhlarını onurlandırmak için yapılan bir Japon Budist geleneğidir. 500 yıldan fazla bir süredir Japonya'da kutlanan bu gün, kutlamalarda yapılan Bon-Odori ismiyle bilinen geleneksel bir dansında meydana çıkmasına vesile olmuştur. Etkinlik süresince Japonya'da birçok yerde tatil yapılmaktadır.

Toplam 3 gün süren festival süresince birçok dans-müzik gösterileri ve eğlenceler yapılmaktadır. Festival alanlarında birçok ülkenin tanıtım stantları yer alır. Bu kutsal günlerde ataların ruhlarının evlerine geri döndüğüne inanılmaktadır. Bu sebeple evlerin kapılarına ruhları karşılaması amacıyla festival başında ve sonunda ateşler yakılmaktadır. Suya, aileler tarafından atalarının ruhlarını temsil etmesi amacıyla yüzen fenerler bırakılmaktadır.[1] Evlerin kutsal yerleri temizlenmekte ve ruhların huzur bulması için dua edilmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Obon Festivali - Entas.com.tr". 21 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014. 
  2. ^ "- Festival Zamanı, Japoncadersleri.com". 21 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

(İngilizce)