İçeriğe atla

Beyaz Kraliçe (Aynanın İçinden)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyaz Kraliçe
Alice karakteri
Alice ve Beyaz Kraliçe.
Çizen: John Tenniel (1865)
İlk görünümAynanın İçinden
YaratanLewis Carroll
CanlandıranAnne Hathaway (Alis Harikalar Diyarında, Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden)
Emma Rigby (Once Upon a Time in Wonderland)

Beyaz KraliçeLewis Carroll'un fantastik romanı Aynanın İçinden'de yer alan kurgusal bir karakterdir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocası Beyaz Kral ile birlikte hikâyede görünen ilk karakterlerden biridir. İlk olarak salonda, ismi olan fakat cismi olmayan aynanın ötesinde, ana karakter olan Alice'i göremeyen ya da duyamayacak kadar canlı bir satranç parçası olarak görünür. Kraliçe, kızı Lily'yi aramaktadır ve Alice, Beyaz Kraliçe ile Kral'ı kaldırıp masanın üzerine koyarak kraliçeye yardım eder.

Alice, Kırmızı Kraliçe ile karşılaştığında satranç oyununa katılarak beyaz piyonun yerini alır. Lily oynamak için çok gençtir. Beşinci kareye kadar Beyaz Kraliçe ile insan boyutunda bir karakter olarak tanışmadı. Beyaz Kraliçe, kitaba adını veren aynadan içeri yaşadığı için zamanda geriye doğru yaşamaktadır. Davranışı Alice'e tuhaf gelmektedir. Alice'e "Yarın reçel, dün reçel, ama bugün reçel yok." diyerek kural belirtir. Kraliçe, broş iğnesi parmağına battığı için acıyla çığlık atar ve Alice'e, daha sonra yargılanacak bir suçtan hapsedilen kralın elçisine ve sonunda (ama kesin olarak değil) bir taahhütte bulunmasını söyler. Beyaz Kraliçe, Alice'e inanmanın zor bulduğu şeyleri anlatmaktan bir yana (bunlardan biri 101 yaşın üstünde olmasıdır) gençliğinde "kahvaltıdan önce altı imkânsız şey"e inanabileceğini ve Alice'in aynı beceriyi kullanması için tavsiyelerde bulunur. Toplantı, Kraliçe'nin bir dükkânda tezgâhın karşısında oturan ve Alice'in tahtadaki bir sonraki kareye geçtiği gözlüklü bir koyuna dönüşmüş gibi görünmesiyle biter. Koyun kişiliğe göre Kraliçe'den biraz farklıdır ve Alice, koyunun çok şişle örgü örmesinden ötürü "her geçen dakika biraz dahaoklu kirpiye benzetir." "Kürek çekebilir misin?" diye sorar koyun, bir taraftan da Alice'e bir çift şiş uzatır. Şişler, küreğe dönüşür ve Alice, kendini bir sandalda süzülüp dururken bulur. Fakat bir müddet sonra Alice ile koyun yine dükkânda kendilerini bulurlar. Alice bir yumurta satın alır ve yumurta daha sonra Humpty Dumpty'ye dönüşür.

9. Bölümde, Beyaz Kraliçe, Kızıl Kraliçe ile birlikte, bir dizi tipik Harikalar Diyarı/Aynanın İçinden sorusu ("Bir somun ekmeği bıçakla böl... bunun yanıtı ne?") ortaya çıkarır ve daha sonra Alice'in piyonluktan kraliçeliğe yükselmesini kutlar. Beyaz Kraliçe, sahneyi bir çorba kasesinde kaybolarak terk eder. Martin Gardner'ın The Annotated Alice'si Beyaz Kral'ın Kızıl Kraliçe'nin kontrolünde olduğuna işaret etmektedir. Alice, Kızıl Kraliçe'yi ele geçirir ve Kızıl Kral'ı şah mat ederek oyunu bitirir. Beyaz Kraliçe tekrar gözükmez.