Yürek Oğlanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yürek Oğlanı
Alice karakteri
Yürek Oğlanı'nın davası
İlk görünümAlice Harikalar Diyarında
YaratanLewis Carroll
CanlandıranCrispin Glover (Tim Burton's Alis Harikalar Diyarında)
Paul McGillion (Once Upon a Time)
Michael Socha (Once Upon a Time in Wonderland)

Yürek OğlanıLewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında adlı kitabında yer alan kurgusal bir karakterdir.

Alice Harikalar Diyarında[değiştir | kaynağı değiştir]

Yürek Oğlanı'ndan  ilk defa 8. bölümde bölümde bahsedilmektedir ve daha sonra 11 ila 12. bölümlerde ortaya çıkmaktadır. Bu bölümlerde Yürek Oğlanı çörek hırsızlığından yargılanmaktadır ve davayı Yürek Kralı yönetmektedir. Alice, kanıtların giderek saçma hale gelmesinden ve tanık olarak adlandırılmasından sonra Yürek Oğlanı'nı savunur.

Beyaz Tavşan, suçlamaları şöyle ilan eder:

Yürek Kraliçesi oturup bir yaz günü,

Âlâ çörekler yaptı:

Öyle bir göz koymuştu ki Yürek Oğlanı,

Ne var ne yoksa kaptı!

Yürek Oğlanı dava sırasında pek konuşmaz. Şapkacı, ilk tanık olarak mahkemeye çağrılır ve elinde bir elinde çay fincanı ile tereyağlı ekmekle gelir. Şapkacı tüm zamanını Yürek Kralı ile Kraliçesi'nin karşısında gergin bir şekilde geçirir. Ardından Düşes'in aşçısı ikinci tanık olarak davet edilir ve çöreklerin neyden yapıldığını anlatmaya başlar. Fakat o da iyi tanıklık yapamaz. Yürek Oğlanı, Kral'ın karşısından iyi bir savunmaz yapamaz. Sonraki tanık olarak Alice çağrılır.

Alice mahkemedeyken boyu gittikçe uzamaya başlar ve mahkemedekilerin dikkatini dağıtmayı başarır. Alice, Kral ile Kraliçe'nin kendisinden mahkemeyi terk etmesi emredilince onlarla tartışır ve en nihâyetinde "Bir deste iskambil kâğıdından başka bir şey değilsiniz ki siz!" diyerek suçlamada bulunur. Bunu der demez bütün deste havalanıp Alice'in üstüne dökülmeye başlar[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tenniel resimli e-kitap Alice's Adventures in Wonderland". 9 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Carroll resimli e-kitap Alice's Adventures Under Ground". 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2020.