İçeriğe atla

Alice Liddell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alice Pleasance Liddell (Hargreaves)
7 yaşındaki Alice, fotoğraflayan Charles Dodgson (Lewis Carroll), 1860.
Doğum4 Mayıs 1852(1852-05-04)
Westminster, Londra
Ölüm16 Kasım 1934 (82 yaşında)
Westerham, Kent, İngiltere
İmza

Alice Pleasance Liddell (4 Mayıs 1852 – 16 Kasım 1934) ya da evlendikten sonra aldığı soyadı ile, Alice Hargreaves, Lewis Carroll'un çocuk klasikleri arasında sayılan kitabı Alice Harikalar Diyarında'nın ilham kaynağıdır ve kitaptaki kurgusal Alice'in adını aldığı kişi olduğu düşünülür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç bir kadın olarak Alice Liddell, fotoğraflayan Julia Margaret Cameron.

Alice Liddell, Christ Church dekanı Henry Liddell ve eşi Lorina Hanna Liddell'in, Harry (1847 doğumlu) ve Arthur (1850 doğumludur ve 1853'te kızıla yakalanarak ölmüştür) adındaki oğulları ve Lorina (1849 doğumlu) adındaki kız kardeşinden sonra dünyaya gelen dördüncü çocuklarıydı. Kendinden küçük altı kardeşi daha vardı. Kardeşlerinden kendine yakın yaşlardaki üç yaş büyük Lorina ve iki yaş küçük Edith ile birlikte büyümüş, en çok Edith ile yakınlaşmıştır.

Doğduğu sırada Westminster School'un müdürü olan babası, kısa bir sure sonra Christ Church'ün dekanı olarak atanınca, Liddell ailesi 1856 yılında Oxford'a taşındı. Buraya yerleştikten kısa süre sonra Alice ve ailesi Charles Lutwidge Dodgson ile tanıştı ve Dodgson uzun yıllar boyunca Liddell ailesinin yakın bir dostu olarak kaldı.

Alice Hargreaves'ın yaşlılığı

Alice Liddell genç bir kadın olduğunda, ailesi onu Lorina ve Edith ile birlikte büyük bir Avrupa turuna gönderdi. Bir söylentiye göre, Alice bu tur sırasında Kraliçe Victoria'nın en küçük oğlu Prens Leopold'a karşı romantik bir ilgi duymaya başladı ve bu ilgi geri döndükten sonra Christ Church'de geçirdiği dört yıl boyunca azalarak da olsa devam etti. Bundan yıllar sonra, Leopold'un ilk çocuğunun adını Alice koyduğu ve Alice'in ikinci oğlu Leopold'a bir manevi baba gibi davrandığı gerçektir. (Yakın zamanda yayınlanmış bir biyografi Leopold'un asıl beğenisini kazananın kardeşi Edith olduğunu önermektedir.[1])

Edith 26 Haziran 1876'da,[2] kriket oyuncusu Aubrey Harcourt ile evlendikten kısa bir süre sonra kızamık ya da peritonit sebebiyle hayatını yitirdi.[3] 30 Haziran 1876'daki cenazesinde, Edith'in tabutunu taşıyanlardan biri Prens Leopold'dur.[4]

Eylül 1880'de, 28 yaşındaki Alice Liddell, kardeşi gibi Reginald Hargreaves adındaki kriket oyuncusu ile Westminster Abbey'de evlendi. Alan Knyveton Hargreaves, Leopold Reginald "Rex" Hargreaves ve Caryl Liddell Hargreaves adında üç oğulları oldu. Liddell en küçük oğluna koyduğu 'Caryl' isminin Charles Dodgson'un takma adı Carroll'dan esinlenilmiş olduğunu her zaman inkâr etti. Alan ve Leopold I. Dünya Savaşı'nda hayatlarını kaybettiler, Caryl ise bir kızı olacak kadar yaşadı.

Reginald Hargreaves büyük bir mirasın sahibiydi. Hem yerel bir sulh yargıcı, hem de Hampshire Kriket Kulübünde kriket oyuncusuydu. Alice sosyetede önemli bir yer edindi. Emery Down Kadın Enstitüsü'nün ilk başkanı oldu.[5]

1926'da kocasının ölümünden sonra, yaşadıkları evin büyük miktardaki masraflarını karşılamak için sahip olduğu Alice's Adventures Under Ground (Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında için önceden kullandığı başlık) kopyasını satmak zorunda kaldı. £15,400 değerindeki kopya Eldridge R. Johnson için bir tutku haline geldi ve Carrol'un doğum yıldönümünde Columbia Üniversitesi'nde sergilendi. Konuklar arasında 80 yaşındaki Alice'de vardı ve ABD'ye olan bu tek ziyareti sırasında J. M. Barrie'ın Peter Pan'ına ilhan kaynağı olan iki kardeşten biri olan Peter Llewelyn Davies ile tanıştı. Johnston'un ölümünden sonra kitap Amerikan kütüphaneleri konsorsiyumu tarafından satın alındı ve "Amerika savaşa girmeden önce Britanya'nın Hitlere karşı koymakta gösterdiği cesaretin anısına" Britanya halkına armağan edildi.

Alice hayatının büyük bölümünde New Forest'daki Lyndhurst yakınlarında yaşadı.[6] Ölümünden sonra bedeni yakılarak, külleri Lyndhurst'daki St. Michael & All Angels kilisesinin mezarlığına gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Leach, Karoline In the Shadow of the Dreamchild, p.201
  2. ^ The Cathedral Church of Oxford, a Description of Its Fabric and a Brief History of the Episcopal See, p.101
  3. ^ Will Brooker, Alice's adventures: Lewis Carroll in popular culture, p.338
  4. ^ Nelson Evening Mail, Volume XI, Issue 233, 22 September 1876, P.4, quoting Home News, 1876, http://paperspast.natlib.govt.nz/cgi-bin/paperspast?a=d&d=NEM18760922.2.16%7Caccessdate=5 Ağustos 2010 9 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  5. ^ "lyndchur". 17 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2012. 
  6. ^ "Call to celebrate life of the 'real Alice' (From This is Hampshire)". 6 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2012. 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]