Yürek Kralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yürek Kralı
Alice karakteri
İlk görünümAlice Harikalar Diyarında
YaratanLewis Carroll

Yürek KralıLewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında adlı çocuk romanında yer alan kurgusal bir karakterdir. Yürek Kraliçesi ile evlidir.

Alice Harikalar Diyarında[değiştir | kaynağı değiştir]

Yürek Kraliçesi ile karşılaştırıldığında Yürek Kralı, Harikalar Diyarı'nı yönetenlerin ılımlı yüzü olarak görülmektedir. Örneğin, "uçurun kafasını" şeklinde emirler vermekten hoşlanan Kraliçe, Alice'in idam edilmesini uygun gördüğünde Kral, Alice'in daha bir çocuk olduğunu karısını hatırlatır.

Kral ayrıca Kraliçe'nin kafalarını uçurmasını istediği kişileri Kraliçe olmadığı zamanlarda affeder. Bu, az sayıda insanın gerçekte başının kesildiğini göstermektedir. Yine de Kraliçe hikâyede kroket oyunu oynadığında sona kalan tek oyuncu Kraliçe ve Alice'tir.

Yürek Oğlanı'nın davasında Kral, hâkim olarak görev yapmaktadır. Şapkacı'ya "'Bildiklerinizi anlatın, telaşlanmaya kalkmayın, yoksa hemen boynunuzu vurdururum." demesi ya da Düşes'in aşçısına "Çörekler neyden yapılır?" diye sorması Kral'ın çocuksu olduğunu ortaya serer.

Diğer versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1933 filmi Alice in Wonderland'de Ford Sterling tarafından canlandırılmıştır.
  • 2009 mini TV dizisi Alice'te Yürek Kralı, Harikalar Diyarı'nın Kraliçesi Mary Elizabeth Constance De Villiers Heart ile evli mutsuz bir karakter olan Winston Heart olarak görünmüştür.