İçeriğe atla

Bejin lug

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bejin lug
Bejin Çayırı
Бежин луг
Film afişi
YönetmenSergey Ayzenştayn
YapımcıV. Babitsky
SenaristIsaak Babel
Sergei M. Eisenstein
Aleksandr Rzheshevsky
,İvan Turgenyev'in hikâyesinden
OyuncularVitya Kartashov
Nikolai Khmelyov
Pyotr Arzhanov
Yekaterina Teleshova
Nikolai Maslov
Boris Zakhava
MüzikGavriil Popov
StüdyoMosfilm
DağıtıcıMosfilm
CinsiSinema filmi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı1937
Süre30 dakika
ÜlkeSSCB
DilRusça

Bejin lug (TürkçeBejin Çayırı, Бежин луг), yönetmenliğini Sergey Ayzenştayn'ın yaptığı 1937 yapımı Sovyet filmidir. Tamamlanmadan önce imha edildiğine inanılır ve yayından kaldırılmasıyla ünlüdür. Filmde yıllık hasatı sabote ettiği için, politik nedenlerle babasını hükûmete bildirmeye teşebbüs eden ve Sovyet devletini korumak için babasını durdurmaya çabalayan genç bir çiftçinin hikâyesi anlatılır. Çocuğun öldürülmesi ve sosyal ayaklanma ile neticelenir. Film ismini İvan Turgenyev'in bir hikâyesinden almasına karşılık, 1932 yılında babasını hükûmete ihbar ettiği için kendi ailesi tarafından öldürüldüğü iddia edilen ve Sovyet hükûmetinin 1932 yılında ölümünden sonra kahraman ilan ettiği Pavlik Morozov'un yaşamına dayanmaktadır.

1935'ten 1937'ye kadar süren film çekimleri Sovyet hükûmeti tarafından sosyal, sanatsal ve politik başarısızlığı öne sürülerek durduruldu. Ancak bazı kişiler bunun hükûmet girişim ve politikalarından daha çok bizzat Stalin'in isteği olduğunu vurguladı.

Orijinal Turgenyev hikâyesi ve Pavlik Morozov[değiştir | kaynağı değiştir]

Film senaryosu kısmen Turgenyev'in hikâyesine dayanır ama Sovyet propagandasında devrim şehidi olarak gösterilen Pavlik Morozov'un halk hikâyesinin dahil edildiği bir adaptasyondur. Turgenyev'in orijinal kısa kurgusal hikâyesinin başlığı Bejin Çayır'dır ve hikâyede 1850'lerde Oryol bölgesinde Bejin Çayır'da kayıp bir avcıyla vakit geçiren köylü çocukların ölümün doğaüstü işaretlerini tartışmaları anlatılır. Bir Sporcunun Kısa Hikâyeleri isimli kısa öykülerden oluşan koleksiyonun bir parçasıdır. Ayzenştayn daha sonra Turgenyev'in kurgusundan olan doğrudan kaynakları kaldırır fakat filmin ismi aynı kalır.

Hayatı Ural Dağları'nda Gerasimovka denilen köyde geçen ve burada ölen Morozov'un, Turgenyev'in edebi çalışmasıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Morozov 13 yaşında babasını Sovyet hükûmet otoritelerine ihbar eden ve ailesi tarafından öldürülen bir çocuktur.

Sovyet ahlaki hikâyesi olarak devlet karşıtı olmak bencillik ve gericiliktir ve devlet aileden daha önemlidir. Morozov hakkında anlatılan en popüler aktarım şöyledir: Sverdlovsk'un 350 kilometre kuzey doğusunda küçük bir köy olan Gerasimovka'da doğan, Stalin'in kolektif çiftliklerini destekleyen ve okulunda devrimci lider olan bir gençti.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Tehran, 1924. Boris Shumyatsky

Filmin prodüksiyonu başlamadan önce, Aleksandr Rzheshevsky tarafından yazılan senaryo Ayzenştayn tarafından kabul edildi ama hikâyenin konusu ve karakterizasyonun kalitesi konusunda bazı endişeler vardı. Prodüksiyon için Komsomol tarafından bir komisyon görevlendirildi. Kolektif çiftlik çalışmalarını destekleme çabalarını onurlandırmak ve kırsalda sosyalist yeniden yapılanmaya odaklanıyordu. Filme 1935'lerin ortasında başlandı ve Ekim 1935'te ilk geliştirilmiş hali Mosfilm Stüdyolarına sunuldu. Stüdyo bazı değişiklikler talep etti ve film çekimine devam edildi. Ağustos 1936'da, daha sonra Sovyet sinema baş müdürlüğüne gelen Boris Şumyatskiy ana hatları bitmiş olan filmin durdurulmasını ve yeniden yazılarak yönetilmesini emretti. Senaryo tekrar düzenlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]