Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı
Barbaroslar.jpg
Dizinin afişi
Format Televizyon dizisi
Tür Tarihî
Kurgu
Aksiyon
Macera
Senarist Serdar Özönalan
(8-32)
Hasan Erimez
(8-32)
Mustafa Burak Doğu
(1-7)
İbrahim Ethem Arslan
(1-7)
Tuba Kaya
(1-7)
Yönetmen Berat Özdoğan
(6-32)
Doğan Ümit Karaca
(1-7)
Yaratıcı yönetmen(ler) Mestan Sakallı
Başrol
Besteci Ender Gündüzlü
Metin Arıgül
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 32 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Zeynep Tuna
Yapımcı Yusuf Esenkal
Serdar Öğretici
Kurgucu Gökhan Gürses
Mekân İstanbul
Antalya
Marmaris[1][2]
Görüntü yönetmeni A. Münür Gürsoy
Gösterim süresi 120 dakika
Yapım şirketi ES Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Resim formatı 576i (SDTV 16:9)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 16 Eylül 2021 - 26 Mayıs 2022
Durumu Sona erdi
Kronoloji
Sonra gelen Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı
(2022-2023)
Dış bağlantılar

Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı, ES Film imzalı, 16 Eylül 2021 tarihinde TRT 1'de yayımlanmaya başlayan, yönetmenliğini Berat Özdoğan'ın yaptığı, senaryosunu Serdar Özönalan ve Hasan Erimez'in birlikte kaleme aldıkları tarihî, kurgu, aksiyon ve macera türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizide, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kaptan paşası ve kaptan-ı deryası olarak bilinen ünlü denizci Barbaros Hayreddin Paşa ve diğer üç kardeşinin hayatı anlatılmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Osmanlı Devleti'nin deniz aşırı seferlerinde unutulmaz zaferlere imza atmayı başaran, Kızılsakal lakaplı Barbaros Hayreddin Paşa ve diğer üç kardeşinin hayatını anlatmaktadır. Devletin kaptan-ı deryası olan Hayreddin Paşa, Akdeniz'de Osmanlı üstünlüğünü sağladı. Tüm Akdeniz kıyılarını egemenlik altına alan Hızır Reis'in en büyük destekçisi, kardeşi Oruç Reis oldu.

Barbaros Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır Reis'tir. Ona ''dinin hayırlısı'' anlamına gelen Hayreddin adını, Osmanlı Devleti'ne yaptığı hizmetlerden dolayı Padişah Yavuz Sultan Selim verdi. Barbaros ismi ise, aslında ağabeyi Oruç Reis'e aittir; ancak onun ölümünden sonra Hayreddin Paşa tarafından da kullanılmıştır. Bu ismin verilmesinin sebebi de, Oruç Reis ve diğer kardeşlerinin kızıl renge çalan sakallarının olmasıdır: Barba, ''sakal''; rossa ise ''kızıl'' anlamına gelmektedir.[3]

Teknik ekip[4][değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yönetmeni Berat Özdoğan'dır. Yardımcı yönetmeni ise Dilek Külekçi'dir. Yapımcıları Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici'dir.

Dizinin senaryosunu Serdar Özönalan ve Hasan Erimez birlikte yazmaktadırlar.

Görüntü yönetmeni A. Münür Gürsoy, yönetici yapımcı Zeynep Tuna, ışık şefi Feramuz Tuna, set amiri ise Yahya Duymaç'tır. Sanat yönetmeni Erol Taştan'dır.

Dizinin görsel efektleri Mojo Fx'e aittir. Dizi; Gökhan Gürses, Talha Bayansal ve Emin Yardım tarafından kurgulanmaktadır.

Dizinin müziklerini ise Ender Gündüzlü ve Metin Arıgül bestelemektedir.

Yapım şirketi ES Film olan dizinin çekimleri; İstanbul, Antalya ve Marmaris'te gerçekleştirilmiştir.[5]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon (2021-2022)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sipahi Yakup Ağa'nın dört erkek çocuğu olan İshak Reis, Oruç Reis, Hızır Reis ve İlyas Reis adlı kardeşler; Midilli'de güzel ve huzurlu bir hayat sürerler. Oğlanlar iyice büyüyüp de yetişkin olunca, günün birinde Oruç ve İlyas; denize açılma arzularına yenik düşerler ve birlikte Midilli'den ayrılırlar. Ağabeyleri olan İshak Reis, onların bu tutkularına ne kadar engel olmaya çalışmış olsa da, başaramamıştır. Oruç ve İlyas Reis; senelerdir Midilli'den uzakta, İskenderiye'de yaşamışlar ve sürekli denizlere açılıp etrafa nam salmışlardır. İshak Reis ise Midilli'de kalıp deniz hayatından uzak durmaya çalışarak çömlekçilik ile uğraşmaktadır. Diğer yandan ise, uzun zamandır ilim peşinde yolculuk yapan Hızır Reis; Midilli'ye, ağabeyi İshak Reis'in yanına döner. Fakat Hızır da tıpkı kardeşleri Oruç ve İlyas gibi denizlere tutkulu birisidir. Midilli'ye döndükten kısa bir süre sonra bir tekneyle Kalimnos Adası'na gider.[6] Pietro ise Kalimnos Adası'nın komutanı olan venedikli çok güçlü birdir. Oruç Reis'in gemisine saldırdığı için öldürdüğü korsan liderinin abisi Oruç'tan intikam almak için İshak Reis'in evini basar ve İshak Reis'in eşini ve çocuklarını öldürüp İshak Reis'i ise esir alır. Oruç ve Hızır sayesinde İshak Reis kurtulur. Daha sonra Oruç Reis ve kardeşleri Osmanlı ile ittifak yapar ve Kalimnoslular ile savaşır. Daha sonra Kalimsnos'u fetheder ve ismini Kelemez olarak değiştirir. İshak Reis ise Midilli sancakbeyi olup kardeşlerinden ayrılır. Lakin yeni düşmanları ise Modon komutanı Marco Gabiel olur. Daha sonra Barbaros kardeşler Marco Gabiel'i de mağlup edip Modon'u alır. Daha sonra yeni düşmanları Cicel komutanı Don Diego Kelemez'e baskın yapar, bu sırada Oruç Reis'in leventi Gülletopuk'u ve Hızır Reis'in arkadaşı Niko'yu öldürür, ayrıca Oruç, Hızır ve İlyas'ın eşlerini kaçırır. Daha sonra İlyas'ın eşi kurtarılırken Oruç ve Hızır'ın eşleri öldürülür. Bunun üzerine Barbaros kardeşler Cicel'i alır. Daha sonra Oruç Reis Cezayir emiri Selim Tumi'yi öldürüp Cezayir sultanı olur. Daha sona Don Diego Cicel'de yaptığı baskında İlyas ve İlyas'ın eşi olan Esma'yı öldürür, ardından Oruç'a tuzak kurar ve Oruç'u öldürür, ardından Cezayir'i işgal eder. Hızır ise Osmanlı'ya katılır ve tekrar Cezayir'i fetheder ardından ise Don Diego ile düelloya girer ve sonunda Don Diego'yu öldürür.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Aşağıda yer alan ana karakterlerin detaylı açıklamaları, yardımcı karakterler ile bitirilen karakterler hakkında detaylı bilgiler ve bölüm numaralarıyla ilgili bilgi edinmek için karakter listesine bakınız.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanal
13216 Eylül 2021 (2021-09-16)26 Mayıs 2022 (2022-05-26) (Sezon Finali)TRT 1

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2021. 
  3. ^ "BARBAROS HAYREDDİN PAŞA - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 27 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2021. 
  4. ^ "Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı 1.Bölüm İzle". Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı 1.Bölüm İzle. 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 
  5. ^ "Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı nerede çekiliyor? Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı çekim yerleri ve oyuncu kadrosu". Hürriyet. 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 
  6. ^ "TRT 1 - Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı -". www.trt1.com.tr. 8 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]