Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı
Dizinin afişi
FormatTelevizyon dizisi
TürTarihî
Kurgu
Aksiyon
Macera
SenaristSerdar Özönalan (8-32)
Hasan Erimez (8-32)
Mustafa Burak Doğu (1-7)
İbrahim Ethem Arslan (1-7)
Tuba Kaya (1-7)
YönetmenBerat Özdoğan (6-32)
Doğan Ümit Karaca (1-7)
Yaratıcı yönetmen(ler)Mestan Sakallı
BaşrolEngin Altan Düzyatan
Ulaş Tuna Astepe
Yetkin Dikinciler
Caner Topçu
Yiğit Özşener
Pelin Akil
Bahadır Yenişehirlioğlu
Emir Benderlioğlu
Devrim Evin
BesteciEnder Gündüzlü
Metin Arıgül
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı1
Bölüm sayısı32 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıZeynep Tuna
YapımcıYusuf Esenkal
Serdar Öğretici
KurgucuGökhan Gürses
Mekânİstanbul
Antalya
Marmaris[1][2]
Görüntü yönetmeniA. Münür Gürsoy
Gösterim süresi120 dakika
Yapım şirketiEs Film
Yayın bilgileri
KanalTRT 1
Görüntü formatı576i (SDTV 16:9)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi16 Eylül 2021 - 26 Mayıs 2022
DurumuSona erdi
Kronoloji
Sonra gelenBarbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı
(2022-2023)
Dış bağlantılar

Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı, Es Film imzalı, 16 Eylül 2021 tarihinde TRT 1'de yayımlanmaya başlayan, yönetmenliğini Berat Özdoğan ve Doğan Ümit Karaca'nın yaptığı, senaryosunu Serdar Özönalan ve Hasan Erimez'in birlikte kaleme aldıkları tarihî, kurgu, aksiyon ve macera türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 25. kaptan-ı deryâsı olan ünlü denizci Barbaros Hayreddin Paşa[3] ve diğer üç kardeşinin hayatını konu almaktadır.[4] Başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Ulaş Tuna Astepe, Pelin Akil, Yetkin Dikinciler, Caner Topçu, Yiğit Özşener ve Bahadır Yenişehirlioğlu yer almaktadır. 1 sezondan oluşan dizi, 26 Mayıs 2022 tarihinde yayımlanan 32. bölümü ile final yaparak sona erdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılda, Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki denizaşırı seferlerinde unutulmaz zaferlere imza atan "Kızıl Sakal" lakaplı Barbaros Hayreddin Paşa ve diğer üç kardeşinin hayatını anlatmaktadır. Devletin kaptan-ı deryâsı olan Hayreddin Paşa, Akdeniz'de Osmanlı üstünlüğünü sağlamıştır. Tüm Akdeniz kıyılarını egemenlik altına alan Hızır Reis'in en büyük destekçisi, kardeşi Oruç Reis olmuştur.

Barbaros Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır'dır. Ona ''dinin hayırlısı'' anlamına gelen "Hayreddin" adını, Osmanlı Devleti'ne yaptığı hizmetlerden dolayı Yavuz Sultan Selim vermiştir. Barbaros ismi ise aslında ağabeyi Oruç Reis'e aittir; ancak onun ölümünden sonra Hayreddin Paşa tarafından da kullanılmıştır. Bu ismin verilmesinin sebebi, Oruç Reis ve diğer kardeşlerinin kızıl renge çalan sakallarının olmasıdır: Barba, ''sakal''; rossa ise ''kızıl'' anlamına gelmektedir.[5]

Teknik ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yönetmeni Berat Özdoğan'dır. Yardımcı yönetmeni ise Dilek Külekçi'dir. Yapımcıları Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici'dir.

Dizinin senaryosunu Serdar Özönalan ve Hasan Erimez birlikte yazmaktadırlar.

Görüntü yönetmeni A. Münür Gürsoy, yönetici yapımcı Zeynep Tuna, ışık şefi Feramuz Tuna, set amiri ise Yahya Duymaç'tır. Sanat yönetmeni Erol Taştan'dır.

Dizinin görsel efektleri Mojo Fx'e aittir. Dizi; Gökhan Gürses, Talha Bayansal ve Emin Yardım tarafından kurgulanmaktadır.

Dizinin müziklerini ise Ender Gündüzlü ve Metin Arıgül bestelemektedir.[6]

Yapım şirketi Es Film olan dizinin çekimleri; İstanbul, Antalya ve Marmaris'te gerçekleştirilmiştir.[7]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon (2021-2022)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sipahi Yakub Ağa'nın dört erkek çocuğu olan İshak, Oruç, Hızır ve İlyas adlı kardeşler, Midilli'de güzel ve huzurlu bir hayat sürerler. Çocuklar iyice büyüyüp de olgun birer yetişkin olunca, günün birinde Oruç ve İlyas denize açılma arzularına yenik düşerler ve birlikte Midilli'den ayrılırlar. Ağabeyleri olan İshak Reis, onların bu tutkularına ne kadar engel olmaya çalışmışsa da başaramamıştır. Oruç ve İlyas senelerdir Midilli'den uzakta, İskenderiye'de yaşamışlar ve sürekli denizlere açılıp etrafa nam salmışlardır. İshak Reis ise Midilli'de kalıp deniz hayatından uzak durmaya çalışarak çömlekçilik ile uğraşmaktadır. Diğer yandan, uzun zamandır ilim peşinde yolculuk yapan Hızır; Midilli'ye, ağabeyi İshak Reis'in yanına döner. Fakat Hızır da tıpkı kardeşleri Oruç ve İlyas gibi denizlere tutkulu birisidir. Midilli'ye döndükten kısa bir süre sonra bir tekneyle Kalimnos Adası'na gider.[8]

Pietro, Kalimnos Adası'nın Venedikli komutanıdır. Oruç Reis'in gemisine saldırdığı için öldürdüğü korsan liderinin abisi Oruç'tan intikam almak için İshak Reis'in evini basar ve İshak Reis'in eşini ve çocuklarını öldürüp İshak Reis'i ise esir alır. Oruç ve Hızır sayesinde İshak Reis kurtulur. Daha sonra Oruç Reis ve kardeşleri Osmanlı ile ittifak yapar ve Kalimnoslular ile savaşır. Daha sonra Kalimsnos'u fetheder ve ismini Kelemez olarak değiştirir. İshak Reis ise Midilli sancakbeyi olup kardeşlerinden ayrılır. Lakin yeni düşmanları ise Modon komutanı Marco Gabiel olur. Daha sonra Barbaros kardeşler Marco Gabiel'i de mağlup edip Modon'u alır. Daha sonra yeni düşmanları Cicel komutanı Don Diego Kelemez'e baskın yapar, bu sırada Oruç Reis'in leventi Gülletopuk'u ve Hızır Reis'in arkadaşı Niko'yu öldürür, ayrıca Oruç, Hızır ve İlyas'ın eşlerini kaçırır. Daha sonra İlyas'ın eşi kurtarılırken Oruç ve Hızır'ın eşleri öldürülür. Bunun üzerine Barbaros kardeşler Cicel'i alır. Daha sonra Oruç Reis Cezayir emiri Selim Tumi'yi öldürüp Cezayir sultanı olur. Daha sona Don Diego Cicel'de yaptığı baskında İlyas ve İlyas'ın eşi olan Esma'yı öldürür, ardından Oruç'a tuzak kurar ve Oruç'u öldürür, ardından Cezayir'i işgal eder. Hızır ise Osmanlı'ya katılır ve tekrar Cezayir'i fetheder ardından ise Don Diego ile düelloya girer ve sonunda Don Diego'yu öldürür.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Aşağıda yer alan ana karakterlerin detaylı açıklamaları, yardımcı karakterler ile bitirilen karakterler hakkında detaylı bilgiler ve bölüm numaralarıyla ilgili bilgi edinmek için karakter listesine bakınız.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü
ve saati
Sezon
başlangıcı
Sezon
finali
Çekilen
bölüm
sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın
yılı
TV
kanalı
1. sezon Perşembe 20.00 16 Eylül 2021 26 Mayıs 2022 32 1-32 2021-2022 TRT 1

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2021. 
  3. ^ "BARBAROS HAYREDDİN PAŞA". TDV İslâm Ansiklopedisi. 27 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2023. 
  4. ^ "TRT yeni sezonda yine iddialı". TRT Haber. 21 Eylül 2020. 23 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2023. 
  5. ^ "BARBAROS HAYREDDİN PAŞA - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 27 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2021. 
  6. ^ "Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı 1.Bölüm İzle". Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı 1.Bölüm İzle. 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 
  7. ^ "Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı nerede çekiliyor? Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı çekim yerleri ve oyuncu kadrosu". Hürriyet. 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 
  8. ^ "TRT 1 - Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı -". www.trt1.com.tr. 8 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]