Barış Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
‘’Barış’’ merkezı
Myrotvorets logo-300x300.png
URL https://myrotvorets.center
Slogan «Pro bono publico» (Halkın iyiliğe icin)
Ticari? Hayır
Kullanılabilir dil(ler) Ukraynaca, Rusça, İngilizce
‘’Barış’’ merkezinın personeli

‘’Barış’’merkezi — ulusal Ukrayna güvenliğı, barış, insan güvenliğı ve uluslararası hukuka aykırı suç belirtileri araştırmaya adanmış bir sivil toplum örgütüdür.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılı ilkbaharında düzenlendı gönüllü grubu çerçevesinde Ukrayna devlet ve halk için bir tehdit oluşturan faktörlerın çalışmada bilim adamları ve uzmanlardan oluşan bir grup ‘’HALK ARKA’’[1][2].

Merkezin amacı nihayet Ukrayna’da barış ve uyum getirmek için makamlarına bilgi ve tavsiye sunmaktır. Merkez teröristlik ve ayrılık Ukrayna’da faaliyetlere ozel önem veriyor. Merkezin gerekli bilgi kaynakları bir ağ yerleştirilmesi için öncelikle internetı, yazılı basın yaygın yöntemler kulanır OSINT. Gizlilik, anonim temyiz yer alan bilgiler merkezinin çalışmada kullanılmaz. Merkezi ile işbirliği içinde çalışan Ukrayna Güvenik Servisi, Silahlı Kuvvetler, Ukrayna İçişlerı Bakanlığı, Devlet Sınır Hizmetleri ve Hapishanesi Servis. Merkezin sloganı Latince Pro bono publico (Halkın yararına için).

Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezin çalışmaları Mart 2014 başladı. 2014 yılı sonuna kadar oyalama için nominal başkanı olarak Danışmanı sunuldu Ukrayna İçişleri Bakanı – Anton Gerashchenko ve Georgiy Tuka. Sonra merkezinde Roman Zaitsev gerçek bir yönetmen sundu[3].

Ukrayna’da 2014 yılında merkezi’nın çalışma sayesinle teröristler, rus paralı ayrılıkçılar tutuklandı. Yuksek puan merkezinın islere Anton Gerashchenko ve komutan Andriy Teteruk verdıler. İlk merkezin calışmalardan teröristlerde panik duygu yaratıldı. Rus basında merkeze ‘’ateş listeleri’’ isim verdıler [4][5][6][7].

Ilya Kıva Donetsk bölgesinde İçişlerı başkan yardımcı iken merkezinın veri kulanarak başarlı operasyonlar sonunlandı[3].

Ekim 2015 yılında operasyon ‘’Zalyot’’ başladı dan sonra Milletvekili Andriy Teteruk ‘’Barış’’ merkezinın uzerinde ozel bolum (Mossad) gibi[8][9].

Subat 2016 yılında merkezin personeli mobil ekiplerın eylemeye katıldılar . Silahlı çatışmaya, yasadışı mal taşıma mücadelle ettıler (ATO)[10].

Merkezi ‘’Barış’’ devamlı sikahlı çatışma yabanci uyruklu katılımı hakkında bilgi verdı. Mart ayı başlarında 2016 yılında merkez bulgar vatandaşa Georgi Blıznakova icin ceza başlatılmıştı[11][12].

Merkezin müdürü göre Ekim 2014 yılında 4500 kişinın dosya vardı, Aralık 16 da - 7500, Ocak 2015 yılında - 9000 dosya, Nisan 13 da - 30000 dosya, Ekımde 2015 - 45000 dosya. En fazla dosya Kırım dan[3].

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezın müdürü Roman Zaitsev Luhansk bölgesinde eski SBU çalışandı. Merkezde ‘’Barış’’ 250 kişi çalışoyo. İlk bir bucuk yılın iceresinde olduren, yaralı ve kaybolan var[3].

Operasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahar 2015 birkaç özel operasyonlar oldu. Merkez den personel katıldı.

Operasyon ‘’Gülçitay’’. Oleg Kolaşnikov ve Olesya Buzını cınayetlerı kulanarak Merkez binlerce veya on binlerce paralı rus askerlerın, DNR ve LNR anket alındı[13][14].

Operasyon ‘’Razvodnoy klüç‘’. Operasyon sırasında LNR ve DNR ile Avrupa Birliğından toplanmış birkaç yuz bin avro yakalanmış ve devlete kulanılmış[15][16]. Operasyon sırasında Merkezın personeli Slovyansk ve Kramatorsk bölgeler den çatışma bilgilerı alınıyodu. Bu operasyon dan sonra Merkezde çalışanlara madalya yazılı silah verildi[17].

Operasyon ‘’Grıbnıtsa’’. İşgal ettığı topraklar dan 1542 tane anket alındı.

Operasyon ‘’Barbariska’’. Nisan ayın sonunda 2015 Merkezının personel ıle Rus paralı askerlerın Ukraynaya karşı planı alındı. Bu plana göre 15 gün içinde sol Ukraynanın tarafı 15 günde alınacaktı[18][19]. Anton Gerachenkoya göre bu planı NATO ya teslim edildı ve ekstra silah transferı yapıldı[20].

Operasyon ‘’Zalyot’’. Ekim 2015 yılında Merkez ‘’Barış’’ ve Merkez ‘’İnformNapalm’’ rus pilotların Suriyeyı bombalama bilgi vermeye başlandılar. Rus devlet Anton Gerachenkoya karşı ceza başlattı. ‘’İnformNapalm’’ yazdığına göre rus uçakları Su-24 (Şagol) Rusya Suriye topraklara transfer edildı. Operasyon dan sonra Suriye de rus uçakların numaraları gizlemeye başladılar. Daha sonra Rusya Dışişlerı Bakanlığı Kanada dan Merkez ‘’Barış’’ internet sitesinde pilotların bilgilerı kaldırmasını istedı[21][22].

Operasyon ‘’Otjım’’. 2015 yılın sonunda Merkezin başkanı 70% anket DNR tarafından gonderildı haber aldı.

Kırım Mecilise göre ‘’Barıs’’ merkezının personeli Kırımdaki operasyonlara katıldı.

Yetkililerle ilişki[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezın ‘’Barış’’ medya rezonansın ortaya çıktı dan sonra ve operasyonlara katıldı dan sonra Valeriya Lutkovska Siteyı ve Merkezi kapatmak için bir talep ettı[23]. Ona karşı Ukrayna Güvenlik Servisi ‘’Barığ’’ merkezın hakukun ihlal edimedığı sonucuna varmıştır[24].

Yazın 2015 UMVS Lugansk bölgede ‘’Barış’’ merkezin operasyon çalışmalarında etkisi kabul ettı[25].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Волонтери запустили в інтернеті сайт про зрадників і найманців, які воюють проти України". 6 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2016. 
 2. ^ Георгій Тука: Народний інформаційний проект
 3. ^ a b c d Для Кремля мы кость в горле. Огромные силы и ресурсы брошены на наше уничтожение.
 4. ^ В «расстрельном списке» украинских националистов пять журналистов «Комсомолки»
 5. ^ Morde an Regimegegnern
 6. ^ Officïele dodenlijst circuleert in Oekraïne
 7. ^ Gestapo-like Ukrainian site uploads data of opposition figures days before their assassinations
 8. ^ Скандальный сайт «Миротворец» переформируют в разведподразделение
 9. ^ Украинских стукачей хотят трансформировать в «Моссад»
 10. ^ ТСН.Тиждень за 28 лютого 2016 року
 11. ^ Украйна може да съди още един български наемник
 12. ^ Украйна може да поиска да съди не един, а на четирима българи
 13. ^ Операция «Гюльчатай»
 14. ^ Операция «Гюльчатай. Продолжение.»
 15. ^ Операция «Разводной ключ»
 16. ^ Антон Геращенко: Операция «Разводной ключ»
 17. ^ Геращенко: СБУ перехватила финпомощь ДНР и направила на нужды ВСУ
 18. ^ Геращенко обнародовал план России по захвату Украины
 19. ^ Пояснительная записка к Решению на применение группировки войск «Север»
 20. ^ Doradca szefa MSW Ukrainy: Rosja ma plan dojścia w 15 dni do obwodu kijowskiego
 21. ^ Россия потребовала у Канады убрать из интернета данные российских летчиков, воюющих в Сирии
 22. ^ РФ обратилась к Канаде из-за утечки в сеть данных российских летчиков
 23. ^ Омбудсмен Лутковская требует закрыть сайт «Миротворец»
 24. ^ Творці сайту «Миротворець» не порушили законодавство України — СБУ
 25. ^ Сайт Миротворец глазами УМВД Украины в Луганской области

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]