Bahçe kiraz kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Bahçe kiraz kuşu
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Emberiza cirlus.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Emberizidae
(Kiraz kuşugiller)
Cins: Emberiza
Tür: E. cirlus
Binominal adı
Emberiza cirlus
Linnaeus, 1766
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Bahçe kiraz kuşu ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Bahçe kiraz kuşu ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Emberiza cirlus

Bahçe kiraz kuşu[1][2] (Emberiza cirlus), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Ayrıca boğmaklı çinte[3], bahçe çintesi[4] ve çit kiraz kuşu[2] olarak da adlandırılır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçe kiraz kuşu, sarı kiraz kuşuna benzer. 15-16,5 cm boyunda bir vücuda sahiptir. Kalın, tohum kırıcı bir gagası vardır. Erkekler, açık sarı renkli bir başa ve siyah çizgili gözlere, boğaza ve yeşilimsi göğüs ve sarı alt kısma sahiptirler. Sırt çizgili ve kahverengidir. Dişiler sarı kiraz kuşuna daha çok benzerler, fakat kıç, göğüs ve omuzlar gri-kahvedir.

Beslenme ve üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşların doğal besini tohumlar, yavruları beslerken ise, tohumlarla birlikte böceklerdir. Yuvalarını yere yaparlar. 2-5 arası yumurta, kiraz kuşunun kılımsı yuva özelliklerini taşıyan yuvalarında bulunur.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa'nın güneyinden, Akdeniz adaları ve Kuzey Afrika'ya kadar olan bölgelerde bulunur. Bu ılıman alanların yerleşik kuşudur ve kışları göç etmez. Açık alanlar ve çalılık ve ağaçlar bulundukları yerlerdir, bununla beraber güneşli bayırlarda bulunmayı tercih ederler.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bülent Gözcelioğlu (2002). "Türkiye Tür Listeleri Sınıf:Aves (Kuşlar)" (Türkçe). TÜBİTAK. 29 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150329050919/http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/canlilar/TR_tur_listesi/liste_kuslar.htm. Erişim tarihi: 24 Aralık 2012. 
  2. ^ a b Çakmak, Merete; Mary Işın (2005) (Türkçe). Anadolu Kuş Adları Sözlüğü:İngilizce-Türkçe-Latince. İstanbul: Kitap Yayınevi. ss. 74. ISBN 975-6051-03-5. 
  3. ^ "çinte". AnaBritannica. 6. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. ss. 481-482. 
  4. ^ Guy M. Kirwan; Kerem Boyla, Peter Castell, Barbaros Demirci, Metehan Özen, Hilary Welch & Tim Marlow (2008). The Birds of Turkey. Londra: Christopher Helm. ISBN 978-1-4081-0475-0. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]