BMW M3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BMW M3
Genel Bakış
ÜreticiAlmanya BMW M
Üretim1985-günümüze
Gövde ve Şasi
SınıfLüks sedan otomobil
DüzenÖnden motorlu, arkadan itişli

BMW M3, BMW M tarafından 1985 yılından bu yana üretilen ve BMW 3 Serisi'nin yüksek performanslı modelidir.

M3 modelleri, 3-Serisi'nin E30, E36, E46, E90 / E92 / E93 ve F80 nesilleri boyunca ve coupe, sedan ve cabriolet gövde stilleri ile üretilmiştir. M3, 3-Serisi'nin daha güçlü ve duyarlı motorlar, gelişmiş yol tutuş, süspansiyon ve fren sistemleri, aerodinamik gövde geliştirmeleri ve üç renkli "M" (Motorsport) amblemli iç ve dış tasarım ile donatılmış modelidir.

BMW M3, motorsporlarda Porsche 911'den daha fazla saygınlık kazanmış tek otomobildir ve aynı zamanda şimdiye kadar yarışlara katılmış en başarılı touring ve grand touring otomobilidir. Aracın en büyük rakipleri Mercedes-Benz C-Sınıfı AMG ve Audi RS4'tür.

M3 CSL[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışlar için özel tasarlanmış M3 versiyonudur. Anlamı "Coupe Sport Leichtbau" olan bu model, "Hafif Spor Coupe" olarak tanımlanabilir. 2004 yılında E46 kasa modeli üzerine sadece 1383 adet üretilmiştir.

Diğer M3'lerden en büyük farkı, hafifletme amacıyla kullanılan karbon fiber ve sert plastiğe ek olarak araç içerisinde elektrikli cam, klima ve radyo gibi ağırlık yarattığı düşünülen özelliklerin bulunmamasıdır.[1] Bu sayede araç yaklaşık 110 kg hafifletilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]