Börü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Börü
Börü dizi logo.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Polisiye, Dram
Proje tasarımcısı Alper Çağlar
Senarist Alper Çağlar
Cem Özüduru
Emre Sirel
Can Emre
Yönetmen Can Emre
Cem Özüduru
Başrol Serkan Çayoğlu
Mesut Akusta
Ahu Türkpençe
Emir Benderlioğlu
Fırat Doğruloğlu
Murat Arkın
Ahmet Pınar
Can Nergis
Armağan Oğuz
Bedii Akın
Ozan Ağaç
Gürol Tonbul
Tema müziği bestecisi Adamlar
Açılış müziği Yanmış İçinden
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 6 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Alper Çağlar
Doruk Acar
Gösterim süresi 60 dakika (yaklaşık)
Yapım şirketi ÇağlarArts
Insignia Productions
Yayın bilgileri
Kanal Star TV
Yayın tarihi 28 Şubat 2018 - 11 Nisan 2018
Durumu Sona Erdi
Kronoloji
Sonra gelen Börü
İlişkili programlar Dağ
Dağ II
Dış bağlantılar
[startv.com.tr/dizi/boru İnternet sitesi]

Börü, bir Türk polisiye televizyon dizisi.

İlk bölümü 28 Şubat 2018'de Star TV'de yayınlandı. Dizi Türkiye'de bir ilk denenerek ön çekimli 6 bölüm televizyon serisinden sonra bir sinema filmi ile final yapacaktır.[1] Dağ ve Dağ II filmlerinin de proje tasarımcısı Alper Çağlar'ın projesi olan Börü, filmlerdeki gibi Türkiye'nin yakın geçmişteki iç ve dış sorunlarını konu alırken, aynı zamanda dizi senaryosunda gerçek olaylarının üzerinde oynanmış hallerini barındırıyor. 11 Nisan 2018 Çarşamba günü yayınlanan 6. bölümü ile kısa sürede final yapmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında, ülkedeki yönetime sızan örgütler baş göstermeye başladığı sıralarda, 3450 telsiz kodlu "Börü" kod adlı Polis Özel Harekât timinin maceralarını konu alıyor. Bir yandan terör örgütleri ile ülke savunması için durmaksızın mücadele edilirken, bir yandan da ülke ve Börü yönetime sızan örgütlerce tehdit ediliyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular Karakterler Bölümler Hakkında
Serkan Çayoğlu Kaya Ülgen 1-6 Seri başladığında timin çömezi. Varlıklı bir aileden, kolej mezunu Kaya'nın Polis Özel Harekâta katılma sebebi ise hazin ve onun içine maraz olmuş bir öykü. Bu sırrı timdeki arkadaşları bile bilmiyor.
Mesut Akusta İrfan Aladağ 1-6 Polis Özel Harekât'ın ilk nesil kurucularından. Üç Başkan diye anılan üç adamdan biri. BÖRÜ'nün adını, ruhunu ve taktiksel doktrinini koyan, hayatını doğuda, batakta, çatakta, asker ve halk ile elele geçirmiş, eşi benzeri zor bulunan bir vatan sevdalısı. Balyoz soruşturmasında safsata delillerle Hasdal hapishanesinde çürümeye terkedilmiş, yine de devletinden umudunu yitirmeyen yaşayan bir efsane.
Ahu Türkpençe Asena Tümer 1-6 Asena Börü timinin belkemiği. Doğruyu yapmaya çalışan, geçmişinden büyük bir yük ile en iyisini başarmaya çalışan bir kadın. Dünyada çok az yerde bulunan bir şey; sıcak çatışmada görevde erkeklerin ardında değil yanında duran kadın operatörler olması ayrıcalığı, Polis Özel Harekât'ın alameti farikalarından biri. Gerçek bir öyküden ilham alınmış olan Asena'nın öyküsü, Türk kadınının cesur ve nitelikli karakterinin bir temsili.
Murat Arkın Kemal Boratav 1-6 Kendine tamamen zıt mizaçta olan can dostu Turan ile operasyonlara katılan Kemal, BÖRÜ'nün ülkenin en iyi ve etkili taarruz Özel Harekât timi olarak bilinmesinin bir sebebi. Harvard Üniversitesi, adli antropoloji doktorasını birincilikle veren, tamamen gönüllü olarak Özel Harekât'a katılan bir dahi. İnsanüstü analitik kabiliyetlerinin yarattığı yalnızlığının boğucu gerçekleriyle her saniye cebelleşiyor. Kemal'in hızlı çalışan zekası, onu insanlardan iletişimsel olarak biraz uzak tutuyor.
Emir Benderlioğlu Turan Kara 1-6 Börü'nün en disiplinsiz, en sorunlu üyesi. BÖRÜ ilk bölüm, o uzaklaştırma cezasından döndüğü gün başlıyor. Tüm kusurlarına, fevriliğine, ve zapt edilemez doğasına rağmen gözünü kırpmadan silah arkadaşları ve görevi için tehlikeye keyifle giren bir problem çocuk. Kendi harabeye dönmüş, efkarlarla dolu özel hayatının kefaretini, operasyonlarda dostlarının ve masumların canını kurtararak ödüyor.
Fırat Doğruloğlu Behçet Orbay 1-6 Börü'nün tim lideri, 2014 senesinde Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehlikeler arttıkça endişeleri artan, babacan bir gönül adamı. Emrindekileri kardeşleri gibi gören, onların canlarının sorumluluğunu, kararlarıyla ömür boyu taşımaktan kendini yiyip bitiren, vakur bir lider. Onu yetiştiren, Özel Harekât'ın ilk neslinden İrfan Aladağ'ın Balyoz soruşturması bünyesinde Hasdal'da haksız yere tutuklu yargılanması en büyük dertlerinden. Buna rağmen görevini eksiksiz yerine getiren, devletinin bir dediğini iki etmeyen bir öncü.
Ahmet Pınar Barbaros Çepni 1-6 Barbaros, telsiz kodu 34 50 olan BÖRÜ'nün mekaniği ve üçüncü unsur lideri. Atölyesinde mucit, sahada 'breach' uzmanı, Barbaros iyi niyeti, cesareti ve dostlarına olan sarsılmaz inancıyla 34 50 unsurlarının en kıdemli üyelerinden biri. Babası bir Kıbrıs gazisi olan Barbaros, Yıldız Teknik Makine Mühendisliği mezunu, mektepli Polis Özel Harekâtçılardandır.
Can Nergis Tolga Erlik 1-6 Börü'nün gözü, kulağı ve istihbaratından sorumlu TEM görevlisi Tolga, timin fahri üyelerinden. Son on senedir her çetin görevde bilgi ve taze veri aktarımını time aktaran, ve çatışan unsurların bir adım önde olmasını sağlayan zehir gibi zeki ve hazırlıklı bir polis. Onu yetiştiren kişi ise TEM Daire Başkanı Turgut Atalay, efsanevi 'Üç Başkan' diye anılan Özel Harekât'ı kuran üç kişiden biri.
Armağan Oğuz Ayı Murat 1-3 Börü timinin ağır silah uzmanı. Tüfeğinin takma adı 'Ölümsüz', gürlediğinde araba alarmları öttüren 7.62'lik bir azman. Murat bir zamanlar kiloluyken, Turan Kara'nın uzaklaştırmasından sonra perhiz ve sporla 20 kilo veren şen şakrak, şakacı ve romantik bir Barış Manço sevdalısı. En sevdiği türkü Gülpembe ve timi bunu biliyor.
Ozan Ağaç Baran Harput 1-6 İstanbul'un varoşlarından, serserilikten, BÖRÜ'nün cenah kolunda göreve kadar ilerleyen bir genç adam. En yakın dostu Ömer'le ayrılmaz bir ikili.
Bedii Akın Ömer Tunç 1-6 Börü'nün ikinci sürücüsü, Baran'ın can dostu. Parlak fikirleriyle şefini kızdırsa da, doğaçlama çözümleriyle ve pes etmeyen yaratıcılığıyla vazgeçilmez bir unsur üyesi.
Gürol Tonbul Turgut Atalay 1-6 Üç Başkan'dan ikincisi. Polis Özel Harekâtta geçirdiği senelerden sonra yüksek birikimi, istihbarat tecrübesi, ve nitelikli milliyetçiliğinden dolayı TEM'in Daire Başkanlığına yükseltilen Turgut Başkan, kardeşi kadar sevdiği Kenan Tümer'in ölümünden, ve İrfan Aladağ'ın haksız yere tutuklanmasından sonra doğrular uğruna artan karanlıkta mücadele etmekte. TEM'de olmasına rağmen BÖRÜ timi ona ayakta kalan son Başkan olarak her zaman hürmet eder.
Tan Altay Tan Altay 1-6 Börü'nün 'abla' diye anılan ihtiyaç, erzak, mühimmat ve yemek sorumlusu. Takım arkadaşları onun sayesinde çatakta biraz olsun sıla hasretini yenebiliyor. Yemekleri kötü diye çekiştirilse de, tüm tim o çorba yaptı mı sıraya girer.
Özge Gürel Gökçe Demir 3-4

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2018.