Alper Çağlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Süleyman Alper Çağlar (d. 1 Eylül 1981, Ankara, Türkiye), Türk sinema yönetmeni ve senarist.

Hayatı ve Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 1981’de 3 çocuklu bir ailenin ortancası olarak Ankara’da dünyaya geldi. Babası Arif Çağlar, annesi Perihan Çağlar, ablası Eda Çağlar ve merhum kızkardeşi Ecehan Çağlar'dır.

Küçüklüğünden beri sinemaya ve öykü anlatmaya ilgisinden dolayı Robert Kolej bünyesindeki lise hayatı boyunca irili ufaklı birçok öykü, animasyon ve çizgi romanı tasarlayan Alper Çağlar, gerçek anlamda ilk filmini Lise 2 senesinde Kırgızistan'da çektiği belgesel filmi "Not So Far Away" adlı eserle gerçekleştirdi. Lise eğitimi ardından kazandığı burs ile Amerika'da University of Virginia'da okuyan Alper, eğitimini Medya İlişkileri, İletişim ve son olarak Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde tamamladı.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 senesinde ilk kurmaca filmi olan "4 Saat"i yönetti. Bilkent Üniversitesi'nin olanakları ile yapılan 44 dakikalık film, kısa bir sürede kült bir üne kavuşup kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Senarist İzzeddin Çalışlar'ın tavsiyesi ile filmi izleyen Sinan Çetin ve eşi Rebekka Haas Alper Çağlar'a Plato Film Şirketi'nde çeşitli reklam ve film projelerinde fırsat verdiler.

2006 senesinde Çağlararts Limited adındaki şirketi kurdu. Önce "Bukalemun" adındaki kısa metraj filmini çekti. Otistik bir adamın insanüstü oyunculuk yeteneğini anlatan, ve 4 Saat'ten tamamen farklı bir tarzda olan filmi Altın Portakal Film Festivalinde gösterildi, ve Akbank Film Festivalinde finale kaldı.

2007'de Alper Çağlar 1950'lerin Kara Film ve ucuz dedektif romanlarından esinlenmiş ve kendine has fantastik öğeleri olan "Camgöz" adlı filmi yazıp çekmeye başladı. Film Akbank Kısa Film Festivali ve birçok farklı yarışma bünyesinde ödül kazanarak Çağlar'ı Türk sinema sektörünün yönetmenlerinden biri olarak tanımladı. 2007 senesinin sonundan, 2008 senesinin baharına dek askerlik görevini bitiren Çağlar, döndüğünde ilk uzun metraj filmi olan "Büşra'nın" hazırlıklarına 2008 Eylül ayında başladı, ve çekimleri 2009 Temmuz ayında tamamlandı.

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alper Çağlar'ın filmleri genellikle ana karakter olarak anti-kahramanlar içermektedir. Kendi bünyelerindeki pişmaniyet ve kusurları ile filmin öyküsü boyunca mücadele eden bu kahramanlar, filmin çözülümünde genelde mutlak bir biçimde değişirler. Filmlerinde şiddet, argo dil ve pop-kültür referanslarının bol olduğu yönetmen, zamanın bozulduğu, dinamik ve kasti olarak düzensiz kurgudan hoşlanmaktadır. Ekibi tarafından detaylara olan saplantısı ile bilinen Çağlar, oyuncularını doğaçlamaya teşvik eder. Filmin görsel tutarlılığı ve oyuncuların mizanseni anlaması için storyboard ile çalışır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rol Notlar ve ödüller
2004 4 Saat Sinema filmi
2006 Bukalemun Sinema filmi
2007 Camgöz: Kan ve Vanilya Sinema filmi
2009 Büşra Sinema filmi
2012 Dağ Sinema filmi
2014 Panzehir Sinema filmi
2016 Dağ II Sinema filmi
2017 Börü Televizyon dizisi
2018 Börü Sinema filmi
2021 Börü 2039 İnternet Dizisi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]