Aziz Jovan Bigorski Manastırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz Jovan Bigorski Manastırı
Bigorski 27.06 (64).JPG
Ülke Kuzey Makedonya Kuzey Makedonya
Açılış 1020
Durum kullanımda

Aziz Jovan Bigorski Manastırı (MakedoncaСвети Јован Бигорски) Makedonya'nın batısında Debre ve Gostivar şehirlerini bağlayan karayolunun yakınında bulunan bir Makedon Ortodoks manastırıdır.

Manastırın katholikonu vaftizci Yahya'ya adanmıştır ve özellikle ince ahşap işlemeli Petre Filipovski Garkata tarafından yapılan ikonostasisi ile meşhurdur. Jovan Bigorski, Vaftizci Yahya'nın bölgede kazandığı yerel bir isimdir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1020 yılında I. Ivan Debranin tarafından inşa ettirildiği bilinen kilise 16. yüzyılda Osmanlı döneminde bakımsız kalmış ve harabe haline gelmiştir. 1743 yılında İlarion isimli bir keşiş tarafından restore edilmiş ve keşişlerin kalması için belli odalar inşa edilmiştir. 1812 ve 1825 yıllarında Arşimandrit Arsenius zamanında daha da genişletilmiştir..

2009 yılında çıkan bir yangın sebebiyle neredeyse manastırın en eski yapıları yok olurken, modern ve ekleme yapılar kurtarılmıştır. 2010 yılının mayıs ayında tarihi kiliseyi eskisine uygun olarak rekonstre etme amacıyla bir restorasyon projesi başlatılmıştır.

Kutsal rölikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Manastırın kutsal rölikler barındırdığı ileri sürülen geniş bir koleksiyonu bulunmaktadır. Buna göre manastırda Vaftizci Yahya, Ohrili Clement, Beytanyalı Lazarus, Aziz Stephen, Aziz Nikolas, Azize Barbara, Romalı Paraskevi gibi isimlerin röliklerinin yanı sıra, kutsal haçın bir parçası da bulunmaktadır. Tüm bunların dışında 1020 yılından kaldığı düşünülen, iyileştirici gücü olduğuna inanılan bir ikon da manastırın koleksiyonunda kendisine yer bulmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]