Barbara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Barbara
İman şehidi
Doğum270
Nikomedia veya Heliopolis, Roma İmparatorluğu
Ölüm306
Nikomedia veya Heliopolis, Roma İmparatorluğu
KutsayanlarKatolik Kilisesi, Ortodoks Kilisesi
YortuBatı Kilisesi: 4 Aralık
Doğu Kilisesi: 17 Aralık

Barbara ya da Nikomedyalı Barbara (Yunanca: Βαρβάρα barbara - gârip), (270, Nikomedia veya Heliopolis - 306 Nikomedia veya Heliopolis), Hristiyanlık'ta bir iman şehidi. Yortusu Katolik Kilisesi'nde 4 Aralık, Doğu Ortodoks Kiliseleri'nde ise yortusu 17 Aralık'tır. Barbara Doğu Ortodoks Kiliseleri'nce yüce şehit kabul edilir. Madencilerin, jeologların, çan imalâtçılarının, demircilerin, duvarcıların, marangozların, çatı kaplamacılarının, elektrikçilerin, mimarların, itfaiyecilerin ve kızların koruyucu azizesidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nerede yaşadığı, şehit olduğu söylenen yerlere göre değişmektedir; Toskana, Roma, Antakya, Baalbek ve Nikomedya. Efsanesine göre Barbara, zengin bir paganın kızıydı ve babası onu dünyadan korumak için bir kuleye kilitlemişti. Gizlice Hristiyan olduğundan, babasının ayarladığı bir evliliğin teklifini reddetmişti. Zulüm zamanlarında kendisinin idamına karar verilmişti. Babası kararı bizzat uygulamış ve kafasını keserek idam etmiştir. Ancak ardından, bir ceza olarak, eve dönüş yolunda babasına bir yıldırım çarpmış ve yanarak ölmüştür.[1]

Kendisine gösterilen hürmet[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbara, ani ve şiddetli ölümle yüzleşen Katolikler tarafından anılır. Kendisinden şimşek ve yıldırım ve tüm patlama ve baruttan doğan tüm kazalarda dua istenir. Topçuların, zırhçıların, askeri mühendislerin, silah yapımcılarının ve tüm top ve patlayıcılar ile çalışanların koruyucu azizesidir.[2] 1600’lerde barutun madencilikte yaygın olarak kullanılması ile birlikte madencilerin, tünel kazıcıların ve yer altı çalışanlarının da koruyucu azizesi olmuştur. Jeoloji ve maden mühendisliği madencilik ile bağlantılı olduğundan ötürü bu meslek gruplarının da koruyucu azizesi kabul edilmiştir.

Barbara genelde üç pencereli bir kulenin yanında, iki masa ve sandalyelerle, palmiye yaprağı ve kadeh taşır şekilde resmedilir, bazen yanında bir de top bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bulfinch, (2001). One Hundred Saints. Boston, MA: Little, Brown and Company.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2021.