Azazil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Azazel sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Azazil

Azazil veya Azazel (Aramice: רמשנאל, Arapça: عزازل, Azazil, İbranice: עזאזל, Aze'ezel), İbranicede tanrı El tarafından Azeez (desteklenmiş) anlamına gelir. Yom Kipur gününde mabeddeki hizmette yer alan iki keçiden, halkın günahını yüklenen birinin gönderildiği yer veya meleğin adıdır.

Kabala'ya göre, Enoch kitabında belirtildiği gibi olan ve insan kızlarıyla evlenerek dünyada Nefilim'ler çağını başlatan düşen meleklerin başı. Şeytan'ın Adem'e secde etme emrinin verilmesinden önceki ismidir. Yahudi geleneğinde de Azazil'den bu şekilde bahsedilmektedir.

Azazil kelimesi, Arapça kökenli bir sözcüktür.[1] İbni Kuteybe'ye göre, İblis'in isimlerinden biridir. Hallac-ı Mansur'a göre de Adem'e secde etmediği için azledilmiştir. Abdullah bin Abbas göre, Azazil, meleklerin en bilgili olanıydı ve bir zamanlar yeryüzünde kötü cinlerle savaştı, sonra gururlandı ve Adem'e secde etmediği. Üstelik kendini daha üstün hissetti, çünkü ateşten yapılmıştı. Bir insan çamurdan yarattı, meleklerin nasıl yaptıklarını Allah'a sunamadı. (Onun ateşi onu meleklerin arasında özel biri haline getirmiş ve daha önce savaştığı cinlerden farklı olduğu söyleniyor)[2][3] Daha sonra, Tanrı onu cennetten attı ve onu bir şeytana dönüştürülmüş ve ismi İblis'e değiştirildi.[4]Kur'an ve sahih hadis kitaplarında bu isme rastlanılmamaktadır. Türkçe Şeytan anlamına gelmektedir. Yezidilik'te Yedigün Melek (Haft Raz Haftan'ın) birincisi Melek Tavus'u (Tawûsê Melek, Melikê Tawis) simgeliyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Azazil
  2. ^ Leo JungFallen Angels in Jewish, Christian, and Mohammedan LiteratureWipf and Stock Publishers 2007 ISBN 978-1-556-35416-8 sayfa 60(ingilizce)
  3. ^ Daniel I. Ilega Studies in World Religions Hamaz Global Publishing ISBN 978-9-783-57580-6 sayfa 83 (inglizce)
  4. ^ Scott B. Noegel, Brannon M. Wheeler The A to Z of Prophets in Islam and Judaism Scarecrow Press 2010 ISBN 978-1-461-71895-6 sayfa 295 (ingilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]