Avrupa Öğrencileri Forumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

AEGEE, (Fransızca: Association des États Généraux des Étudiants de l'Europe), Avrupa Öğrencileri Forumu, Avrupa'nın en büyük öğrenci organizasyonlarından biridir. Adını demokrasinin doğum yerlerinden biri olan Ege Denizi'nden (Aegean Sea) ve Fransız Devrimi'nin şafağında kurulan ilk parlamentodan, "Etats Généraux"dan alır.

AEGEE hakkında genel bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

AEGEE, Avrupa'daki toplumlar ve ülkeler arasında zorla yaratılmış düşmanlık ve önyargılardan arınmış bir Avrupa fikrini gençlerin oluşturabileceği düşüncesinden hareket ederek, farklı kültür ve milletlerden gelen gençler arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek için ekonomik ve politik olarak bağımsız gençlik etkinlikleri düzenlemektedir. AEGEE, Avrupa'daki tüm ülkelerin sahip olduğu çeşitlilikleri ve farklılıkları bir kültürel zenginlik olarak gören, kendi ülkelerinde, şehirlerinde ve Avrupa'da sivil toplum alanında aktif olan gençlerin bir araya getirdiği Avrupa'nın en büyük disiplinlerarası öğrenci kuruluşudur. AEGEE bütünleşmiş bir Avrupa'yı, sınırlarötesi işbirliğini, ve akademik bir çevre içinde entegrasyonu savunur. Herhangi bir politik partiye veya siyasi görüşe bağlı olmayıp, ulusal düzeyde değil, sadece yerel bazda örgütlenir (AEGEE-Adana, AEGEE-İstanbul, AEGEE-Ankara gibi).

Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve bu ülkelerin farklı şehirlerinde üyelerin ve gönüllülerin bir araya geldiği, çalışma yürüttükleri lokaller bulunmaktadır.[1]

AEGEE 1985 yılında Paris’te birkaç üniversite öğrencisinin girişimiyle kurulmuştur. Kuruluştaki temel amaç, o dönemlerde oldukça gündemde olan ‘Avrupa’ kimliğini ve kavramını Avrupalı gençler arasında tartışmaya açmak ve geleceğin Avrupa’sını bu tartışmalar sonucunda şekillendirmektir.

Başlangıçta sadece o dönemki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerine açık olan AEGEE, Avrupa'nın sadece Avrupa Ekonomik Topluluğu ile sınırlanamayacağı görüşünün etkisiyle diğer ülkelere de yayılmış, Sovyet Bloğu’nun çökmesinin hemen ardından da Doğu Avrupa ve Balkanlar’daki gençlere ulaşmaya başlamıştır.

Mihail Gorbaçov (Eski SSCB Devlet Başkanı), Vaclav Havel (Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı), Árpád Göncz (Macaristan Cumhurbaşkanı), Catherine Lalumière (Avrupa Konseyi Genel Sekreteri), Jacques Santer (Avrupa Birliği Başkanı), Bronisław Geremek (Polonya Dışişleri Bakanı ve AGİT Eski Başkanı), Kenneth Edwards (Avrupa Rektörler Konferansı Başkanı) AEGEE’nin Avrupa çapındaki hamileri arasında yer almaktadır. AEGEE, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olup, herhangi bir politik taraf tutmaz. Bütün projeler ve aktiviteler, Gönüllü olarak çalışan üyeler tarafından yürütülmektedir. AEGEE’nin dört temel çalışma alanı vardır. Bunlar;

 • Barış ve İstikrar
 • Yüksek Öğrenim
 • Aktif Vatandaşlık
 • Kültürel Değişim

olarak tanımlanır.

AEGEE, ülke bazlı değil, şehir bazlı örgütlenmiştir. Bunun temel sebebi, birleşik bir Avrupa düşüncesinin savunucu olmasıdır. AEGEE’nin bu düşünceye yönelik belli amaç ve politikaları vardır;

 • Barış yolunda bütün engelleri, düşmanlıkları, sonradan yaratılmış bölünmeleri ve zorla varsayılan farklılıkları aşmış bir Avrupa oluşturmak.
 • Avrupa kültür ve uygarlığının anlaşılması ve tanımlanması için çalışmak ve öğrenci hareketliliği ile birlikte Avrupa anlayışını gençler arasında yaygınlaştırmak.
 • Bölgesel özelliklere ve kültürel farklılıklara saygı gösterirken, bunların Avrupa üst kimliğiyle bir sentezini oluşturmak.
 • Özgürlük, demokrasi, insan hakları, hoşgörü, hukukun üstünlüğü gibi kavramların daha uygulanabilir olması için çalışmak.
 • Eğitimin temel bir hak olduğu anlayışını yerleştirmek ve bundan herkesin yararlanabilmesi için çaba göstermek.
 • Avrupa’nın bugününe ve geleceğine şekil verirken Avrupa dışı kültürleri de tanımak ve desteklemek, onların da güvenliğine ve mutluluğuna katkıda bulunan açık bir Avrupa yaratmak.
 • Refahın sağlanması yolunda yaratıcılığın ve gelişmenin desteklenmesi, çevrenin korunması ve dünyanın yoksun uluslarına yardım edilmesi yönünde çaba sarfetmek.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dernek, 1985'te ilk EGEE etkinliğinde doğmuştur: Kurucusu Frank Biancheri tarafından Paris'te düzenlenen ve Paris, Leiden, Londra, Madrid, Milano ve Münih'ten öğrencilerin katıldığı bir toplantı.

1987'de AEGEE-Europe, François Mitterrand'ı Avrupa Komisyon tarafından finanse edilen bir öğrenci değişim programı olan Socrates'in finansal olarak desteklenmesini sağlayarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

1988'de, dernek EGEE olan ismini AEGEE olarak değiştirmiştir.

1989'da AEGEE Doğu Avrupa'daki Demir Perde'nin ilerisine açılabilen ilk Avrupa kurumlarından biriydi.

1992'de AEGEE - İstanbul, AEGEE ağına kabul edilmiş ve böyle Türkiye'deki ilk lokal olmuştur.

1995'te merkez ofis Brüksel'e taşınmış,aynı yıl Ankara AEGEE ağına kabul edilmiştir. ve Ağ Türkiye'deki diğer şehirlerin katılımına açılmıştır.

1998'de AEGEE, Kıbrıs'a ilk gezisini düzenlemiştir; AEGEE-Magusa (Famagusta) 2001'de ağa katılmıştır.

2001 ve 2002'de AEGEE, Balkanlar ve Akdeniz bölgesinde, barış ve sürekliliğe odaklanan çeşitli büyük projeler düzenlemiştir.

2003, AEGEE'nin Kafkaslar'a düzenlediği ilk alan gezisini görmüştür. AEGEE-Avrupa, Kıbrıs'taki ara bölgede ilk uluslararası öğrenci konferansını düzenlemiştir.

Nisan 2009, AEGEE-Europe Genel Kurulu "Agora", yaklaşık 600 Avrupalı öğrencinin katılımıyla, AEGEE-Mağusa tarafından Lefkoşa'da düzenlenmiştir.

Her yıl güz ve bahar dönemi olmak üzere iki defa düzenlenen, AEGEE'nin en büyük etkinliği olarak kabul edilen Agora'nın 2018 Güz Dönemi buluşması, 2-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşmiştir.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

AEGEE, çoğunluğu dört ana eylem alanından (Aktif Vatandaşlık, Yüksek Eğitim, Barış ve Süreklilik, Kültürel Değişim) biriyle bağlantılı olan, çok çeşitli projeler düzenler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "aegee lokal listesi" (PDF). aegee. 25 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]