Öğrenci topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu'nun bir etkinliğinde halk oyunu gösterisi

Öğrenci topluluğu veya öğrenci kulübü (Fransızca club sözcüğünden[1]), herhangi bir üniversitede bir grup öğrencinin çeşitli hobilerle uğraşmak, belirli bir konu üzerine tartışmak veya araştırma yapmak, belli bir siyasi görüşü savunmak, öğrencilere veya insanlara yardım etmek, kişisel gelişimi sağlamak gibi amaçlarla bir araya gelerek oluşturdukları bir kuruluştur. Üniversitelerde bulunan bu topluluklara ar-ge toplulukları, halk bilimi toplulukları, dil toplulukları, siyasi ideoloji toplulukları ve müzik toplulukları örnek olarak verilebilir. Bir öğrenci topluluğu herhangi bir konuda ortak ilgi alanına sahip kişiler tarafından kurulur ve sürdürülür. Öğrenci toplulukları hedeflerine ulaşmak için çeşitli etkinlikler düzenler.

Öğrenci topluluklarının, öğrenci topluluğu adını kullanabilmesi için belirli koşulları sağlıyor olması gerekir. Bunun için üniversiteler kendi öğrenci toplulukları yönergelerini yayımlarlar[2]. Öğrenci toplulukları kâr amacı gütmeyen kuruluşlardandır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Vikipedi
  1. ^ "TDK Güncel Türkçe Sözlük". Erişim tarihi: 5 Aralık 2009. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "ODTÜ Öğrenci Toplulukları Kurulma ve Çalışma İlkeleri Çerçeve Yönergesi". 30 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2009.