Avira Antivir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avira Operations GmbH & Co. KG
Avira logo 2014.svg
Geliştirici(ler) Avira GmbH
Güncel sürüm 15.0 / 28.10.2015
İşletim sistemi Microsoft Windows,
UNIX
Platform Bilgisayar Güvenliği
Antivirus
Tür Bireysel / Kurumsal
Lisans Ücretsiz / Ticari
Resmî sitesi https://www.avira.com

Avira Operations GmbH & Co. KG çok uluslu ama aynı zamanda bir ailenin sahip olduğu,OPSWAT’a göre küresel pazar payı %9.6 olan ve 100 milyondan fazla müşterisi bulunan bir Alman antivirüs yazılım şirketidir. Avira dünya çapında altıncı büyük antivirüs satıcısı olarak değerlendirilir.[1]

Şirket, şirketin kurucusu ve CEO'su Tjark Auerbach tarafından oluşturulan Auerbach Stiftung vakfını destekler. Avira hayırsever ve sosyal projelerin yanı sıra sanat, kültür ve bilime de teşvik etmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1986 yılında piyasaya sürüldü. Avira antivirüs programları,Luke Skywalker’a atıfta bulunarak, "Luke Filewalker" adında bir tarama motoruna dayanmaktadır.

17 Kasım 2008’de tarama motoru için tarama hızını %20 arttıran büyük bir güncelleme yayınlandı.[2]

1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Travis Witteveen Avira'nın yeni CEO'su olarak şirketin kurucusu Tjark Auerbach'in yerine göreve geldi. Tjark Auerbach şirketin büyük hissedarı olmaya devam etmektedir.[3]

Avira; BullGuard, F-Secure, Frisk, Kaspersky, McAfee, Symantec, Trend Micro’ya karşı antivirüs sektöründe rekabet etmeye başladı.

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Avira periyodik olarak virüs tanımlama dosyalarını,genel olanlar ile belirli imzaların yerini değiştirerek,genel performansını ve tarama hızını arttırarak temizler. 27 Ekim 2008 tarihinde yapılan 15 MB büyüklüğündeki veri tabanı temizlendi. Çünkü veri tabanının büyüklüğü ve serverların yavaşlığı yüzünden ücretsiz sürüm kullanıcıları problemler yaşıyordu. Bu sorunu çözmek için,Avira güncelleştirilebilir bireysel dosyaların boyutunu azaltarak her güncelleştirmede daha az veri teslimi sağlayan güncelleştirme işlemini geliştirdi. Günümüzde güncellemelerin indirimindeki yoğunlaşmayı önlemek amacıyla düzenli olarak yenilenen 32 daha küçük tanım bulunmaktadır.[4]

Windows için Bireysel Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Avira Microsoft Windows için 3 güvenlik ürününe sahiptir:

 1. Avira Free Antivirus:Bu sürüm ücretsizdir.Her açılan veya indirilen dosyayı denetleyen bir arka plan işlemi olarak çalışır.Birçok antivirüs programı gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı kontrol etmek ve onları kaldırmak için tam veya özel tarama çalıştırabilirsiniz. İnterneti kullanarak varsayılan virüs tanımlarını otomatik olarak yeniler.
 2. Avira Antivirus Premium: Premium sürümü ücretsiz sürümün tüm özelliklerini ve daha fazlasını içerir:[5]
  • POP3 ve SMTP protokollerini destekleyen e-posta taraması
  • Zararlı sitelere erişimi engellemek için Web Koruması
  • Teknik Destek
 3. Avira Internet Security: Internet Security sürümü Premium Edition’ın tüm özelliklerini ve daha fazlasını içerir:[5]
  • •İstenmeyen e-postaları engellemek için bir anti-spam modülü
  • •Korsanları engellemek için kişisel bir güvenlik duvarı
  • •Önemli verileri korumak ve güvenliğini sağlamak için bir yedekleme modülü
  • •Bilgisayar sisteminden alarak tehlikeli botnetleri önler
  • •Çocuklar ve gençler için uygun olmayan web sitelerini engellemek için Ebeveyn Denetimi sağlar

Avira bir EXE veya ISO dosyası olarak indirilebilen, bir önyükleme CD’si yazmak için kullanılan “Rescue System” programı içeren ücretsiz bir araç seti sunar. Kendi Linux tabanlı işletim sistemine sahiptir, bu yüzden bir ana bilgisayara bağlı değildir. Unbootable bir bilgisayarı temizlemek için kullanılır ve gizlemek için ana bilgisayarın işletim sistemini kullanan kötü amaçlı yazılımları bulması mümkündür. (örneğin; rootkit) Araç antivirüs programı ve indirme zamanında güncel olan bir veri tabanına sahiptir. Mekanizmayı antivirüs programının içine koyar.Sonra tarar ve zararlı yazılımları kaldırır.Aynı zamanda normal koruyucu tabakayı ve operasyonu yeniler.Çok sık güncellenir, bu yüzden en son güvenlik güncelleştirmeleri her zaman mevcuttur.[6]

Diğer platformlar için bireysel ürünler"[değiştir | kaynağı değiştir]

Avira; Android v2.2 için Avira Free Android Security , Mac OS X için Avira Free Mac Security ve Unix veya Linux Platformları için “Avira Free Unix/Linux" ve Android için "Avira Phantom Vpn" ürünlerine sahiptir.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

AV-Comparatives, Avira AntiVir Premium’u yüksek bir skor ve "Advanced+" üstünlüğüyle 2008 Şubat, Mayıs ve Ağustos aylarında ödüllendirdi. Ayrıca 2008 de “Yılın AV Ürünü” ödülünü de kazandı. Bu büyük ölçekli karşılaştırmalı testte Avira’nın proaktif tespit performansı ile mükemmel bir skor almayı başardığı görüldü. Hız kategorisinde Avira yine kazanan podyumundaydı. 2010 Özet Raporu’nda % 99,5 tespit oranıyla gümüş ödülü aldı.[7]

2008 yılı Ocak ayında Anti-Malware Test Lab tarafından yapılan tespit testlerinde ,rootkitleri uzaklaştırmada ve proaktif virüs tespitindeki %71’lik oranıyla Avira AntiVir’e 8 üzerinden 6.5 verildi. Avira skorlarıyla altın statüsündeki en yüksek ödüle layık görüldü.[8] 2010 şubat’ta AV-Testinde en yüksek malware tespit oranı %98 ile Avira G-Data Antivirüs ile paylaştı.Ve yine bu testlerde casus yazılımları %90 ve daha büyük oranlarla bulan beş ürünün arasındayd.[9] AV-Comparatives ayrıca son testte Advanced + puanı (en yüksek) ile Avira’yı ödüllendirdi.[10] Avira tüm büyük bağımsız antivirüs testlerinde en yüksek imza ve proaktif tespit oranlarına sahip.2009 yılının Nisan ayında internet güvenlik yazılımında A-listesinde olan PC Pro tarafından Avira Premium Security Suite 9, 6 yıldız üzerinden 6 ile ödüllendirdi. 2009 yılı Ağustos ayında, Avira AntiVir Personal Antivirus toplam malware saptamada %98.9 oranını elde etti.Ve kendi websitelerinde Avira’yı ilk sırada derecelendiren PC World tarafından yürütülen on-demand ve on-access taramalarının her ikisinde de en hızlı olan Avira’ydı.PC Magazine’den Neil J. Rubenking sürüm 10 için 5 yıldız üzerinden 3.5 verdi.

Avira OESIS OK Gold Certification alan ilk şirketler arasındadır. Bu Avira ürünlerinin birçoğunun antispyware ve antivirüs modüllerinin Juniper Networks, Cisco Systems, SonicWALL ve diğerleri gibi yaygın ağ teknolojilerine maksimum uyumluluk skorunu kazandığını gösterir. ( SSL/TLS VPN ve Network Access Control gibi) Ayrıca Avira VB100 ödüllerini de aldı.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "OPSWAT". 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2012. 
 2. ^ "AVIRA News – Avira speeds up its virus scanner". Avira.com. 17 Ekim 2008. 11 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2012. 
 3. ^ "Avira Press". 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2013. 
 4. ^ "AVIRA News – Free version: Avira optimizes update system". Avira.com. 17 Kasım 2009. 9 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2012. 
 5. ^ a b "Avira Products". Avira GmbH. 28 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2009. 
 6. ^ "Avira AntiVir Rescue System". Avira.com. 29 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2012. 
 7. ^ "Summary Report 2010" (PDF). av-comparatives.org. 2 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 27 Mayıs 2013. 
 8. ^ "Anti-Malware Test Lab". Anti-malware-test.com. 19 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2010. 
 9. ^ "AV-Test release latest results" 17 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (2 September 2008)
 10. ^ "AntiVirus Programs Test". Av-comparatives.org. 18 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2010. 
 11. ^ "Virus Bulletin: VB100 results – Avira". Virusbtn.com. 26 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2011.  (free registration required)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]