Bitdefender

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bitdefender
Tip Özel
Kuruluş 2001
Genel merkezi Bükreş, Romanya
Kilit kişiler Florin Talpeş (CEO)
Ürün Bitdefender Box
Bitdefender Total Security
Bitdefender İnternet Security
Bitdefender Antivirus Plus
Bitdefender Security for XP And Vista
Antivirus for Mac
Android İçin Bitdefender Mobile Security
Bitdefender Install&Setup
Bitdefender PC Optimizer
Bitdefender System Repair
Bitdefender Virus&Spyware Removal
Bitdefender Business Security
Bitdefender Advanced Business Security
Bitdefender Enterprise Security
Website bitdefender.com

Bitdefender, Softwin tarafından geliştirilen Rumen güvenlik yazılımı firması, 100'den fazla ülkede yan kuruluşları ve ortakları aracılığıyla faaliyet gösterir.[1] Firmanın Eylül 2014'te yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde yaklaşık 500 milyon ev ve kurumsal cihazda kendi teknolojileri kullanılır.[2]

Firma, kendi ürünlerinde virüsler, trojanlar ve diğer internet tehditlerine karşı koyabilme ve güvenlik duvarı, güvenlik açığı tarayıcı, ebeveyn denetimleri, dosya şifreleme, cihaz hırsızlığını engelleme ve yedekleme özelliklerinin olduğunu iddia eder. 2016 yılında firma ürün profilerine performans optimizasyonu, online güvenli tarayıcı ve şifreleri kurtarmak için sanal cüzdan seçeneği özelliklerinin dahil edildiğini duyurdu.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitdefender 2001 yılında AVX (AntiVirus eXpert) serisinin yerini aldı. AVX, 1996 ve 2001 yılları arasında kullanıcı müdahalesi olmadan akıllı sunulan güncellemeleri ile dünya çapında kullanılan bir üründü. Tüm indirmeler tarayıcı paketi ile izlenmekte ve taranmaktaydı.[3] Bitdefender grup 2007 yılında Softwin'den ayrıldı. 2009 ve 2011 yıllarında ödül ve sertifikalar kazandı. 2015'te güvenlik yazılımlarını test eden bir kuruluş olan AV-Comparatives tarafından yılın ürünü seçildi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Interview with Florin Talpeş, CEO at Bitdefender". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2016. 
  2. ^ "Bitdefender Partners with Slovenia's Kron Telekom to Expand Sales". bitdefender.com. 23 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2016. 
  3. ^ "The History of BitDefender". toptenreviews.com. 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2016. 
  4. ^ "Bitdefender Wins 'Product of the Year' in Independent Testing". bitdefender.com. 9 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2016.