Polinezyalılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Polinezyalılar
Nüfus: y. 2,000,000[1]
Diller
Polinezya dilleri (Havaice, Maorice, Rapa Nui, Samoaca, Tahitice, Tongaca, Tuvalyanca ve diğerleri), İngilizce and Fransızca
Din
Hıristiyanlık (96.1%)[2] ve Polinezya Mitolojisi[3]

Polinezyalılar, Pasifik Okyanusu'ndaki geniş bir Okyanusya bölgesi olan Polinezya'ya (Polinezya Üçgeni) özgü, birbirleriyle yakından ilişkili halkların oluşturduğu etnik ve dilsel bir gruptur. Bu halklar, urheimatları Güneydoğu Asya'ya dayanan daha büyük Avustronezyalı etnik-dilsel grubunun bir parçasıdır ve Avustronezya dil ailesinin Okyanusya alt ailesine ait bir dal olan Polinezya dillerini konuşurlar.

Dünya çapında, tahminen çoğunluğu bağımsız Polinezya ulus devletlerinde (Samoa, Niue, Cook Adaları, Tonga ve Tuvalu) ikamet eden ve Avustralya, Şili (Paskalya Adası), Yeni Zelanda, Birleşik Krallık (Pitcairn Adaları), ABD (Hawaii ve Amerikan Samoası) ve Fransa'da (Fransız Polinezyası ve Wallis ve Futuna) azınlıklar oluşturan 2 milyon etnik Polinezyalı vardır.

Samoalı Kava ('ava) üreticileri (aumaga)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bellwood, Peter; Fox, James J.; Tryon, Darrell (2005). The Austronesians: historical and comparative perspectives. ISBN 9781920942854.
  2. ^ Christianity in its Global Context, 1970–2020 Society, Religion, and Mission, Center for the Study of Global Christianity
  3. ^ Wellington, Victoria University of (1 Aralık 2017). "Arts, humanities and social sciences". victoria.ac.nz. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]