Ningbo

Koordinatlar: 29°52′08″N 121°33′14″E / 29.869°K 121.554°D / 29.869; 121.554
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ningbo
Ülke Çin
İlZhejiang
Yüzölçümü
 • Toplam9.816.23 km²
Nüfus
 (2022)
 • Toplam9,618,000
 • Yoğunluk980/km²
Zaman dilimiUTC-8 (Çin Standart)

Ningbo (Basitleştirilmiş Çince: 宁波; Geleneksel Çince: 寧波; pinyin: Níngbō) Çin'in Zhejiang eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan bir liman şehridir. Hangzhou Körfezi'nin güney kısmında yer alan şehrin doğusunda Doğu Çin Denizi vardır.

Ningbo Çin kıyılarından güneye, Singapur üzerinden Hindistan'nın güney ucuna, Mombasa üzerinden Akdeniz'e oradan Atina üzerinden Yukarı Adriyatik bölgesine ve kuzey İtalya'nın merkezindeki Trieste'ye ardından demiryolu bağlantıları ile Orta ve Doğu Avrupa ‘ya uzanan 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu' nun bir parçasıdır.[1][2][3]

2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre 3,089,180'ü şehrin banliyölerinde olmak üzere toplam nüfusu 7,605,700 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo uydu haritası

Ningbo, 120°55' ve 122°16' doğu boylamları ile 28°51' ve 30°33' kuzey enlemleri arasında, doğuda Doğu Çin Denizi'ne bakan ve Zhoushan Adaları.Hangzhou Körfezi, kuzeyde Jiaxing ve Şanghay, batıda Shaoxing ve güneyde Taizhou ile karşı karşıyadır ve toplam kara alanı 9.816'dır. 9.758 kilometrekarelik deniz alanına ve 788 kilometresi karada, 774 kilometresi adalarda olmak üzere toplam 1.562 kilometrelik kıyı şeridi uzunluğuna sahiptir.[4]

Jeoloji ve Yer Şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo, Zhejiang'ın doğusundaki alçak dağların ve tepelerin kuzeydoğusunda, şehrin güneybatısında tepe'ler ve doğusunda deniz vardır. Dağ'lar ve tepelerin her biri şehir alanının %20'sini, ova'lar %40'ını ve vadi'ler %10'unu oluşturur.[5] [5]Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; isim basit bir tamsayı olamaz. Açıklayıcı bir başlık kullanın (Bkz: Kaynak gösterme).

Bölgede iki tür ova vardır: birikinti ovalar ve aşınmış ovalar, bunlardan birikinti ovaları limanın orta, kuzey ve her iki yanındadır. Aşınmış ovalar çoğunlukla Yuyao'nun güneybatısında ve Ninghai'nin ortasındadır. En büyük ova şehrin ortasındaki Ningbo Ovasıdır. Şehrin kuzeyindeki Sanbei Ovası, şehrin ikinci büyük ovasıdır ve Kuzey Song Hanedanlığı'ndan bu yana büyük ölçekli gölet inşaatları nedeniyle alanı sürekli büyümektedir.

Şehirdeki en büyük yarımadalar, Xiangshan Limanı ile ayrılan Chuanshan Yarımadası ve Xiangshan Yarımadası'dır.

Şehirdeki ana sıradağlar Siming Dağı ve Tiantai Dağı'dır. Siming Dağı, Ningbo'da kuzeyden güneye Yuyao, Yinzhou ve Fenghua'dan geçen Tiantai Dağları'nın bir koludur. Siming Dağı dışında, Ningbo'daki Tiantai Dağı'nın kolları, Ninghai'nin kuzeybatısından ve güneybatısından Ningbo'ya girer ve Beilun ve Zhenhai'ye kadar uzanır.Bölgedeki en yüksek tepe, 979 metre rakımla Yuyao'nun güneyindeki Qinghuwangang'dır. Deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte ve 1.000 metrenin altındaki dağlar çoğunlukla şehrin güneybatısında yer alırken, deniz seviyesinden 500 metrenin altındaki tepeler çoğunlukla Ninghai, Xiangshan, Xiangshan Limanı ve Yaojiang kıyılarında dağılmıştır[5].

Ningbo'nun yeryüzü şekli Mezozoyik döneminde oluşmuştur.JuraYanshan Hareketi'nin getirdiği güçlü volkanik aktivite temel olarak Ningbo'nun jeomorfik özelliklerini oluşturdu.Kretase döneminde, faylar kuzeydoğu yönünde alçaldı ve alçak alanların birikmesine neden oldu. Himalaya Hareketi erken aşamada, kara büyük ölçüde yükseldi, havza genişletildi ve temel olarak doğu kıyı şeridi oluştu. Birkaç kez ihlal ve gerilemeden sonra, bir deniz ovası ve yeni bir kara oluştu sonunda mevcut yeryüzü manzarası oluştu[5].

Hidroloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Zhaobaoshan köprüsü ve Yongjiang nehir ağzı

Ningbo'daki nehir ağı yoğun şekilde kaplıdır ve ana su sistemi, havza alanının %59'unu oluşturan Yongjiang nehir sistemidir. Denize akan başlıca nehirler Yongjiang, Yaojiang ve Fenghuajiang'dır. Yaojiang nehri ve Fenghua nehri, Sanjiangkou'nun birleşmesinden sonra Yongjiang olarak adlandırıldı. Yongjiang nehri'nin halici trompet şeklindedir ve gelgit olgusu açıktır. Yaojiang kapısı tamamlandıktan sonra, gelgit akışı keskin bir şekilde azaldı ve elle tarama gerektiren bariz siltasyona neden oldu. Yao nehri, Siming dağı'ndan doğar Xiajialing Siming Gölü rezervuarı'nı geçer ve Zhedong kanalı ile birleşir, Zhaobao dağı'ndan Doğu Çin denizi'ne akar. Ningbo tarihinde önemli bir su yoludur. Fenghua nehri'nin ana akışı, Siming dağları'ndaki Dawangang'dan çıkan, doğuya doğru Tingxia rezervuarı'ndan Jiangkou'ya akan, sırasıyla Dongjiang nehri ve Yinjiang nehri'ne katılan ve son olarak Yaojiang nehri'ne katılmak için kuzeye Ningbo'nun Sanjiangkou'suna akan Shan nehri'dir[6]. Tüm Ningbo bölgesi, sulama, su temini, nakliye ve drenajı çok uygun hale getiren nehir ağlarıyla yoğun şekilde kaplıdır.[5].

Ningbo kıyı şeridi uzundur. Anakara kıyı şeridi Yuyao West Sanzha'dan başlar ve toplam uzunluğu 788 kilometre olan Ninghai Qimen limanı'nda sona erer. Yongjiang halici'nin kuzeyindeki kıyı şeridi nispeten düzdür ve çoğunlukla çamurlu ve kumludur. Yongjiang halici'nin güney kıyı şeridi nispeten dolambaçlıdır, çoğunlukla kayalık ve çamurludur. Hangzhou Körfezi şehrin kuzey ucunda, Qiantang nehri'nin ağzında yer alır ve yelpaze şeklinde çıkıntı yapar. Xiangshan limanı anakara kıyı şeridinin ortasında, Chuanshan yarımadası ile Xiangshan yarımadası arasında yer alır. Üstün ekolojik koşullara sahip ve deniz yaşamının devamı için uygun, uzun ve dar, yarı kapalı bir koydur. Sanmen Körfezi, şehrin güney ucunda yer alır, gelgit düzlüğünde çiftçilik için uygundur ve doğu Zhejiang'da kıyı savunmasına açılan kapıdır.[5].

Kıyı gelgiti düzensiz yarı günlük bir gelgit türüdür ve Yongjiang, Xiangshan limanı ve Sanmen körfezi'nin gelgit aralığı kuzeyden güneye doğru artar.Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; isim basit bir tamsayı olamaz. Açıklayıcı bir başlık kullanın (Bkz: Kaynak gösterme)

Ningbo'da 524,07 kilometrekarelik bir alanı kaplayan irili ufaklı 531 ada vardır Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; isim basit bir tamsayı olamaz. Açıklayıcı bir başlık kullanın (Bkz: Kaynak gösterme), bunların çoğu 0,5 kilometrekareden daha küçük alanlı küçük adalardır. Nantian adası, Xiangshan İlçesinde bulunan 90 kilometrekarelik alanıyla şehrin en büyük adasıdır. Alanı 20 kilometrekareden fazla olan adalar arasında Nantian adası'nın yanı sıra Gaotang adası, Daxie adası ve Meishan adası yer alır. Önemli adalar arasında Sijiao adaları, Jiushan adaları, Yushan adaları, Sanyueshan adaları vb. vardır. Bunların arasında, Yushan adaları'nda bulunan Wuhu resifi, Çin karasularının üs noktalarındandır ve Jiushan Adaları'nın bir kısmı Çin ulusal doğa koruma alanı'dır.Kaynak hatası: <ref> etiketi için </ref> kapanışı eksik (Bkz: Kaynak gösterme)


Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin'in en eski özel kütüphanesi Tianyi Ge'nin (Oda) adını taşıyan, ülke çapında ünlü alışveriş kompleksi Tianyi Meydanı ile Ningbo Şehri'nin hareketli şehir merkezi.
Nehirlerin kıyısındaki Ningbo

Ningbo Şangay 'ın 220 kilometre (140 mi) güneyinde bulunan önemli bir liman şehridir. Şehrin ihracat endüstrisi 7. yüzyıla kadar uzanır. Bugün Ningbo elektrikli ürünler, tekstil, gıda ve endüstriyel aletlerin önemli bir ihracatçısıdır. Şehrin özellikle özel sektörü iyi gelişmiştir ve 2013 yılında toplam GSYİH'nın %80'ine katkıda bulunmuştur.[7]

Tarihsel olarak Ningbo diğer büyük şehirlerden coğrafi olarak biraz yalıtılmıştı. 2007 yılında Hangzhou Körfezi Köprüsü inşa edildi ve Ningbo ile Şangay arasındaki karayolu geçiş süresini dört saatten iki buçuk saate düşürdü. Şehir şu anda güney Yangtze Nehri Deltası'nın ekonomik merkezi olarak hizmet etmekte ve Çin'deki en rekabetçi şehirler arasında yer almaktadır.[7]

2009 yılında Ningbo'nun ekonomik faaliyeti 2008'e göre %10.4 düşüşle 60.8 milyar ABD dolarına ulaştı. İhracat bir önceki yıla göre %16.6 düşüşle 38.65 milyar ABD doları oldu. Ayrıca Ningbo bir önceki yıla göre %3.1 artışla 22.16 milyar ABD doları tutarında mal ithal etti.[8]

Ningbo'nun ekonomisi 2013'te %9.26 büyüyerek 712.89 milyar yuan'a (115.12 milyar ABD Doları) ulaştı.[7] 2009 yılında şehrin kişi başına üretimi ulusal ortalamanın yaklaşık üç katı olan 10,833 ABD dolarıydı.[9]

Ningbo kumaş boyama için kullanılan Si Lan Nong Xiang çiçeği ile ünlüdür. 2008 yılında Ningbo'nun kumaş ihracatı ekonomik büyümesinin %3'ünden sorumluydu.

Yabancı yatırımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo'da veya çevresinde kurulan birkaç önemli geliştirme bölgesi ile şehir önemli ölçüde yabancı yatırım aldı.[10] 60'tan fazla yerli ve yabancı yatırımlı finans kurumu şehirde faaliyetler kurdu ve bu da 10,000'den fazla yabancıyı cezbetti. Belediye yönetimi uluslararası ticarete, yeni stratejik endüstrilere, imalata, bilgi hizmetlerine ve yaratıcı endüstrilere yatırımı teşvik etmek için tasarlanmış tercihli politikalar sunar.[7]

Ekonomik ve teknolojik gelişme bölgeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo Ekonomik ve Teknolojik Gelişim Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo'nun kuzey doğusunda Beilun Limanı'nın arkasında bulunan NETD, şehir merkezinden 27 km (17 mi) uzaklıktadır.

NETD 20 yıldan fazla süren büyük çabalarla büyük ölçekli inşaat ve geliştirme için genel çerçeveyi oluşturmuş ve mükemmel yatırım ortamını oluşturmuştur.

Ningbo Limanı ve Ningbo Lishe Uluslararası Havaalanı'na yakın bir konumdadır.

Büyük Yatırımcılar arasında Exxon Mobile, Dupont ve Dow Chemical bulunmaktadır.[11]

Ningbo Daxie Geliştirme Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo Daxie Geliştirme Bölgesi 1993 yılında onaylandı ve 592 km2 (229 sq mi) alanını kapsar. Bölgede enerji, sıvı kimyasallar ve konteynırların nakliyesi için on yılı aşkın bir süredir geliştirme ve inşaat, endüstriyel ve lojistik temeller kurulmuştur.[11]

Ningbo Ulusal Yüksek Teknoloji Sanayi Geliştirme Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo Ulusal Yüksek Teknoloji Sanayi Geliştirme Bölgesi 1999 yılında kuruldu ve Ocak 2007'de ulusal düzeydeki bir bölgeye yükseltildi.

Ningbo Uluslararası Havaalanı'ndan 10 km (6,2 mi) ve 18 km (11 mi) Ningbo Limanı'ndan uzaktadır.

Bölge, Yangtze Nehri Deltası'nın önemli teknik yenilik üssü olarak hizmet vermektedir.

Teşvik edilen endüstriler arasında kimyasalların üretimi ve işlenmesi, biyoteknoloji ve farmasötikler, hammadde işleme, Araştırma ve Geliştirme yer alır.[12]

Ningbo Serbest Ticaret Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo Serbest Ticaret Bölgesi Çin Devlet Konseyi tarafından yetkilendirilmiş 15 serbest ticaret bölgesinden biridir ve Zhejiang Eyaletindeki tek serbest ticaret bölgesidir. 1992 yılında Devlet Konseyi tarafından 23 km2 (8,9 sq mi) alanını kapsayacak şekilde kuruldu.

Yangtze Neir Deltası'nın güneyindeki Çin'in Anakara kıyı şeridinin ortasındadır. 2008 yılında endüstriyel üretim değeri 53.33 milyar RMB idi ve 2007'ye göre %19.8 arttı.[13]

İskandinav Endüstri Parkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nordic Industrial Park Co. Ltd. (NIP) Zhejiang Eyaleti, Ningbo'da bulunan, Çin'deki tamamen yabancılara ait ilk sanayi parklarından biridir. NIP İskandinav yönetim ekibi tarafından yönetilir ve işletilir.[14]

Ningbo Reklam Parkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo Reklam Parkı Ningbo Güney İş Bölgesi'ndeki ulusal düzeyde bir pilot parktır. Faaliyetlerini kurmak için verilen mali teşvikler 300'den fazla ilgili firmanın ilgisini çekti.[15]

Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo'da belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi işletmelerinin çıktı değeri dağılımı

Petrokimya, Tekstil, Mekanik, Metalurji, Elektronik, Yapı malzemeleri vb Ningbo sanayiisinin ana kategorileridirKaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; isim basit bir tamsayı olamaz. Açıklayıcı bir başlık kullanın (Bkz: Kaynak gösterme). Bunların arasında kimya endüstrisi, tekstil ve giyim ve makineler, Ningbo'nun endüstrisinin üç temel direğidir.[16] Ningbo Chemical ağırlıklı olarak petrokimya, kimyasal hammaddeler, kauçuk, plastik ve boyalar üretir.

Zhenhai Bölgesi'ndeki Ningbo Petrokimya Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi, Beilun Bölgesi'ndeki Ningbo Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ve Daxie Geliştirme Bölgesi, Ningbo'daki önemli kimyasal üslerdir.[17]

Ningbo'nun tekstil ve hazır giyim endüstrisi, nispeten yüksek derecede bölgesel yoğunlaşma ile nispeten gelişmiştir. Battaniye, örgü ve giysi aksesuarları üretim ölçeği anakara Çin'de ilk sıralarda yer alır. 2006 yılında, Ningbo'nun giyim üretimi, anakara Çin'in giyim üretiminin %12'sini oluşturuyordu. Ningbo'nun ana giyim ürünleri takım elbise, gömlek ve örme ürünlerdir ve bu ürünlerin üretiminde Youngor, Shanshan ve Romon gibi ünlü markalar yer alır.[18] 1997 yılında kurulan Ningbo Uluslararası Moda Festivali, anakara Çin'de aynı türden en büyük sergilerdendir.Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; isim basit bir tamsayı olamaz. Açıklayıcı bir başlık kullanın (Bkz: Kaynak gösterme)

Ningbo'nun makine sanayisi de nispeten gelişmiştir ve enjeksiyon makineleri, otomobil parçaları, hidrolik bileşenler, minyatür rulmanlar vb. başlıca ürünlerdir.Kaynak hatası: <ref> etiketi için </ref> kapanışı eksik (Bkz: Kaynak gösterme)

Ningbo Limanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo sadece sıradan bir şehir değildir- ekonomik yönetim için eyalet yönetimleriyle aynı yetkiye sahiptir- ve yıllık kargo hacmi açısından dünya çapında yalnızca Şanghay 'dan sonra en büyük ikinci limana sahiptir. Şanghay'ın aksine limanın suyu derindir ve 300.000 tonluk gemilerin yüklerini elleçleme kapasitelidir. Liman esasen Beilun ve Zhenhai bölgelerinde yer alır. 2006 yılında Ningbo Limanı bölgedeki Şanghay Yangshan Derin Su Limanı gibi komşu limanlarla yarışabilecek, daha büyük kapasiteli ve daha büyük liman inşa etmek için komşu ada şehri Zhoushan'a doğru genişlemeye başladı.

2010 istatistikleri toplam kargo hacminin 627,000,000 ton ve konteyner çıktısının 13,144,000 TEU olduğunu gösterdi. Büyük konteyner kapasiteleri, büyük ölçüde iyileştirilmiş lojistik ve muazzam kimyasal ve gıda maddeleri, işleme gelişmeleriyle Ningbo Çin'in önde gelen doğu kıyısı limanı için Şangay'a karşı yarışı kazanabilir.[19]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Zhao bao shan Köprüsü, Zhenhai Bölgesi, Ningbo
Ningbo Yeni Tren İstasyonu, yüksek hızlı trenlere ve artan yolcu miktarına yetmesi için yıllarca yerinde yapılan restorasyonun ardından Aralık 2013'te yeniden açıldı.

Köprü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ningbo'dan geçen üç ana nehir ile köprüler, Ningbo'daki ulaşım ağı verimliliği için çok önemlidir. Haishu bölgesi ile Jiangdong Bölgesi'ni birbirine bağlayan Ling Köprüsü, Alman mühendisler tarafından tasarlanan Ningbo'da inşa edilen en eski modern köprüdür. 1980'lerin sonlarından bu yana üç nehir üzerine 16 köprü inşa edildi. Halen 27 köprü daha yapım aşamasındadır.

Gergin eğik askılı köprü ve Hangzhou Körfezi boyunca uzanan geçitten oluşan Hangzhou Körfezi Köprüsü, 1 Mayıs 2008'de halka açıldı. Bu köprü, Şanghay ve Ningbo belediyelerini birbirine bağlar ve dünyanın en uzun okyanus ötesi köprüsü olarak kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri, Louisiana'daki Pontchartrain Gölü Geçidi'nden sonra dünyanın ikinci en uzun köprüsüdür.

26 Aralık 2009'da açılan Zhoushan'ın Jintang Adası ile Zhenhai bölgesini birbirine bağlayan dört şeritli deniz geçiş köprüsü Jintang Köprüsü, 27 km (17 mi) uzunluğundadır.

Xiangshan Liman Köprüsü, Ningbo'yu Xiangshan'a bağlayan 29 Aralık 2012'de trafiğe açıldı. 47 km (29 mi) uzunluğundaki proje, olarak 22 km (14 mi) köprü ana gövdesini ve 8 kilometre uzunluğunda bir tüneli içerir.[20]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Ningbo city branding and public diplomacy under the belt and road initiative in China". 1 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2021. 
 2. ^ "Can The New Silk Road Compete With The Maritime Silk Road?". 28 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2021. 
 3. ^ Liehui WANG "The evolution of China's international maritime network based on the "21st Century Maritime Silk Road"" In: Acta Geographica Sinica ›› 2017, Vol. 72 ›› Issue (12): 2265-2280.
 4. ^ "宁波地理" (Çince). 宁波市人民政府办公厅. 12 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2011. 
 5. ^ a b c d e f 自然地理. 中华书局. ISBN 978-7-101-01507-2.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "shizhi-environment" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ "第二章 水系". 宁波市水利志. 中华书局. Mart 2006. ISBN 7-101-05045-X. }}
 7. ^ a b c d "Investment Opportunities in Ningbo, China" 17 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., China Briefing, Shanghai, 16 May 2014.
 8. ^ "Market Profiles on Chinese Cities and Provinces (hktdc.com)". info.HKTDC.com. 3 March 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2017. 
 9. ^ Chiang, Langi (9 July 2007). "Bridge to Shanghai should give Ningbo's economy a lift". International Herald Tribune. Paris. 5 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2008. 
 10. ^ "CORPORATE SERVICE_Reindeer Station Ningbo – Expat Services for Easy Relocation to Ningbo". ReindeerStation.com. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2017. 
 11. ^ a b "Ningbo Economic & Technological Development Zone". RightSite.asia. 27 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 March 2011. 
 12. ^ "Ningbo National Hi-Tech Industrial Development Zone". RightSite.asia. 7 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 March 2011. 
 13. ^ "Ningbo Free Trade Zone". RightSite.asia. 1 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 March 2011. 
 14. ^ "Nordic Industrial Park". RightSite.asia. 27 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 March 2011. 
 15. ^ "Ningbo Advertising Industry Park begins to show its cluster effect". English.Ningbo.gov.cn. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2016. 
 16. ^ "宁波机械工业概况". 宁波市外经贸局外商投资促进中心. 3 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2011. .
 17. ^ "宁波化学工业概况". 宁波市外经贸局外商投资促进中心. 5 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2011. 
 18. ^ "宁波纺织和服装工业概况". 宁波市外经贸局外商投资促进中心. 3 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2011. .
 19. ^ "China Briefing Developing Cities: Ningbo" (PDF). China-briefing.com. 4 Mart 2009 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2011. 
 20. ^ "Xiangshan Harbor Bridge to boost Ningbo development". 21 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2014.