Atal Türkmenleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atal Türkmenleri
(Аталың түркменлери
Igdir.svg
Toplam nüfus
2286 (2010)[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Rusya (Astrahan Oblastı)[2]
Diller
Din

Atal Türkmenleri (kendilerince Аталың түркменлери Atalyň Türkmenleri, Игдир миллетъ İgdir millet; Rusça Туркмены Атала Turkmenı Atala, Бейк-Туркмены Beyk-Turkmenı), Rusya'da Astrahan Oblastının Atal köyünde yaşayan Türkmenlerin bir kolu olan Türk halkı. Sünni Müslümandırlar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Asılları Mangışlak Yarımadasından 17. yüzyıl ile 18 yüzyıl başlarında göç eden İğdir boyundan Türkmenistan Türkmenlerine dayanır. Beş kabile (мамыт Mamıt, гоклер Gökler, тевер Tever, голдаглы Goldağlı, ягшыходжа Yahşıhoca) olarak yapılanırlar. Ayrıca köyde adları Türkmence açıklanamayan muhtemelen Hazar Kağanlığından kalma Peçenek soyları (Эллиндель Ellindel, Ан-Воллар An-Bollar, Ариндан Arindan, Иррахир İrrahir, Интедааль İntedaal) da vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 nüfus sayımına göre Kafkas Türkmenleri ile Atal Türkmenleri dahil Rusya'daki Türkmenlerin [Туркмены (трухмены, тюрк с языком туркменским)] toplam sayısı 33.053 kişidir.[3]

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Dilleri Türkmencenin Kafkas Türkmencesi denen biçimine yakın olan Büyük İğdir Türkmencesidir (Rus. великоигдырский диалект)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]