Arpanet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
ARPANET mantık haritası, Mart 1977.

ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network, Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı), yeni adıyla DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) için soğuk savaş sırasında geliştirilmiş dünyanın ilk çalışan paket anahtarlama ağı olmasının yanı sıra İnternetin de atasıdır. Araştıma ve araştırmacıları birbirine bağlamak amacıyla geliştirilen ARPANET, daha sonraları Internet'in gelişmesine yol açan TCP/IP protokolünün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Topolojik olarak birçok farklı yol ve teknolojik altyapı kullanılarak birbirlerine bir veya daha fazla yoldan bağlanmış iletişim noktalarının haberleşmesi fikrine dayanan bir sistem olarak başlatılmış bir savunma projesidir. Projede olası bir askeri saldırı veya sabotajda sistemin bir kısmı zarar görse de kalan iletişim noktaları hiç etkilenmeden ve kaosa gitmeden iletişimlerine devam etmesi amaçlanmıştır.

Günümüz "Internet"inin evrimindeki paket anahtarlamalı ilk basamaktır.

ARPANET'in geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişik bilgisayar kullanıcılarının genel iletişiminin düşünüldüğü bilgisayar ağlarına dair ilk çalışmalar 1962 yılının ağustos ayında Bolt, Beranek and Newman'da çalışan J.C.R. Licklider'in "Galaksiler arası bilgisayar ağı" konseptini aktardığı bildirilerde aktarılmıştır. Ekim 1963'te Licklider DARPA'nın davranış bilimi ve komuta ve kontrol programının başına getirildi. Burada Ivan Sutherland ve Bob Taylor'ı bu fikrin ne kadar önemli bir fikir olduğuna ikna ederek bu konu üzerinde çalışmaya başladı. Licklider'in DARPA'dan ayrılmasından sonra DARPA ve Taylor bilgisayar ağları üzerinde çalışmaya devam etti. Taylor'un ofisine bağlı DARPA'nın parasal olarak desteklediği üç ayrı bilgisayara bağlı üç ayrı terminal vardı. Bunlar Santa Monica'da yer alan SDC Q-32, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de yer alan Project Genie ve MIT'te yer alan Multics. Taylor daha sonra bu çalışmalar için şunu diyecekti:

"Bu üç terminal içinde değişik kullanıcı komut setlerim vardı. Bu yüzden S.D.C'de birisiyle konuşurken M.I.T.'deki ya da Berkeley'deki tanıdığımla bu konuşma hakkında tartışmak istersem S.D.C terminalinden bağlantımı kesip diğer terminale bağlanmam gerekiyordu. Ben dedim ki, yapılması gereken öyle açık ki, eğer karşında üç terminal varsa öyle bir tek terminalin olmalı ki sen nereye istersen git seninle beraber olmalı. İşte bu ARPANET'ti."[1]

ARPANET'in yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

1968'in ortalarında bir plan oluşturularak DARPA'nın onayına sunuldu. DARPA'nın onayından sonra ihaleye çıkıldı ve ihaleyi 7 Nisan 1969'da BBN Technologies kazandı.

BBN'in teklifi Taylor'un planını sıkı sıkıya takip ediyordu ve ağın küçük bilgisaylardan (Arayüz ileti işlemcisi (Aİİ) (şu anda bu yapılanmaya yönlendirici denilmektedir) oluşmasını içeriyordu. Aİİ'ler birbirlerine modemlerle bağlanarak paketler için depola ve gönder işlemlerini yapmaktaydılar. Ana bilgisayarlar ise Aİİ'lere seri arayüzlerle bağlanarak ARPANET'e giriyorlardı.

Bütün sistem (donanım ve dünyanın ilk paket anahtarlama yazılımı) 9 ayda tasarlandı ve kuruldu.

ARPANET'in ilk yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

ARPANET'in ilk yayılımında dört adet Aİİ vardı. Bunlar aşağıdaki üniversite ve enstitülerde yer almaktaydı;

ARPANET üzerinden ilk mesaj 29 Ekim 1969'da saat 22:30'da gönderildi. Bu mesaj UCLA'da yazılım üzerine eğitim gören Charley Kline tarafından UCLA Profesörü Leonard Kleinrock gözetiminde gönderilmişti. Mesajın kendisi "login." kelimesinden oluşuyordu. Mesajın gönderimi sırasında "l" ve "o" harfleri sorunsuz gönderilebilirken daha sonra sistem çökmüştür. Oturumun yeniden açılması yaklaşık bir saat sonra gerçekleştirilebilmiştir.

ARPANET'teki ilk kalıcı bağlantı ise 21 Ekim 1969'da UCLA'daki Aİİ ve SAE'deki Aİİ arasında gerçekleştirilmiştir. 5 Aralık 1969'da ise 4 düğümden oluşan ağ bağlantısı tamamıyla sağlanmıştı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John Markoff. "An Internet Pioneer Ponders the Next Revolution". New York Times. http://partners.nytimes.com/library/tech/99/12/biztech/articles/122099outlook-bobb.html. Erişim tarihi: 2008-09-20. 
  2. ^ Chris Sutton. "Internet Began 35 Years Ago at UCLA with First Message Ever Sent Between Two Computers". UCLA. http://www.engineer.ucla.edu/stories/2004/Internet35.htm. Erişim tarihi: 2008-11-06.