Arduino

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arduino
Arduino Logo.svg
Arduino Uno - R3.jpg
Arduino Uno SMD R3
Tip Tekli mikrodenetleyici
İşletim sistemi Yok
CPU Atmel AVR (8-bit),
ARM Cortex-M (32-bit),
Intel Quark (32-bit)
Depolama kapasitesi Flash, EEPROM
Hafıza SRAM
Grafik Yok
Website arduino.cc
Arduino Uno ile bana dokun projesi. Kurşun kalem yazısına dokununca LED ışığı yanıyor

Arduino bir G/Ç (I/O) kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur. Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da (Macromedia Flash, Processing, Max/MSP, Pure Data, SuperCollider gibi) bağlanabilir. Hazır üretilmiş kartlar satın alınabilir veya kendileri üretmek isteyenler için donanım tasarımı ile ilgili bilgiler mevcuttur.

Donanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Arduino Diecimila

Arduino kartları bir Atmel AVR mikrodenetleyici (Eski kartlarda ATmega8 veya ATmega168, yenilerinde ATmega328 ya da ATmega4809[1]) ve programlama ve diğer devrelere bağlantı için gerekli yan elemanlardan oluşur. Her kartta en azından bir 5 voltluk regüle entegresi ve bir 16 MHz kristal osilator (bazılarında seramik rezonatör) bulunur. Mikrodenetleyiciye önceden bir bootloader programı yazılı olduğundan programlama için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duyulmaz.

Arduino çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arduino kartları yetenek ve bağlantı sayılarına göre farklı modeller olarak sunuluyor. Bu çeşitliliğin ardında ise Arduino'nun açık ve özgür bir platform olması yatıyor. Arduino tabanlı donanım kartlarını özellikleri ve hedef alanları bağlamında aşağıdaki gibi bir sınıflandırmaya ayırmak mümkün[2]:

Arduino anakart ve setlerinin sınıflandırması (Eylül 2018 itibariyle)

Fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arduino Eklentileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Arduino IDE, kod editörü ve derleyici olarak görev yapan, aynı zamanda derlenen programı karta yükleme işlemini de yapabilen, platform bağımsız çalışabilen Java programlama dilinde yazılmış bir geliştirme çatısıdır.

Geliştirme ortamı, sanatçıları programlamayla tanıştırmak için geliştirilmiş Processing yazılımından yola çıkılarak geliştirilmiştir.

Özgür donanım ve açık kaynak kodu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arduino donanım referans tasarımları Creative Commons Attribution Share-Alike 2.5 lisansı ile dağıtılmaktadır ve Arduino web sitesinden indirilebilir. Bazı Arduino donanımları için yerleşim ve üretim dosyaları da mevcuttur.[19] Geliştirme ortamının kaynak kodu ve Arduino kütüphane kodları GPLv2 lisansıyla lisanslanmıştır.[20]

Geliştirme takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arduino takımı Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe, Gianluca Martino ve David Mellis'den oluşur. Nicholas Zambetti başından beri katkıda bulunmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]