Processing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Processing
Processing logo
Paradigmasınesne yönelimli
İlk çıkışı2001
Kararlı sürüm1.5.1
Tip sistemikuvvetli tipleme
EtkilendikleriDesign By Numbers, Java, OpenGL, PostScript, C
İşletim sistemiÇapraz platform
LisansGPL, LGPL
Olağan dosya uzantıları.pde
Web sitesiprocessing.org

Processing, dijital sanat ve görsel tasarım toplulukları tarafından programlamanın temellerini görsel bir yaklaşımla öğretmek için kullanılan veya elektronik bir eskiz defteri görevi de görebilen açık kaynaklı bir programlama dili ve tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). 2001 yılında Casey Reas ve Benjamin Fry tarafından başlatılan proje Java üzerine kurulmuş olup daha basit bir grafik programlama modeli ve sözdizimine sahiptir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Processing IDE
Processing logo
Programlama diliJava, GLSL, JavaScript
İşletim sistemiÇapraz platform
TürIntegrated development environment
Resmî sitesi//processing.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Processing, projeleri organize etmek için entegre geliştirme ortamı (IDE)'ne alternatif olan bir "eskiz defteri" içerir.[1]

Her Processing sketch‘i aslında Processing dilinin özelliklerinin çoğunu uygulayan PApplet Java sınıfı'nın (önceden Java'nın yerleşik uygulamasının alt sınıfıydı) alt sınıfıdır.[2]

Processing'de programlama yapılırken, kod derlemeden önce saf Java'ya çevrildiğinde, tanımlanan tüm ek sınıflar iç sınıflar olarak kabul edilir.[3] Bu, Processing açıkça saf Java modunda kodlaması söylenmediği sürece, statik değişkenler ve Statik metodların sınıflarda kullanılmasının yasak olduğu anlamına gelir.

Processing ayrıca kullanıcıların PApplet taslağı içinde kendi sınıflarını oluşturmalarına olanak tanır. Bu, herhangi bir sayıda argüman içerebilen karmaşık veri türleri'ne izin verir ve yalnızca aşağıdakiler gibi standart veri türlerini kullanma sınırlamalarını ortadan kaldırır: int (tamsayı), char (karakter), kayan nokta (gerçek sayı) ve renk (RGB, RGBA, hex).

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Processing‘deki "Merhaba Dünya" programının mümkün olan en basit versiyonu şudur:

// This prints "Hello World." to the IDE console.
println("Hello World.");

Bununla birlikte, Processing'nin daha görsel yönelimli doğası nedeniyle, aşağıdaki kod[4] dilin görünümü ve hissi için daha iyi bir örnektir.

// Hello mouse.
void setup() {
  size(400, 400);
  stroke(255);
  background(192, 64, 0);
}

void draw() {
  line(150, 25, mouseX, mouseY);
}

Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

Processing'in çekirdek kitaplıkları, dışa aktarılan uygulamalarda ve uygulamalarda bulunan kod, GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı kapsamında lisanslanmıştır ve kullanıcıların lisans seçeneği ile orijinal kodlarını yayınlamalarına olanak tanır.

IDE, GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında lisanslanmıştır.

İlgili projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Processing tek bir dil değil, daha çok öğrenme, öğretme ve kodla bir şeyler yapmaya yönelik sanat odaklı bir yaklaşımdır. Birkaç çeşidi ve ilgili projeler vardır:

Sayılarla Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Processing, MIT'de Sayılarla Tasarım projesinde yapılan çalışmaya dayanır. Aynı fikirlerin çoğunu paylaşır ve bu tecrübenin ürünüdür.

Wiring, Arduino ve Fritzing[değiştir | kaynağı değiştir]

Processing, sanatçılara mikrodenetleyici ‘lerin nasıl programlanacağını öğretmenin bir yolu olarak C++ dilinde yazılmış kütüphane koleksiyonuyla Processing IDE'sini kullanan başka bir proje olan Wiring‘i (geliştirme platformu) ortaya çıkardı.[5] Halen Wiring ortamını ve dilini kullanarak Wiring ve Arduino olmak üzere iki ayrı donanım projesi vardır.

Fritzing, tasarımcıların ve sanatçıların etkileşimli prototiplerini belgelemelerine ve fiziksel prototiplemeden gerçek ürüne geçmelerine yardımcı olan aynı türden başka bir yazılım ortamıdır.

iProcessing[değiştir | kaynağı değiştir]

iProcessing, insanların Processing dilini kullanarak yerel iPhone uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olmak için oluşturuldu. Processing.js kitaplığının ve iPhone için Javascript uygulama çerçevesinin birleşimidir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ira Greenberg (31 Aralık 2007). Processing: Creative Coding and Computational Art. Apress. ss. 151-. ISBN 978-1-4302-0310-0. 6 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2022. 
  2. ^ Jeanine Meyer (15 Haziran 2018). Programming 101: The How and Why of Programming Revealed Using the Processing Programming Language. Apress. ss. 121-. ISBN 978-1-4842-3697-0. 6 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2022. 
  3. ^ Ira Greenberg (25 Mart 2010). The Essential Guide to Processing for Flash Developers. Apress. ss. 412-. ISBN 978-1-4302-1980-4. 6 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2022. 
  4. ^ Tayste. "Hello Mouse - OpenProcessing". OpenProcessing.org. 3 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2022. 
  5. ^ "Processing, Wiring, and Arduino (EE Tip 101) - Circuit Cellar". 18 Eylül 2013. [ölü/kırık bağlantı]
  6. ^ "iProcessing Puts Processing.js on iPhone - But What About Browsers? - CDM Create Digital Music". 11 Şubat 2010. 13 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2018.