Küresel uydu seyrüsefer sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Küresel uydu seyrüsefer sistemi (İngilizce: Global Navigation Satellite Systems - GNSS), uydu seyrüsefer sistemleri için kullanılan bir terimdir. Küresel uydu seyrüsefer sistemleri aracılığıyla uzaydan yollanan dalgalarla yeryüzünde sabit bir biçimde duran elektronik alıcılar bulundukları noktanın ve yakın çevresinin enlem, boylam ve yüksekliğini ve bulunduğu noktada yerel saatin kaç olduğunu tam olarak hesaplayabilir. Bilimsel çalışma ve deneylerde bu veriler büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Uydularla konum belirleme sistemleri ile bulunduğumuz yerin ya da yeryüzündeki herhangi bir yerin koordinatlarını gerçek zamanlı ve çok hassas olarak belirlemek günümüzde olanaklı hale gelmiştir.

Uydularla konum belirleme sistemleri denince akla Amerika Birleşik Devletleri'nin GPS, Avrupa Birliğinin GALILEO ve Rusların GLONASS uyduları gelmektedir. Bütün gelişmiş ülkeler artık yaşamın hemen her alanında bu uydu ölçülerini kullanmaktadırlar. Bu üç Uydu sistemi GNSS olarak isimlendirilmektedir.

Tüm İstanbul’u kapsayan, İSKİ Genel Müdürlüğü Harita İşleri Müdürlüğü tarafından, GNSS teknolojilerini gerçek zamanlı, etkin ve verimli kullanıma imkân veren 8 istasyonlu UKBS Uydularla Konum Belirleme Sistemi) ağının kurulumu Kasım 2008 tarihinde tamamlanmıştır.

GPS’in sivil ve bilimsel amaçlı kullanım alanları;

  • Kara, deniz ve hava araçlarının navigasyonu,
  • Jeodezik ve jeodinamik amaçlı ölçmeler,
  • Kadastro ölçmeleri,
  • Depremlerin önceden tahmin edilmesi,
  • Araç takip sistemleri,
  • Sabit istasyonlar (Örn. İSKİ-UKBS)