Aragatsotn

Koordinatlar: 40°25′K 44°10′D / 40.417°K 44.167°D / 40.417; 44.167
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aragatsotn.svg

Aragatsotn (Ermenice: Արագածոտն), Ermenistan'ın idari bir bölgesidir "marz". Ülkenin batısında bulunur, merkezi Aştarak'tır. Aragatsotn, Türkçede "Aragats'ın ayağı" anlamına gelir. (Aragats Ermenistan'ın en yüksek dağıdır.)

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelimenin tam anlamıyla "Aragats'ın eteği" (Ermenistan Cumhuriyeti'nin en yüksek dağı) anlamına gelen bu dağ, adını Arşak Hanedanlığı döneminde Amatuni asil ailesi tarafından yönetilen Eski Ermenistan'ın tarihi Ayrarat eyaletinin Aragatsotn kantonundan alır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aragatsotn Eyaleti, Ermenistan'ın kuzeybatı kesimini kaplar ve 2,756 km²'lik bir alanı kaplar (Ermenistan'ın toplam yüzölçümünün %9,3'ü). Kuzeyden Şirak Eyaleti, kuzeydoğudan Lori Eyaleti, doğudan Kotayk Eyaleti, güneyden Armavir Eyaleti ve güneybatıdan Erivan şehri ile iç sınırları vardır. Batıdaki Akhurian Nehri, Aragatsotn'u Türkiye'nin Kars ilinden ayırır.

Tarihsel olarak, vilayetin şu anki toprakları esas olarak Eski Ermenistan'ın Ayrarat eyaletinin Aragatsotn, Nig ve Şirak kantonlarının bir kısmını kaplar.

İlin kuzey kesiminde Aragats sıradağları hakimdir. Kuzeydoğu ve doğuda sırasıyla Pambak ve Tsaghkunyats dağlarına yaklaşır. Arteni dağları, ilin kuzeydoğu ve orta doğu kısımlarına hakimdir. Küçük Akhurian vadisi, Aragatsotn'un doğu ucunu kaplar. Güneyde ve güneydoğuda, Aragatsotn, Ararat ovasının kuzeybatı kısımlarını kaplar.

İlin rakımı deniz seviyesinden 950 ile 4.090 metre arasında değişmektedir.

Alagöz Dağı (4.090 m.), Aragatsotn ve Ermenistan Cumhuriyeti'nin en yüksek zirvesidir.

Akhurian nehrinin yanı sıra, Kasagh, Gegharot ve Amberd nehirleri ilin ana su kaynaklarıdır. Aragats Dağı'nda Kari Gölü, Lessing, Amberd, Tagavor ve Kuraghbyur gibi dağlık göller bulunur. 1962 ve 1967 yılları arasında Aparan rezervuarı Kasagh nehri üzerine inşa edildi.

Aragatsotn iklimi, bölgenin geniş rakımları nedeniyle derin bir şekilde çeşitlenmiştir. Yıllık yağış seviyesi, alt bölgelerde 400 mm (16 inç) ve dağlık bölgelerde 1.000 mm (39 inç) arasında değişmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]