Aştarak

Koordinatlar: 40°17′51″K 44°21′42″D / 40.29750°K 44.36167°D / 40.29750; 44.36167
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ashtarak location

Aştarak (Աշտարակ'in Ermenice 'deki anlamı kule, eskiden Açtarak) Ermenistan 'ın endüstriyel bir şehridir.Kasag nehri üzerinde Erivan'ın 13 km kuzeybatısında yer alır. Aragatsotn idari bölgesinin merkezidir. Yaklaşık nüfusuyla 21,000 en önemli üç Ermeni şehrinin yollarının kavşak noktasıdır: Erivan, Gümrü ve Vanadzor.

Şehirle ilgili bir efsane[değiştir | kaynağı değiştir]

Efsaneye göre Aştarak'ta üç kız kardeş yaşar ve üçü de Prens Sargis'e aşıklardır. İki büyük kardeş küçük kardeşlerinin mutluluğu için intihar etmeye karar verirler. Küçük kardeş intihar eden ablalarının cesetleriyle karşılaştığında intihar eden kardeşlerden birinim kavuniçi, diğeriyse kırmızı giyinmiş olduğunu görür.O sırada üzerinde beyaz bir elbise vardır. Küçük kardeş duruma dayanamayıp kendini şehirde bulunan dağ geçidinden aşağı bırakarak intihar eder. Prens Sargis hermit olduğunda o geçidin kenarına, kardeşlerin öldüğü gün üzerlerinde bulunan giysilerin renginde, üç küçük kilise yaptırır.

Şehir ve çevresindeki tarihi yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karmravor Sourb Sargis church
Karmravor Kilisesi Surb Sargis Kilisesi

Yukarıda anlatılan efsanedeki renklerin ismiyle anılan üç kiliselerin renkleri, isimlerindeki renklerle uyuşmaz. Bu kiliselerden, 7.yüzyıl'da inşa edilmiş ve içlerinden en iyi korunmuş olanı Karmravor (karmir kırmızı anlamında) kilisesi şeftali rengindedir. Diğer ikisi, Spitakavor (spitak beyaz demektir ama kilisenin rengi kırmızıdır) 14. yüzyıl'da ve Tsiranavor (tsiran şeftali demektir, kilisenin rengi beyazdır) 5. yüzyıl 'da inşa edilmiştir.

Şehirde iki tane daha eski kilise vardır, bunlardan Surb Sargis, 19. yüzyılda inşa edilmiş bu yapı şehirdeki geçtidn ayrı bir noktasında yer alır and offers. Şehrin en büyük kilisesi,1281'de inşa edilen St. Marine kilisesi şehrin merkezinde bulunur.

Şehirdeki görülmesi gereken diğer ilginç manzaralardan biri de 1664'da inşa edilmiş olan, Kasag nehri üzerindeki köprüdür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]