Kompozit Zırhlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Plasan Sand Cat light (5t) Kompozit Zırhli Araç

Kompozit Zırhlar günümüzde metaller gibi klasik malzemelerin birçok özellikleri gelişen teknolojinin ihtiyaçları için yeterli olamayınca, daha üstün özelliklere sahip olan kompozit malzemeler üretilmeye başlanarak bu konuda hızlı bir gelişme sürecine girilmiştir. Klasik malzemelere göre kompozit malzemelerin en belirgin özellikleri hafiflik ve sağlamlıklarıdır. Yapılan araştırma ve geliştirmeler neticesinde, bu malzemelerin çekme, darbe dayanımlarının artırılması; yorulma, kimyasal direnç ve elektrik özelliklerinin iyileştirilmesi mümkün olmuş ve kompozit malzemeler yaygın şekilde havacılık, deniz taşıtları, otomotiv, makine, inşaat, askeri ve uzay teknolojisi alanlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Kompozit Zırh[değiştir | kaynağı değiştir]

Kompozit malzemeler genelde bir veya birkaç çeşit elyaf, çeşitlı rijit parçacıkların reçinelerle veya metal/seramik matrislerle değişik şekilde süreçlere sokulması sonucu elde edilirler. Bu amaçla kullanılan elyafler ise cam karbon , seramik, aramid ve karışık elyaf olabilmektedir. Bazen de elyaf yerine elyaftan üretilmiş keçe veya dokuma kullanılmaktadır. Böylece dayanım daha sa arttığı üretimde de pratiklik sağlanır.

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kompozit malzemelerin başlıça avantajları; fiziksel özelliklerinin ayarlanabilmesi, hafiflikleri, ağırlıkların oranla yüksek mukavemet, uzun yorulma ömrü, kimyasal dayanım ve karmaşık şekillerin imalatıdır.

Reçine dışında, kompozit malzeme yapımında metal matrisler de kullanılmaktadır. Aluminyum-grafit, magnezyum-Grafit metal matrisler örnek olarak verlebilr. Kompozit malzemelerin, yumuşak çelikten daha dayanıklı,titanyumdan sert ve aluminyumdan hafifleri yapılmış olmasına rağmen, bu alandaki araştırmalar devam etmekte olup, bu tür malzemelerin gelecekte daha yaygın olarak kullanılacak çok önemli mühendislik malzemeleri olacakları anlaşılmaktadır.

Dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu avantajları yanında doğal olarak kompozit malzemelerin bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajları baş´lıcası tasarım, analız ve standart parça üretimindeki güçlüklerdir.

Aluminyum zırhlar[değiştir | kaynağı değiştir]