Devlet başkanlığı otomobili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından kullanılan Mercedes-Benz S Class otomobilin örneği.
Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından kullanılan Cadillac One model otomobil.

Resmî devlet arabası hükûmet tarafından, devlet başkanı ya da hükûmet başkanını taşımak için,zaman zaman da hükûmetin diğer görevlilerini ve diğer ülkelerdeki mevki sahibi kişileri ziyaret etmek için yasal yetkiyle kullanılan araçtır. Resmî bir ziyarette, araç, devlet başkanı tarafından resmî kullanım için varılan yere taşınabilir. Devlet arabaları, devlet başkanının ve ülkesinin sembolü olarak da hizmet verebilir. Resmî devlet arabalarının kriterlerinden bazıları da yeterli seviyede emniyetli, kabiliyetli ve görevine uygun şekilde gösterişli olmasıdır.limuzin, yüksek sınıf arabalar ve SUV sınıfı araçlar en çok tercih edilenler arasındadır.

Makam sahiplerinin yüksek güvenlik riski altında olmalarından dolayı, bu araçlar çoğu zaman yüksek derecede güvenli ve korunaklıdır. Araçlar üretici ya da yetkili firmalar tarafından zırhlandırılabilir. Makam sahibini taşırken, araca, polis ya da askeri personelden oluşan bir konvoy tarafından eşlik edilebilir. Aracın sürücüsü de emniyet veya askeri teşkilattan olabilir.

Bünyesinde yerli otomobil üreticisi bulunduran ülkelerde hükûmet, resmî bir araç için yerli üreticilerden birine sipariş verir ya da birkaç firmaya resmî araç filosu temin etmeleri için izin verir. Bir otomobil firması için, kendi ülkesine makam aracı temin eden firma olarak seçilmek onur verici ve ulusal sanayi alanında hükûmetin güvenini kazandığının bir göstergesidir. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri başkanı genellikle doğrudan üretici firmadan kiralanan Cadillac ya da Lincoln, Japon İmparatoru Toyota, Fransa Başbakanı Renault ya da PSA Peugeot Citroën, İtalya Başbakanı Maserati kullanıyor.

Otomobil firması bulunmayan ülkelerde ise, resmî araçlar ekonomik ve diplomatik bağlarının güçlü olduğu bir ülkenin uygun bir üreticisinden satın alınır.

Rauf Denktaş tarafından kullanılan BMW 750 Li otomobilin örneği.

Bazı durumlarda makam araçları normal plaka taşıyabilir. Bunun dışında ya özel plaka kullanılır, ya da hiç kullanılmaz.

Türkiye'de Makam Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok üst düzey politikacı Mercedes-Benz otomobillerini kullanır. Türkiye cumhurbaşkanı ve Türkiye başbakanı Mercedes-Benz S-Class model araç kullanırlar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkanı Rauf Denktas, plaka yerine altın arma bulunan kırmızı BMW 750Li kullanıyordu.