Antonio Allegri da Correggio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antonio Allegri da Correggio
Genel bilgiler
Doğum adı Antonio Allegri
Doğum ca.1489
Correggio, Emilia-Romagna,  İtalya
Ölüm 1534
Correggio, Emilia-Romagna,  İtalya
Uyruk Italyan
Evlilik(ler)i Girolama Francesca di Braghetis
Yakınları Lorenzo Allegri
Çocukları Pomponio Allegri
Alanı Fresk, Resim
Sanat eğitimi Lorenzo Allegri
Francesco Bianchi Ferrara
Katıldığı akımlar Yüksek Rönesans
Maniyerizm
Etkilendikleri Lorenzo Costa
Francesco Francia
Ünlü yapıtları Camera della Badessa
Jupiter and Io
Assumption of the Virgin

Antonio Allegri da Correggio (Correggio, Emilia-Romagna, İtalya Ağustos 1489 - 5 Mart 1534), 16. yüzyılın en coşkulu ve en duygusal eserlerinden bazılarının yaratıcısı, İtalyan Rönesansında Parma okulunun en önde gelen ressamıydı. Dinamik kompozisyonu eşsiz kullanımı, büyüleyici perspektifi ve yandan görülen bir şeyin boyunu kısa gösteren dramatik kısaltma çalışmalarıyla Correggio 18. yüzyılın sanatı Rokoko’yu zamanından önce uygulamayı başarmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Correggio'nun Parma Katedrali'nin kubbesindeki freskleri: Assumption of the Virgin

Antonio Allegri, İtalya’nın Reggio Emilia bölgesine yakın küçük bir şehri olan Correggio’da doğmuştur. 1489 yılında dünyaya gelen Correggio'nun kesin doğum tarihi bilinmemektedir. Babası tüccar olan Correggio’nun erken yaşlarındaki eğitimi hakkında pek az bilinmesine rağmen, ilk sanatsal eğitimini babasının kardeşi olan ressam Lorenzo Allegri’den aldığı varsayılmaktadır.[1]

1503-1505 yıllarında Modena’da Francesco Bianchi Ferrara’ya çıraklık yapmıştır. İlk eserlerinde de kanıtlarına rastlanabileceği üzere, Corregio’nun, Lorenzo Costa ve Francesco Francia gibi sanatçıların klasisizm biçimiyle bu dönemde tanışmıştır. 1506’da Mantua’ya seyahat eden Antonio Allegri da Correggio, daha sonra Correggio’ya geri dönerek 1510 yılına kadar burada kalmıştır. Bu döneme ait eserlerinden Adoration of the Child with St. Elizabeth and John adlı çalışmasında Costa ve Andrea Mantegna’dan etkilendiği açıkça görülmektedir. 1514'te, Mantova’daki Sant’Andrea Bazilikası'nın girişi için üç tondo tamamladıktan sonra Correggio’ya, kendi ayakları üzerinde duran ve ünü giderek artan bir sanatçı olarak geri dönmüş ve burada, St. Francis manastırındaki (şu anda Dresden Gemäldegalerie’de bulunan) ‘’Madonna altarpiece’’ (mihrabın arkasındaki resim)’in yapımı için bir sözleşme imzalamıştır.

Seçkin eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ricci, Conrado (1896). Antonio Allegri da Correggio: His Life, his Friends, and his Time. Londra: William Heinemann. s. 43.