İçeriğe atla

Lorenzo Costa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutsal Aile, Lorenzo Costa tarafından, Musée des Beaux-Arts, Lyon'da

Lorenzo Costa (1460 - 5 Mart 1535), Rönesans'ın İtalyan ressamıydı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferrara'da doğdu, ancak yirmili yaşlarının başında Bologna'ya taşındı ve muhtemelen Bolognese Okulu'ndan etkilenmişti. Ancak her iki şehirde de birçok sanatçı çalıştı ve bu nedenle bazıları onu Ferrara Okulu'nun bir ürünü olarak görüyor. Cosimo Tura'dan eğitim almış olması mümkündür.

1483'te ünlü Bentivoglio Altarpiece'i ve diğer fresklerini San Giacomo Maggiore'deki Bentivoglio şapelinin duvarlarına boyadı. Ondan çok etkilenen Francesco Francia'nın çok iyi bir arkadaşıydı. 1509'da Marquis Francesco Gonzaga ve Isabella d'Este'nin saray ressamı olmak için Mantua'ya taşındı. İkincisinin Ducal Sarayı'ndaki stüdyosu için, Mantegna'nın çizimlerine dayanan iki mitolojik tablo olan Isabella d'Este'nin Taç Giyme Töreni Alegorisi'ni (şu anda Louvre'da) ve Comus Hükümdarlığı'nı yaptı.

1535'te Mantua'da öldü.[1] Oğulları Ippolito ve Girolamo, Girolamo'nun oğlu Genç Lorenzo gibi ressamdı. Onunla birlikte veya onun altında çalışan çağdaşları arasında Cosimo Tura, Dosso Dossi, Ludovico Mazzolino, Lorenzo Leonbruno ve Niccolò Pisano yer almaktadır.

İlişkilendirme
  • Bu makale şu anda kamu malı olan bir yayından alınan metni içermektedir :  Britannica Ansiklopedisi, Cilt 7

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ editor (15 Şubat 2016). "Lorenzo Costa hayatı ve eserleri (1460 - 1535)". İstanbul Sanat Evi. 1 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2024.