Antipatros

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Antipatros (Grekçe: Ἀντίπατρος Antipatros; yaklaşık MÖ 397 - MÖ 319) Makedonyalı general.

Makedonyalı Büyük İskender'in ve kralları II. Filip'in büyük destekçisi oldu. MÖ 320 yılında Büyük İskender'in imparatorluğunun naibi oldu. Antipatros Iolaus veya Iollas[1] denilen bir Makedon soylu oğullarından biri olarak doğdu. Theocritus göre Antipatros I. Berenice Antigone ve anne tarafından dedesi, Cassander adında bir erkek kardeşi vardı. Antipatros ismi açıklanmayan Mısırlı bir kadınla evli ve beş çocuğu vardı: iki oğlu (Iollas, Cassander) ve üç kızı (Phila, Mısır ve Makedonyalı İznik (Eurydice)).

Chaeronea Savaşı (MÖ 338) Makedon zaferinden sonra MÖ 338'de Antipatros bir barış anlaşması önerisini görüşmek ve savaşta ölenleri geri getirmek için Atina'ya (MÖ 337-336) elçi olarak gönderildi.

Antipatros genç İskender ve annesi Olympias için iyi bir arkadaş oldu. İskender'in babası olduğuna dair söylentiler bile vardı. İskender'in MÖ 336'da II. Filip'in ölümünden sonra, Makedonya'nın art arda güvenliğini sağlamak mücadele içinde destekledi.

Ahameniş İmparatorluğu filo altında Rodos Memnon ve Pharnabazus Ege'den savaş getirerek,{Antipatros için önemli tehlike bir deniz} ve Avrupa'da savaş tehdidi oluşuturuyordu. Memnon kuşatma sırasında öldü Midilli ve kalan filo İskender'in zafer sonrası, MÖ 333 yılında dağılmıştı. Issus Savaşı.

İskender'in ani ölüm nedeni ile etrafındaki tartışmayı açık bir şekilde çözüm buldu. Doğal nedenlerden öldüğünü anlatmaya çalıştı ancak bu konuda diğer generaller buna inanmadı. İskender'in bir suikast sonucu Antipatros tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü düşündüler ve Antipatros'u yine aynı yolla öldürdüler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar
  1. ^ "Livius.org". 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Peithon ve Arrhidaeus
Makedonya Hükümdarı
MÖ 320MÖ 319
Sonra gelen:
Polyperchon