İçeriğe atla

Poliperhon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Polyperchon sayfasından yönlendirildi)
Büyük İskender'in himayesinde olan Makedon imparatorluğunun sınırları.

Polyperchon (Antik Yunanca: Πολυπέρχων) (MÖ 394–MÖ 303), Epirus Tymphaia Simmias'ın oğlu, uzun yolculuklar boyunca II. Filip ve İskender eşlik eden Makedon generaldir. Babil'den döndükten sonra, Polyperchon ile Makedon Craterus geri gönderildi, ancak sadece, MÖ 323 yılında İskender'in ölümünden sonra Kilikya'ya ulaşmıştı. Polyperchon, Craterus ve Antipatros Lamian Savaşı'nda Yunan isyanını bastırmak için yardımcı olur isyan bastırıldıktan sonra Yunanistan'a geri döndü.

Polyperchon o zamana kadar neredeyse yenilmez kabul edilen Thessalian süvarisi Mennan'ı yendi.

Antipatros tüm İmparatorluğu üzerinde saltanatı savunmak için Anadolu'ya seyahat ederken Diadochi Birinci Savaşı sonrasında, Polyperchon Makedonyalı kral naibi olarak Makedonyalı Craterus kalmıştır.

Polyperchon, Antipatros'un MÖ 319 yılında ölümü üzerine, tüm imparatorluğun naip ve başkomutanı olarak atandı ama yakında onun baş teğmeni Antipatros'un oğlu Cassander, çatışmanın içine düştü. Polyperchon ile Eumenes Cassander arasındaki iç çatışmada, Antigonus ve Ptolemy karşı ittifak geçerek, İskender'in halefleri arasında hızla yayıldı sivil savaşın içine düştü.

Polyperchon başlangıçta "Özgürlük" diye bağırdı Yunan şehirlerinin ve halklarının, kontrol ve bilgi güvenliği alanında başarılı olmasına rağmen, filosu MÖ 318 Antigonus tarafından yakıldı ve Kral Polyperchon ordusunu yenerek ve yakalanması için arama başlattı, ancak yakalanamadı. Fakat çok geçmeden Cassander Peloponnes geri döndü ve yakalandı. Roksana ve çocuklarıyla birlikte kral onu hapsetti. MÖ 316 yılında öldürüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]