Antipatros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Antipater sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Antipatros (Grekçe: Ἀντίπατρος Antipatros; yaklaşık 397 - 319 ) Makedonyalı general.

Makedonyalı Büyük İskender'in ve kralları Philip II büyük destekçisi oldu. 320 yılında Büyük İskender'in imparatorluğunun naip oldu. Antipatros Iolaus veya Iollas.[1] denilen bir Makedon soylu oğullarından biri olarak doğdu. Theocritus göre Antipatros Berenice I Antigone ve anne tarafından dedesi, Cassander adında bir erkek kardeşi vardı. Antipatros ismi açıklanmayan Mısırlı bir kadınla evli ve beş çocuğu vardı: iki oğlu {Iollas}, {Cassander} ve üç kızı: {Phila}, Mısır ve Makedonyalı İznik {Eurydice}.

Chaeronea Savaşı ( 338) Makedon zaferinden sonra 338 Antipatros bir barış anlaşması önerisini görüşmek ve savaşta ölenleri geri getirmek için Atina'ya ( 337-336) elçi olarak gönderildi.

Antipatros genç İskender ve annesi Olympias için mükemmel bir arkadaş oldu . İskender'in babası odluğuna dair söylentiler bile vardı. İskender'in 336'da Philip II'in ölümünden sonra, Makedonya'nın art arda güvenliğini sağlamak mücadele içinde destekledi.

Ahameniş İmparatorluğu filo altında Rodos Memnon ve Pharnabazus Ege'den savaş getirerek,{Antipatros için önemli tehlike bir deniz} ve Avrupa'da savaş tehdidi oluşuturuyordu. Neyse ki; Memnon kuşatma sırasında öldü Midilli, ve kalan filo İskender'in zafer sonrası, 333 yılında dağılmıştı. Issus Savaşı.

İskender'in ani ölüm nedeni ile etrafındaki tartışmayı açık bir şekilde çözüm buldu. Doğal nedenlerden öldüğünü anlatmaya çalıştı ancak bu konuda diğer generaller buna inanmadı. İskenderin bir suikast sonucu Antipatros tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü düşündüler ve Antipatros'u yine aynı yolla öldürdüler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • William Smith (Yazar)|Smith, William (editor); Yunan Ve Roman Mitoloji Sözlüğü, "Antipater", Boston, (1867)
Dipnotlar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Peithon ve Arrhidaeus
Makedonya Hükümdarı
320–319
Sonra gelen:
Polyperchon