Anguilliformes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anguilliformes
Anguilla anguilla.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Actinopterygii
Üst takım: Elopomorpha
Takım: Anguilliformes
Familyalar

Anguilloidei
Congroidei

Mureanoidei

Anguilliformes (Müren balığı), kemikli balıklar sınıfına ait olan ve yılana benzeyen ama yılanlarla akrabalığı olmayan balık türlerini kapsayan bir türdür. Bu türler genellikle sadece denizde yaşarlar. Hepsi sadece geceleyin aktif olan yırtıcı balıklardır.

Yaşadığı coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu türleri bütün dünyada yaygın tropik ve subtropik denizlerin hem Mercanlı sığ, hem derin bölgelerinde yaşarlar. Sadece Anguillidae ailesine ait türler tatlı suda yaşayıp üremek için denize göç eder. Bunlardan sadece iki türü, Anguilla anguilla ve Anguilla rostata diğerlerinden daha kuzeyde, orta iklimli coğrafyalarda bulunur.

Anatomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün Anguilliformes balıklarının yılana benzeyen, uzun bir vücutları vardır. Sırt anal ve kuyruk yüzgeçleri balığın yılan şekline uyum sağlayarak birleşmiştir ve balığın neredeyse bütün vücudunu saran tek bir yüzgeç oluşturmaktadır. Günümüzdeki türlerinde karın yüzgeçleri bulunmamaktadır, ama eski yılan balığı türlerinin fosillerinde karın yüzgeçlerine rastlanmıştır. Omuriliklerinin eklem sayısı 260'a varanları vardır.

Anguilliformes balıklarının pulları yoktur ve çoğunda yan çizgi bulunmaz. Sadece birkaç türde derinin altında küçük pullar bulunur. Diğer balıklarda bulunan bazı kafatası kemikleri anguilliformeslerde eksiktir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Anguilliformes takımının filogenetik akrabalıkları henüz tamamen aydınlatılamamıştır. Çoğu sınıflandırmalarda üç alt takıma ayırılırlar: Anguilloidei, Congroidei ve Muraenoidei. Ve bunlarda kaynaktan kaynağa değişmek üzere 15 ila 25 familyaya ayrılırlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Anguilliformes ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Anguilliformes ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.