André Masson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
André Masson
Diğer ad(ları) André-Aimé-René Masson
Doğum 4 Ocak 1896(1896-01-04)
Balagny-sur-Thérain, Oise, Fransa
Ölüm 28 Eylül 1987 (91 yaşında)
Paris, Fransa
Uyruk Fransız
Alanı Resim
Katıldığı akımlar Gerçeküstücülük
Ünlü yapıtları Corrida

André-Aimé-René Masson (d. 4 Ocak 1896 - ö. 28 Ekim 1987), Fransız Sürrealist ressam.

Hayatı ve eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Masson Picardy, Fransa'da Senlis,yakınlarında Balagny-sur-Thérain'da doğdu fakat Belçika'da büyüdü. Brüksel ve Paris'te sanat eğitimi aldı. I. Dünya Savaşında Fransa saflarında savaşa katıldı ve ciddi biçimde yaralandı.

Masson'un ilk eserleri kübizme olan ilgisini yansıtmaktadır. Sonraları sürrealizm ile ilgilenmiştir. Masson çoğu kez kendini kötü koşullarda çalışmaya zorlamıştır.Örneğin, uzun süren açlık ve uykusuzluk dönemlerinden sonra veya uyuşturucunun etkisi altında. Bilinçsizlik veya düşük bilinç düzeyi halinin sanatını rasyonel kontrolün etkisinden kurtaracağına ve bilinçaltının sanatına yakınlaştıracağına inanmıştır.

1926'dan itibaren tuale kum ve yapıştırıcı atarak ve oluşan şekillerin etrafına yağlıboya resimler yaparak deneysel işler yapmıştır. 1920lerin sonunda, otomatizmi kısıtlayıcı bulmuş, sürrealist hareketi terk ederek daha yapısal bir stile başlamıştır. Daha çok şiddet ve erotizm temalı ve İspanya İç Savaşına tepki niteliğinde eserler üretmiştir.

André Masson 1936'da Georges Bataille'in çıkarttığı Acéphale dergisinin ilk sayısının kapağını çizmiştir ve 1939'a kadar tüm sayılarda yer almıştır.

Nazi Almanyasının II. Dünya Savaşı'nda, Fransa'yı işgal ettiği dönemde çalışmaları Naziler tarafından dejenere olarak adlandırılmıştır. Marsilyadan Varian Fry'in yardımıyla, Masson Nazi rejiminden kaçmak için bir gemiyle Fransa'nın Martinique adasına, oradan da Amerika'ya gitmiştir. New York City'e varışından sonra Masson'un bagajlarını denetleyen gümrük görevlileri onun erotik çizimlerinden birkaçını buldular ve sanatçının gözleri önünde pornografik olarak nitelendirdikleri bu çizimleri yırttılar.

New Preston, Connecticut'te yaşadığı süre içerisinde çalışmaları Amerikan soyut dışavurumcular üzerinde büyük etki bıraktı. Savaş sonrasında Fransa'ya döndü Aix-en-Provence'a yerleşti ve burada birçok manzara resmi yaptı.

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Masson'un üvey kardeşi, psikanalist Jacques Lacan, Gustave Courbet'in kışkırtıcı tablosu L'Origine du monde (Dünyanın Kökeni) isimli tablosunun son sahibidir. Lacan üvey kardeşi, ressam André Masson'dan, tablonun sürrealist bir varyantını yapmasını istemiştir. Tablo Lacan'ın ölümünden sonra mirasçıları tarafından, Lacan'ın büyük miktarda vergi borcu nedeniyle, Fransız Devletine verilmiştir. Tablo şu anda Musée d'Orsay'dadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]