André Masson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
André Masson
Diğer ad(ları)André-Aimé-René Masson
Doğum4 Ocak 1896(1896-01-04)
Balagny-sur-Thérain, Oise, Fransa
Ölüm28 Eylül 1987 (91 yaşında)
Paris, Fransa
UyrukFransız
AlanıResim
Katıldığı akımlarGerçeküstücülük
Ünlü yapıtlarıCorrida
Femme tourmentée, 1942

André-Aimé-René Masson (d. 4 Ocak 1896 - ö. 28 Ekim 1987), Fransız sürrealist ressam.

Hayatı ve eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Masson Picardy, Fransa'da Senlis yakınlarında Balagny-sur-Thérain'da 4 Ocak 1896'da doğdu. Belçika'da büyüdü, Brüksel ve Paris'te sanat eğitimi aldı. I. Dünya Savaşı'nda Fransa saflarında savaşa katıldı ve ciddi biçimde yaralandı.

Masson'un ilk eserleri kübizme olan ilgisini yansıtmaktadır. Sonraları sürrealizm ile ilgilenmiştir. Masson, bilinçsizlik veya düşük bilinç düzeyi halinin sanatını rasyonel kontrolün etkisinden kurtaracağına ve bilinçaltının sanatına yakınlaştıracağına inanmış ve bu nedenle çoğu kez uzun süren açlık ve uykusuzluk dönemlerinden sonra veya uyuşturucunun etkisi altında çalışmıştır.

1926'dan itibaren tuvale kum ve yapıştırıcı atarak ve oluşan şekillerin etrafında yağlı boya kullanarak deneysel işler yapmıştır. 1920'lerin sonunda, otomatizmi kısıtlayıcı bulmuş, sürrealist hareketi terk ederek daha yapısal bir stile geçmiştir. Daha çok şiddet ve erotizm temalı ve İspanya İç Savaşı'na tepki niteliğinde eserler üretmiştir.

André Masson, 1936'da Georges Bataille'in çıkarttığı Acéphale dergisinin ilk sayısının kapağını çizmiştir ve 1939'a kadar tüm sayılarda yer almıştır.

Nazi Almanyası'nın II. Dünya Savaşı'nda, Fransa'yı işgal ettiği dönemde çalışmaları Naziler tarafından dejenere olarak adlandırılmıştır. Masson, Nazi rejiminden kaçmak için Varian Fry'in yardımıyla, Marsilya'dan bir gemiyle Fransa'nın Martinik adasına, oradan da Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiştir. New York'a varışından sonra Masson'un bagajlarını denetleyen gümrük görevlileri onun erotik çizimlerinden birkaçını buldular ve sanatçının gözleri önünde pornografik olarak nitelendirdikleri bu çizimleri yırttılar.

New Preston, Connecticut'te yaşadığı süre içerisinde çalışmaları, Amerikan soyut dışavurumcular üzerinde büyük etki bıraktı. Savaş sonrasında Fransa'ya döndü ve Aix-en-Provence'a yerleşti, burada birçok manzara resmi yaptı.

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Masson'un üvey kardeşi psikanalist Jacques Lacan, Gustave Courbet'in kışkırtıcı tablosu L'Origine du monde (Dünyanın Kökeni) isimli tablosunun son sahibidir. Lacan, üvey kardeşi, ressam André Masson'dan, tablonun sürrealist bir varyantını yapmasını istemiştir. Tablo Lacan'ın ölümünden sonra mirasçıları tarafından, Lacan'ın büyük miktarda vergi borcu nedeniyle, Fransız Devleti'ne verilmiştir. Tablo şu anda Paris'te Orsay Müzesi'ndedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]