Yves Tanguy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tanımsız Bölünebilirlik, yağlı boya tablo, 1942

Raymond Georges Yves Tanguy (okunuşu: Remon Jorj İv Tangü) (d. 5 Ocak 1900 - ö. 15 Ocak 1955), gerçeküstücü Fransız-Amerikalı ressam.

Paris'te emekli bir donanma kaptanının oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi Brötanya kökenlidir. 1908 yılında babasının ölümünden sonra, annesinin memleketi olan Locronan, Finistère'ye dönmesiyle, ilk gençlik yıllarının büyük bir kısmını çeşitli akrabalarının himayesinde geçirdi.

Tesadüfen gördüğü Giorgio de Chirico'nun bir resminden çok etkilenerek daha önce bu konuda eğitim almamış olmasına rağmen resim yapmaya karar verdi. 1925'te gerçeküstücülere katıldı. Tablolarında yarattığı madeni peyzajlar, düz ufuklar, kıkırdaksı uzuvlar, fantastik objeler, bilinçaltına hitap eden hülyalı atmosfer, dönemin şairleri tarafından takdir edildi.

1938'de Amerikalı sanatçı Kay Sage'in tablolarını görerek çok etkilendi ve Connecticut, ABD'ye göç etti. 1940 yılında bu ülkede Kay Sage ile evlendi. 1955 yılında geçirdiği felç sonucu öldü.

1961'de Tanguy'nün tablolarının tam bir kataloğunu çıkarma işini tamamlayan eşi Kay Sage, zehir alarak intihar etti.

Tanguy'nün son isteği, küllerinin Brötanya'da, ailesinin geldiği köy yakınlarında kumsala serpilmesiydi. Arkadaşı Pierre Matisse, bu isteği yerine getirdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransızca Vikipedi, Yves Tanguy maddesi, 18 Haziran 2007, 17:25 sürümü [1]