Man Ray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Man Ray
Man Ray'in 1934 yılında Carl Van Vechten tarafından çekilden fotoğrafı
Genel bilgiler
Doğum adıEmmanuel Rudzitzky
Doğum27 Ağustos 1890(1890-08-27)
Philadelphia, Pensilvanya, ABD
Ölüm18 Kasım 1976 (86 yaşında)
Paris, Fransa
UyrukAmerikalı
AlanıResim, Fotoğraf, Film, Asamblaj, Kolaj
Katıldığı akımlarGerçeküstücülük, Dadaizm
İmzası
Lothar Wolleh tarafından çekilen fotoğrafı, Paris, 1975

Man Ray, (d. 27 Ağustos 1890 – ö. 18 Kasım 1976), Amerikalı fotoğraf sanatçısı.

Kariyerinin büyük bölümünü Fransa'nın başkenti Paris'te geçirmiş Amerikalı bir sanatçıydı. Belki de en iyi biçimde modernist olarak tarif edilebilecek Man Ray gerek Dada gerekse de Sürrealist hareketlere belirgin katkılar da bulunmuştur. Ancak her iki hareketle de ilişkisi sürekli değildi. Sanat dünyasında en fazla avangart fotoğrafçılığıyla tanınan Man Ray farklı araçlar kullanarak büyük işler üretmiş ve kendisini en başta bir ressam olarak görmüştür. Kendisi aynı zamanda ünlü bir moda ve portre fotoğrafçısıydı.

Man Ray'in moda ve portre fotoğrafçılığı dışındaki çalışmaları hayatta olduğu dönemde özellikle ülkesi ABD'de yeterince takdir görmediyse de ölümünden sonraki yıllar itibarı giderek artmıştır.

1999 yılında ARTnews dergisi "film, resim, heykel, kolaj, asamblaj ve sonradan performans sanatı ve kavramsal sanat olarak adlandırılacak örnekleri kadar" çığır açan fotoğrafçılığına değinerek ve Man Ray'in "tüm alanlardaki sanatçılara 'sanatın keyfini ve özgürlüğünü ararken' yaratıcı bir zeka örneği sunduğunu" belirterek kendisini 20. yüzyılın en etkili 25 sanatçısından biri olarak göstermiştir. Kendisine rehberlik eden ilkeleri "karşınıza çıkan bütün kapıları açın ve oradan özgürce yürüyün" olmuştur.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2007.