Altınok Öz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Altınok Öz
Kartal Belediye Başkanı
Görevde
Makama geliş
29 Mart 2009
Yerine geldiği Arif Dağlar
Kişisel bilgiler
Doğum 1951
Nevşehir
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
Evlilik(ler) Feray Öz
Mesleği Operatör Doktor
Dini İslam

Altınok Öz (d. 1951 Nevşehir), İstanbul, Kartal belediye başkanı ve operatör doktor.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğrenimini Sapanca ve Çorum’da tamamlayan Öz, 1975 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

Tıp Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk görev yeri Gülşehir'den sonra Bingöl Verem Savaş Dispanseri Baştabipliği ve Bingöl Sağlık Müdürlüğü yaptı. Daha sonra sırayla Nevşehir, S.S.K. Erzincan Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı ve Baştabip olarak görevine devam eden Altınok Öz, Anamur ve son olarak da Kartal'da emekliliğine dek görevini sürdürdü. 1987-1992 yılları arasında Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 1992 yılından emekli olduğu Haziran 2008’e kadar S.S.K. Kartal Hastanesi’nde (Yavuz Selim Devlet Hastanesi) çalıştı. 1996 ve 2001’de S.S.K. Kartal Hastanesi'nde iki dönem Baştabiblik yaptı.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1969-1975 yılları arasında CHP Ankara Merkez İlçe Gençlik Kolları ve Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu (SDDF) üyesi olarak siyasi çalışmalarda bulunan Başkan Öz, emekli olmasının ardından siyasi çalışmalarını kaldığı yerden sürdürdü. Çeşitli demokratik kitle örgütlerinde üye ve yönetici olarak görev yapan Altınok Öz, kooperatif çalışmalarına hız verdi.

Kartal ve civarındaki hurdacıları, Marmara Geri Dönüşümcüler Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi çatısı altında bir araya getirdi.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde, %41,3'lük oy oranıyla CHP'den Kartal Belediye Başkanı olarak seçildi.[1]

2014 yerel seçimlerinde tekrar CHP'den Kartal Belediye Başkanı adayı oldu [2] ve %45 oy alarak tekrar seçildi.[3]

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Öz, 2004 yılından itibaren Hırka Dağı'nda (Nevşehir) ceviz ve badem çiftçiliği yaptı. Altınok Öz, ceviz konusunda ulusal ve uluslararası alanda bilimsel çalışmalar sürdürdüğü gibi şehircilik alanında da gerek yurtiçi gerek yurtdışında çeşitli incelemelerde bulundu. İlgi alanları arasında kitap okumak, seyahat etmek, motosiklete binmek ve futbol olan Op. Dr. Altınok Öz, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]