İçeriğe atla

Aleksey Nikolayeviç Romanov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aleksey Nikolayeviç
Rusya Çareviçi
Aleksey (1913)
Doğum12 Ağustos 1904(1904-08-12)
Sankt-Peterburg Guberniyası, Rus İmparatorluğu
Ölüm17 Temmuz 1918 (13 yaşında)
Yekaterinburg, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti
Tam adı
Aleksey Nikolayeviç Romanov
HanedanHolstein-Gottorp-Romanov
BabasıRusya İmparatoru II. Nikolay
AnnesiAleksandra Fyodorovna
DiniRus Ortodoks
İmza

Aleksey Nikolayeviç Romanov (Rusça: Алексе́й Никола́евич Романов, Aleksey Nikolaeviç Romanov) (12 Ağustos 1904 (Jülyen: 30 Temmuz) – 17 Temmuz 1918), Rus İmparatorluğu'nun Çesareviç'i ve taht varisi. imparatorluk Rusyası'nın son hâkimi Çar II. Nikolay'ın ve onun eşi Aleksandra Fyodorovna'nın en küçük çocukları ve tek oğullarıdır.

Aleksey hemofili hastası olarak doğdu; annesi Romanov hanesinin sonunu getirebilecek bu hastalıktan oğlunu kurtarması için Grigori Rasputin'e güvendi. 1917'deki Ekim Devrimi'nin ardından 12 yaşındayken ailesiyle beraber Sibirya, Tobolsk'a sürgüne gönderildi.

Rus İç Savaşı sürecinde ebeveynlerinin, dört kız kardeşinin ve üç hizmetlilerinin yanında, Bolşevik hükûmetin emriyle 13 yaşındayken öldürüldü fakat mezar yerleri bilinmediği için 2007'ye kadar Aleksey'in ve bir kız kardeşinin kıyımdan kurtulduğu söylentileri devam etti. Aleksey ve ailesi 17 Temmuz 1998 tarihinde -kıyımın sekseninci yıldönümünde- Rus Ortodoks Kilisesi tarafından resmen Tutku taşıyan (страстотéрпец) ilan edildi ve bu tabirle azizlik sıfatına eriştirildiler.