Konstantin Pavloviç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grandük Konstantin Pavloviç
Konstantinpaulowrussland(crop).jpg
Rusya imparatoru
Hüküm süresi 1 - 26 Aralık 1825
Önce gelen I. Aleksandr
Sonra gelen I. Nikolay
Doğum 27 Nisan 1779(1779-04-27)
Sankt Petersburg, Rusya İmparatorluğu
Ölüm 27 Haziran 1831 (52 yaşında)
Vitebsk, Rusya İmparatorluğu
Babası I. Pavel
Annesi Maria Fyodorovna

Konstantin Pavloviç (RusçaКонстанти́н Па́влович, 27 Nisan 1779, Sankt Petersburg - 27 Haziran 1831, Vitebsk), Rusya'nın büyük dükü ve İmparator I. Pavel ile Württemberg'li Sophie Dorothea'nın ikinci oğluydu.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantin, ağabeyi I. Aleksandr'ın varisiydi, ancak 1823'te gizlice taht iddiasından vazgeçti.

Yine de I. Aleksandr'ın ölümünden sonra 1 - 26 Aralık 1825'e kadar İmparator I. Konstantin ve Rusya hükümdarı olarak tanındı, ancak hiçbir zaman hüküm sürmedi ve asla tahta çıkmadı. Küçük kardeşi I. Nikolay, onun yerine taç giydi. Bu durum Aralıkçılar İsyanı'na neden oldu.

Konstantin'in görgü kurallarından kaçındığı ancak Rusya'da sevgiyle anıldığı, Polonya dükü sıfatıyla nefret edilen bir hükümdar olarak anıldığı kardeşi I. Aleksandr'ın isteklerine sık sık karşı çıktığı biliniyordu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maya Kucherskaya, Higher School of Economics, Moscow. "Deviant behavior of Grand Duke Constantine Pavlovich as the trigger of his success and failure (on materials of Russian and Polish literatures)". American Association of Teachers of Slavic and Eastern European Languages. 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 

Diğer kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]