Nikolay Nikolayeviç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Grandük Nikolay Nikolayeviç

Grandük Nikolay Nikolayeviç (Rusça: Николай Николаевич) (d. 27 Temmuz 1831 Tsarskoye Selo – ö. 13 Nisan 1891 Alupka) Rus çarı I. Nikolay ile eşi Aleksandra Feodorovna'nın 6. çocuğuydu. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya'nın Tuna cephesinden sorumluydu.

Nikolay Nikolayeviç 27 Temmuz 1831 tarihinde Rus kraliyet ailesine ait saraylardan biri olan Sankt-Peterburg yakınlarındaki Tsarskoye Selo'da doğdu. Asker olarak yetişti. Genç yaşlarında Kırım Savaşı'na katıldı. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı başlayınca ağabeyi olan Rus çarı II. Aleksandr tarafından Tuna Cephesinin başkomutanlığına atandı. Bu görevde fazla bir başarı gösteremedi ama emrindeki generallerin başarısı sayesinde görevinde kalabildi.

Nikolay Nikolayeviç'in eşi Aleksandra Petrovna'da 2 çocuğu oldu. Ayrıca sevgilisi balerin Ekaterina Çislova'dan 5 çocuğu oldu. Hayatının son yıllarında gözden düştü. Mallarını satmak zorunda kaldı. 1890 yılında akıl hastası olduğu gerekçesiyle Kırım'da gözaltına alındı. 1891 yılında Kırım'daki Alupka kasabasında öldü.