Yapay uydu ağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küresel Konumlandırma Sistemi|GPS ağı, 24 uydunun altı yörünge düzlemi arasında eşit olarak dağıtılmasını gerektirir. Dünya yüzeyindeki belirli bir noktadan, bu örnekte 40°K'da görünen uydu sayısının zamanla nasıl değiştiğine dikkat edin.

Yapay uydu ağı, bir sistem olarak birlikte çalışan yapay uydu grubudur. Tek bir uydunun aksine, bir uydu ağı kalıcı küresel veya küresele yakın kapsam sağlayabilir, böylece Dünya üzerinde herhangi bir zamanda her yerde en az bir uydu görünür. Uydular genelde tamamlayıcı yörünge düzlem gruplarına yerleştirilir ve küresel dağıtılmış yer istasyonuna bağlanır. Ayrıca uydular arası iletişim de kullanabilirler.

Diğer uydu grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uydu ağı şunlarla karıştırılmamalıdır:

  • uydu kümesi, neredeyse aynı yörüngelerde birbirine çok yakın hareket eden uydu gruplarıdır;
  • uydu serisi veya uydu programları (Landsat gibi), birbirini izleyen uydu nesilleri;
  • uydu filoları, aynı üretici veya operatöre ait birbirinden bağımsız (bir sistem şeklinde değil) çalışan uydu gruplarıdır.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok Büyük Teleskop üzerinde parlak bir yapay uydu parlaması görülüyor. Yapay uydu ağlarının yer tabanlı astronomi üzerinde etkisi olabilir.[1]

Orta Dünya yörüngesi (ODY) ve Alçak Dünya yörüngesi (ADY) uyduları genellikle uydu ağlarına konuşlandırılır. Çünkü tek bir uydu tarafından sağlanan kapsama alanı, uydu yörüngesini korumak için gereken yüksek açısal hız ile hareket ederken hareket eden yalnızca küçük bir alanı kapsar. Bir alanda sürekli kapsama sağlamak için birçok ODY veya ADY uydusuna ihtiyaç vardır. Bu, çok daha yüksek irtifada ve Dünya yüzeyinin dönüşü ile aynı açısal hızda hareket eden tek bir uydunun geniş bir alanda kalıcı kapsama sağladığı geodurağan uydularla çelişir.

Özellikle dijital bağlantı gibi bazı uygulamalar için ODY ve ADY uydu ağlarının daha alçak olan irtifası, daha az yol kayıpları (güç gereksinimlerini ve maliyetleri azaltma) ve gecikme süresi ile sabit uyduya göre avantajlar sağlar.[2] Sabit uydu aracılığıyla gidiş-dönüş internet protokolü iletimi için yayılma gecikmesi 600 ms'nin üzerinde olabilir ama ODY uydusu için 125 ms veya ADY sistemi için 30 ms kadar az da olabilir.[3]

ODY'de navigasyon ve jeodezi için Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS), Galileo ve GLONASS uydu ağları, ADY'de Iridium ve Globalstar uydu telefon hizmetleri ve en:Orbcomm) mesajlaşma hizmeti, güneş-eşzamanlı ADY'de uzaktan algılama için Afet İzleme Ağı (en:Disaster Monitoring Constellation) ve (en:RapidEye), yüksek eliptik yörünge'deki Tundra iletişim uydu ağları ve Rus (Molniya) ve ADY'de uydu geniş bant uydu ağları, yapım aşamasındaki Starlink ve (en:OneWeb ve ODY'de (en:O3b)'den çalışır durumda yapay uydu ağı örnekleridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uydu ağı simülasyon araçları:

Daha fazla bilgi:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "On the increasing number of satellite constellations". www.eso.org (İngilizce). 8 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2019. 
  2. ^ LEO constellations and tracking challenges 21 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Satellite Evolution Group, September 2017, Accessed 26 March 2021
  3. ^ Real-Time Latency: Rethinking Remote Networks 21 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Telesat, February 2020, Accessed 26 March 2021