Akasya Durağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akasya Durağı
Akasya Duragi.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Aile
Komedi
Senarist Resul Ertaş
Yönetmen Yaşar Seriner
Cankat Ergin
Başrol Zeki Alasya
Melek Baykal
Cezmi Baskın
Levent Ülgen
Onur Şan
Ayça İnci
Timur Acar
Tema müziği bestecisi Aria
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 174 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Türker İnanoğlu
Mekân Kavacık, İstanbul
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Erler Film
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D (2008-2011, 2012)
Star TV (2011-2012)
Resim formatı 4:3 SDTV
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 14 Temmuz 2008 - 1 Eylül 2012
Durumu Sona erdi
Kronoloji
İlişkili programlar Çiçek Taksi
(1995-2003)
Cennet Mahallesi (2004-2007)

Akasya Durağı, 2008-2012 yılları arasında yayımlanan komedi ve aile türündeki Türk televizyon dizisidir. Yönetmenliğini Yaşar Seriner'in üstlendiği dizi, Erler Film tarafından yapılmıştır. 1995-2003 yılları arasında yayınlanan Çiçek Taksi dizisinin yenilenmiş uyarlamasıdır. Dizi, 14 Temmuz 2008'de Kanal D'de yayımlanmaya başladı ve 134. bölüme kadar (29 Ağustos 2011) Kanal D'de yayımlanmış, 135. bölümden (29 Eylül 2011) itibaren Star TV'de yayımlanmaya devam etmiş ve burada 7 Şubat 2012'de yayımlanan 152. bölümü ile final yaptı.[1]

4. sezonu (2011-2012) Star TV'de yayımlandı. 7 Nisan 2012 tarihinde ekrana gelen 153. bölümden itibaren yeniden Kanal D'de yayımlanmaya devam etti ve 1 Eylül 2012 tarihinde yayımlanan 174. bölümü ile 2. kez final yaparak sona ermiştir. Toplam 5 sezondan oluşmaktadır.

2021 yılı itibariyle Teve2'de tekrar bölümleri yayımlanmaya devam etmektedir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Güneş (Zafer Ergin), zengin bir sanayicidir. Karısı Melahat Güneş (Melek Baykal) ve kızı Tuğçe (Zeynep Dörtkardeşler) ile birlikte güzel bir hayat sürerken şirketi iflas etmiş ve intihar etmiştir. Bunun üzerine Kemal'in 15 yıllık özel taksi şoförü olan Nuri Bey (Zeki Alasya), Melahat'ın taşındığı evde onunla konuşarak, kurduğu Akasya Durağı'nda çalışmasını ister. Kızı buna karşı çıkar ama Melahat bunu kabul eder.

Levent Ülgen'in canlandırdığı Sinan karakteri, En Son Babalar Duyar'da canlandırdığı Kadir karakteri gibi, bir sahtekârlık ustası olarak portre edilmiştir.

Osman Aga (Cezmi Baskın) Balkan göçmeni, eski bir pehlivandır. Rumeli ağzı konuşmasıyla komik sahneler yaratır. Hep "Avrupalıyım" diye geçinir fakat kimse onun öyle olduğunu düşünmez.

2. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezonda Nuri Bey'in arkadaşı Ramazan (Erol Günaydın) ve kızı Leyla (Ayça İnci) gelir ve babasının eli iş tutamayacağından Nuri Bey, Leyla'ya Akasya Durağı'nda çalışmayı teklif etmiş ve Leyla da kabul etmiştir. Akasya Durağı'na katkıda bulunmak için Duran Ertürk'ü Akasya Durağı'na çağırmıştır. Ve o da kabul eder. Bu sırada Safiye (Gülay Baltacı)'nin kardeşi Hediye (Şeyla Halis) ve kızı Narin, (Sinem Ergin) Avrupa'dan Osmanlara yerleşir. Nuri Bey ile Eleni Hanım evlenirler. Duran, Hediye'yi görünce âşık olur. Ancak 7 yıl önceki sevgilisi Cemile, silahla Hediye'yi, Duran'dan ayırıp kendine çekmeye çalışır ama başaramaz. Bu sırada Hediye Duran'dan hamile kalır ve bebeği Amerika'da doğurmak ister. Duran önce kabul etmez ama sonra ısrardan dolayı kabul eder ve Amerika'ya giderler. Bu sırada Eleni Hanım, 2 kapkaççı tarafından çantası çalınırken o sırada işsiz bekâr Arif adlı bir adam onu kurtarmaya çalışır, sonra polisler gelir ve Arif'in işsiz olduğunu öğrenen Nuri Bey, Akasya Durağı'na davet eder. Bir gün Leyla'nın taksisine, bir kapkaççıyı yakalamaya çalışan bir polis tarafından el konulur ve yakışıksız kıyafetle yol ortasında kalan Leyla polisler tarafından yakalanır ve karakolda bulur kendini. O sırada komiser muavini Tolga gelir ve anahtarı verir. O sırada Tolga, Leyla'ya sırılsıklam âşık olur ve onu her dakika sıkıştırır. Acayip acayip şirinlikler yapar. Mesela bir gün Leyla'nın arabasını çektirip güllerle donatır. Ve sonunda sevgili olurlar. Ancak aralarında sık yanlış anlaşılma olur ve en sonunda nişanlanırlar. Ancak Dilek ve Obayana hiçbir zaman evlenemediler. Arada bir durak sahibi Mazhar Bey çok sıkıştırır taksicileri.

3. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

(Aradan 3 yıl geçmiştir ki...) Tolga ile Leyla nişanlı olmalarına rağmen hiç kimse anlaşamaz. Tolga'nın annesi ile Leyla'nın babasının anlaşmazlıkları yüzünden evlenemezler. Mehmet Hoca ve ailesi, köydeki çocukları okutmaya gitmişlerdir. Eleni ve Nuri Bey anlaşamadıkları için boşanmışlardır ve Eleni, Atina'ya dönmüştür. Nihayet Narin hamile kalmıştır. Fato Aney'e koca bulunamamıştır. Dilek ve Obayana hiçbir zaman evlenememiştir. Ayrıca Osman'ın kızları Busenaz ve Sudenaz, Seyit'in kızı Fatma Zehra büyümüşlerdir. Ve bir gün Aney izdivaç programına bakarken Harran Ovası'nın ağası Maho Ağa'ya rastlar. Nihayet Fato evlenir. Ancak bir süre sonra köyüne döner. Sinan çapkınlık yapıp yakalanmaya devam etmektedir. Arif ikide bir âşık olup evleneceğini söylese de her defasında vazgeçmektedir. Buna rağmen uzun süredir Merve isimli bir sevgilisi vardır. Yine Leyla ve Tolga arasındaki hadiseler devam etmektedir. Ve ikili tüm zorluklara birlikte göğüs gerip dünyaevine girerler. Nuri'nin oğlu Mert, Almanya'ya gider. Tolga'nın tayini çıkınca Leyla duraktan ayrılmak zorunda kalır. Gazeteci İpek (Pınar Aydın), tıp öğrencisi Emre (Tarık Ündüz)'ye arabayla çarpınca ikisi arasında kavga çıkar. Daha sonra Emre ev kirasını ödemek için Akasya Durağı'nda çalışmaya başlar. Aynı gün İpek gazeteci olduğu için duraktakilere çaktırmamak için haber yapacaktır. Emre 'yi görünce aralarında bağırış çağırış olur. Dilek (Pelin Sönmez) kendisine Çınar adlı yeni bir sevgili bulmuştur. Fakat Osman yine buna karşı çıkar.

4. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezon Star TV'den devam etmiştir. İpek'in arkadaşı Duygu, Emre'yi görünce âşık olur. Duygu ve Emre'yi, Duygu'nun abileri zorla evlendirmeye çalışmıştır. Daha sonra Emre'nin annesi İstanbul'a gelir. İpek ve Emre evlenmiştir. Sonraları Mazhar Bey (Kayhan Yıldızoğlu), Emre'nin annesi Gülsüm Hanım ile evlenmek istiyordur. Oğlu buna karşı çıkar ama sonra vazgeçer ve ikisi evlenir. Emre, İpek, Emre'nin annesi ve Mazhar Bey evde beraber otururlar. Merve ve Arif evlenirler. Aynı gün Dilek ile Çınar evlenir. Sinan, Seyit, Arif zengin olur. Ali Kemal taksiye çıkar.

5. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezon tekrar Kanal D'den devam etmiştir. Sinan'ın kayınbiraderi üçkâğıtçı Güven (Sefa Tantoğlu), köyden kaçan Vakkas (Mehmet Kurt) ve Osman'ın sakar yeni damadı Hayri (Bican Günalan) gelir. Çınar, Dilek'i terk etmiştir. Aynı gün Hayri, Dilek'i istemeye gelir. Dilek onu ilk başlarda sevmese de daha sonra sevmeye başlamıştır. Hayri ve Dilek evlenir. Ali Kemal bir arkadaş bulur ve kimi kimsesi olmadığı için Akasya Durağı'nda çalışmaya başlar. Adı Vakkas'tır. Daha sonra Hayri, Akasya Durağı'nda çalışmaya başlamıştır. Ali Kemal (Ateş Fatih Uçan) çaycılığa geri dönmüştür. Tuncay (Yalçın Menteş) cezaevinden elinde bavuluyla çıkar. Kendine iş aramaktadır, fakat cezaevinden çıktığı için hiç kimse iş vermek istemez. Bu sırada Eleni'nin çantasını kapkaççı alır, kaçar Tuncay durumu fark eder ve hemen atılır. Eleni karşılığında bir şey yapmak ister. Tuncay işsiz olduğunu söyler. Eleni, Tuncay'ı işe alması için Nuri Baba'yla konuşur. Tuncay durakta işe başlar. Nuri Baba durağı başkasına devreder ama Akasya Durağı taksicileri bunu istemezler. Sonradan Nuri Baba durağa geri döner. Bütün şoförleri durağa ortak eder.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli oynayan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm Açıklamalar
Zeki Alasya Nuri Yılmaz / Nuri Baba 1-174 Eleni'nin Eşi Çiğdem ve Mert'in Babası Durağın Sahibidir.
Cezmi Baskın Osman Şentürk/ Osman Aga 1-174 Safiye'nin Kocası Dilek, Busenaz ve Sudenaz'ın Babası.
Levent Ülgen Sinan Kaya 1-174 Gülbin'in Kocası, Can'ın Babası, Şaziment'in Damadı, Güven'in Kayıncosu.
Onur Şan Seyit Erdoğan 1-174 Zeyno'nun Eşidir. Fato'nun Oğludur, Fatma Zehra'nın Babası.
Aslı Altaylar Gülbin Özkaya Kaya 1-174 Şaziment'in Kızıdır, Sinan'ın Karısı, Can'ın Annesi, Güven'in Erkek Kardeşi.
Gülay Baltacı Safiye Şentürk 1-174 Osman'ın Karısıdır, Dilek, Busenaz ve Sudenaz'ın Annesi.
Ateş Fatih Uçan Ali Kemal Yıldırım 1-174 Narin'ın Kocasıdır, Şenol'un Babası.
Pelin Sönmez Dilek Şentürk Ördek 1-174 Safiye ve Osman'ın Kızı Hayri'nin Karısı, Çınar'ın Eski Karısı.
Erimşah Bora Can Kaya 1-174 Gülbin ve Sinan'ın Oğlu, Şaziment'in Torunu, Güven'in Yeğeni.
Kayhan Yıldızoğlu Mazhar 1-174 Durağın Belasıdır Sürekli Duraktan Attırır, Gülsüm'ün Kocasıdır.
Tevfik Yapıcı Komiser Cemal 1-174 Komiserdir.
Batuhan Çalık Serkan/Sercan 51-174 Can'ın Arkadaşı.
Timur Acar Arif Keser 63-174 Merve'nin Kocası.
Mina Bulutsuz Sudenaz Şentürk 84-174 Osman ve Safiye'nin Kızı, Dilek'in Kardeşi.
Dila Bulutsuz Busenaz Şentürk 84-174 Osman ve Safiye'nin Kızı, Dilek'in Kardeşi.
Pınar Aydın İpek Elif Aydın Öztürk 126-174 Emre'nin Eşi.
Tarık Ündüz Emre Öztürk 126-174 İpek'in Eşi, Gülsüm'ün Oğlu.
Bilge Şen Şaziment Özkaya 2 153-174 Gülbin ve Güven'in Annesi, Can'ın Anneannesi, Sinan'ın Damadı
Sefa Tantoğlu Güven Özkaya 153-174 Şaziment'in Oğlu, Gülbin'in Kardeşi, Can'ın Dayısı, Sinan'ın Eniştesi
Bican Günalan Hayri Ördek 153-174 Dilek'in Kocası, Osman ve Safiye'nin Damadı.
Mehmet Kurt Vakkas 153-174 Bilinmiyor.
Yalçın Menteş Tuncay Ak 168-174 Şöfördür, Hapisten Yeni Çıkmıştır.

Diziden ayrılan oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm
Sinem Ergin Narin Yıldırım 44-173
Ece Filiz Merve Şen Keser 110-173
Ayşegül Aslan Zeyno Erdoğan 2 135-173
Nilgün Belgün Eleni Yılmaz 28-83, 126-172
Jale Mutlu Gülsüm Öztürk 148-167
Alp Kırşan Çınar Alagöz 127-152
Arkın Gelenbe Fiko 84-103, 114-133, 152
Evin Esen Şaziment Özkaya 1 1-150
Yasemin Taş Duygu Ünver 126-147
Mahmut Gökgöz Yavuz 126-147
Fikret Urucu Tahir Yıkılmaz/Tahir Baba/Kara Tahir 126, 129-133, 136, 138
Cansu Fırıncı Doğan 126, 129-133, 136, 138
Derya Kurtuluş Cemile (Ali Kemal'in annesi) 40-134
Sema Aras Fato Aney 2 31-134
Makbule Akbaş Zeyno Erdoğan 1 1-134
Kubilay Penbeklioğlu Hüso Ağa 114-133
Balamir Emren Mert Yılmaz 1-125
Ayça İnci Leyla Caner 44-125
Erol Günaydın Ramazan Caner 44-125
Arda Öziri Komiser Tolga 61-125
İlyas Salman Maho Ağa 84-103
Ali Tarık Fındık Stellio 96
Aysel Bakar Çiğdem Yılmaz 84-93
Armağan Aslıtürk Pınar 84-93
Bahadır Hakim Wang 44-83
Max Bendo Obayana 13-83
Suat Sungur Mehmet Güven 1-83
Binnur Şerbetçioğlu Şükran Güven 1-83
Cansu Gültekin Nurten 1-83
Serhan Alben Okan 2 44-64
Özlem Balcı Işıl 57-63
Şeyla Halis Hediye Şentürk 44-61
Ümit Yesin Duran Ertürk 44-61
Berk Oktay Murat Aydın 1-43
Zeynep Dörtkardeşler Tuğçe Güneş Aydın 1-43
Ali Yalçın Okan 1 1-43
Melek Baykal Melahat Güneş 1-42
Hilmi Özçelik İdris 42
Ayşegül Yazmacı Hülya 1-31
Kadriye Çetinkaya Fato Aney 1 1-30
Tarık Tarcan Levent 23-29
Serhan Arslan Kasım 15-20
Zafer Ergin Kemal Güneş 1

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı TV sezonu TV kanalı
1. sezon Pazartesi / Cumartesi 20.00 14 Temmuz 2008 27 Haziran 2009 43 1-43 2008-2009 Kanal D
2. sezon Cumartesi 20.00 5 Eylül 2009 26 Haziran 2010 40 44-83 2009-2010
3. sezon Cumartesi / Pazartesi 20.00 21 Ağustos 2010 29 Ağustos 2011 51 84-134 2010-2011
4. sezon Perşembe 20.00 / Cuma 20.00 / Salı 22.30 29 Eylül 2011 7 Şubat 2012

(1.Final)

18 135-152 2011-2012 Star TV
5. sezon Cumartesi 20.00, 22.30 7 Nisan 2012 1 Eylül 2012

(2.Final)

22 153-174 2012 Kanal D

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ magazinmakinesi.com. "Akasya Durağı sona mı eriyor?". 23 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]